auta używane

W jakim kraju są najtańsze auta używane?

Co wpływa na ceny aut używanych w konkretnych państwach?

Coraz więcej osób, w szczególności w Polsce, wybierając samochód spogląda na oferty rynku wtórnego. W naszym kraju ten segment jest rozbudowany naprawdę dobrze i od wielu, wielu lat święci sukcesy, w szczególności z uwagi na fakt, iż portale ogłoszeniowe oferują naprawdę ogrom narzędzi zarówno dla sprzedających, jak i dla potencjalnych kupców. Ostatnimi czasy rynek samochodów używanych prezentuje się coraz lepiej, przede wszystkim w obliczu problemów producentów w kontekście produkcji nowych aut oraz drastycznego wzrostu cen takich produkcji. Samochody używane w sporej części są na tak ogromne skoki odporne – nie tyle na wzrosty cen, co na poważne i gwałtowne skoki, a to akurat jest wyjątkowo ważna kwestia. Co jednak może wpływać na kondycję rynków używanych w danych krajach oraz na ceny, które na nich obowiązują, nie licząc oczywiście nastrojów w całej branży motoryzacyjnej?

Przede wszystkim ważną kwestią jest liczba aut na rynku. Jeżeli jest ich więcej, to oczywiście zwiększa się również konkurencja zarówno pośród sprzedawców prywatnych, jak i auto komisów, którzy jeżeli chcą się pozbyć samochodów, muszą iść na ustępstwa i sprowadzać ceny do poziomu, który da im konkurencyjność. W poprawie stanu rynku wtórnego z pewnością pomaga jego cyfryzacja, a w tym kontekście w krajach Europy Zachodniej czy w Polsce nie ma naprawdę powodów do narzekania. Dodatkowo bardzo wiele może zmieniać tu albo wielu rodzimych producentów, co automatyczne napędza zarówno rynek nowy, jak i używany, albo spora skala importu. Dodając więc wszystko to do siebie wielu z was może więc już wywnioskować, iż w Polsce rynek wtórny wcale nie musi prezentować się najgorzej. Jak jednak prezentuje się rzeczywistość?

Badania Grupy Wyszehradzkiej – jak wypada tutaj Polska?

Na początku 2022 roku pojawiły się wyniki badań rynku samochodów używanych w Grupie Wyszehradzkiej. Oczywiście do tej organizacji należy czwórka państw – oczywiście Polska, a także Czechy, Słowacja oraz Węgry. Firma AAA Auto sprawdziły, jak wyglądały średnie ceny aut w naszym kraju oraz w innych państwach tej Grupy, analizując nie tylko komisy, ale również dealerów prywatnych oraz portale internetowe. Dzięki temu można było ustalić miarodajne i rzetelne wyniki, które mogą być naprawdę zaskakujące.

Mimo że w grudniu 2021 roku w Polsce padł rekord jeżeli chodzi o medianę ceny samochodu używanego – wyniosła ona dokładnie 23 900 złotych – nasz kraj uplasował się na szczycie tego zestawienia. W innych państwach Grupy Wyszehradzkiej auta są trochę droższe – na Węgrzech mediana wynosi 28 470 złotych, na Słowacji 31 710 złotych, zaś w Czechach aż 32 400 złotych. Mimo jednak, iż to Polska może poszczycić się mianem najtańszego rynku samochodów używanych, tak mimo wszystko w naszym kraju problemem jest wiek samochodów – średnio wynosi on 12 lat, o dwa więcej niż na wspomnianej Słowacji czy w Czechach. Obywatele tych państw płacą więc za auta więcej, lecz posiadając statystycznie wyższe wynagrodzenia mogą sobie pozwolić na kupno młodszych i ciut droższych samochodów.

Globalne badanie ceny aut używanych – gdzie jest najtaniej na świecie?

Skupiając się jednak na całym świecie, z pewnością wiele z was chciałoby się dowiedzieć, gdzie znajduje się najtańszy rynek używany. Mimo że Polska znajduje się w rankingu naprawdę wysoko, bo w czołowej dziesiątce, nie jest bliska rekordzistów. W samej Europie ulegamy na przykład Bułgarii oraz Rosji, jeżeli jednak w ogóle wliczymy ją do Europy. Co zaś zresztą świata? W klasyfikacji najtańszych rynków wtórnych przegania nas jeszcze Republika Południowej Afryki, Wielka Brytania, a także królowie tego rankingu – Stany Zjednoczone. W USA średnia cena samochodu używanego (nie mediany) wynosiła 14 120 Euro. Jeżeli zaś macie w planach kupno auta używanego w Singapurze, który jest ostatni na tej liście, przyjdzie wam zapłacić średnio o kilka razy więcej niż w Stanach czy w Polsce.