ceny samochodów

Czy ceny samochodów będą rosnąć?

Wielu liczyło na to, że pandemia koronawirusa spowoduje spadek cen samochodów. Tymczasem jest dokładnie odwrotnie i nic nie wskazuje na to, że sytuacja w najbliższych miesiącach się zmieni. Drożeją zarówno samochody nowe, jak i używane. Co powoduje podwyżkę cen? Jakie są prognozy na rok 2022? Poznaj opinie ekspertów.

Sprzedaż aut w 2021r. Ceny cały czas rosną

Ceny samochodów nieustannie rosną. W ciągu zaledwie ostatniego kwartału nowe auta zdrożały o 4%. Na taki stan rzeczy wpływa kilka czynników. Najpierw z powodu pandemii i związanych z nią lockdownów wiele koncernów zostało zmuszonych do tymczasowego zawieszenia działalności. Obecnie główną przyczyną przestojów w fabrykach jest brak komponentów, czego efektem jest wydłużony czas oczekiwania na odbiór nowego samochodu - który może wynieść od kilku miesięcy do nawet roku. Na tym jednak nie kończą się problemy branży motoryzacyjnej. Zaostrzenie normy emisji spalin również w dużej mierze przyczyniło się do wzrostu cen nowych samochodów.

Zgodnie z przewidywaniami ekspertów wzrost cen samochodów w II i III kwartale 2021 wciąż przyspieszał. Obecnie producenci potrafią zmieniać swoje cenniki aut co półtora miesiąca - każda kolejna podwyżka wynosi średnio od 2 do 4%. Wcześniej zmiany w cennikach dokonywane były raz-dwa razy w roku.

Według najnowszych danych Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR średnie ceny nowych samochodów osobowych wzrosły o 10-12% w skali roku. Niestety, podwyżki nie ominęły również pojazdów z rynku wtórnego.

Rekordowe ceny samochodów używanych

Kryzys na rynku motoryzacyjnym – o czym już wspominaliśmy - dotknął nie tylko nowe auta. Negatywnie wpłynął również na ceny samochodów z rynku wtórnego. Czemu używane pojazdy tak bardzo drożeją? Odpowiedź jest bardzo prosta.

Decydując się na zakup samochodu z salonu, należy liczyć się z dość sporym wydatkiem oraz długim czasem oczekiwania na odbiór zamówionego pojazdu. Niektórzy klienci muszą czekać nawet 1,5 roku na swoje wymarzone auto. Chcąc zaoszczędzić zarówno pieniądze, jak i czas wielu kierowców postanowiło skorzystać z alternatywnego rozwiązania, jakim jest zakup samochodu z drugiej ręki. Zwiększony popyt w połączeniu ze zmniejszoną podażą przyczynił się do znacznego wzrostu cen aut na rynku wtórnym. Szacuje się, że samochody używane kosztują obecnie 15% więcej niż przed rokiem.

Niestety, lepiej nie będzie. Wierząc zapewnieniom ekspertów, liczba dostępnych aut używanych będzie dalej spadać, a ceny nieustannie rosnąć - nawet o kilkanaście procent rocznie!

ceny aut

Nie licz na wyprzedaż rocznika!

Toyota, Ford i Volkswagen to tylko niektóre z popularnych marek samochodowych, które na początku roku 2021 poinformowały o planowanych cięciach w produkcji. Ograniczona ilość aut dostępnych “od ręki” sprawia, że wyprzedają się one w mgnieniu oka. Dlatego też, jeśli planujesz w tym roku wymienić samochód na nowy, nie licz na coroczną wyprzedaż rocznika z atrakcyjnymi zniżkami.

Długo wyczekiwane wyprzedaże rozpoczynały się tradycyjnie już listopadzie. Jednak w tym sezonie z powodu braku nowych aut, wyprzedaży rocznika w salonach samochodowych nie będzie! Czy trudna sytuacja firm motoryzacyjnych przez najbliższy rok się poprawi? Najnowsze prognozy nie napawają optymizmem.

W roku 2022 będzie jeszcze drożej?

Skutki pandemii będą odczuwalne jeszcze przez długi czas. Jest drogo, a będzie jeszcze drożej - zdaniem ekspertów w najbliższych miesiącach możemy spodziewać się kolejnych podwyżek - i to nie małych, bo oscylujących w granicy 15-20%. Dotyczy to zarówno cen samochodów z salonów, jak i pojazdów używanych.

Trudna sytuacja na rynku surowców i rosnące ceny stali, niedobór części, wzrost inflacji oraz coraz większy popyt – wszystkie te elementy przekładają się na wzrost cen aut. Zdaniem ekspertów osoby, które rozważają możliwość zakupu nowego bądź używanego samochodu, nie powinny zwlekać z podjęciem ostatecznej decyzji. Branża motoryzacyjna jest w kryzysie i nic nie wskazuje na to, aby szybko się z niego wydostała.

 

Więcej możesz przeczytać tutaj: Jak znaleźć dobrego mechanika?