maszyny rolnicze

Gdzie szukać używanych i nowych maszyn rolniczych?

Rolnictwo to niezwykle ważna część gospodarki. W naszym kraju ma ono dosyć spore znaczenie z racji na to, że polska to teren dobrze przystosowany do rolnictwa. Jest ona również bardzo dynamicznie rozwijająca się za sprawą specjalistycznych maszyn, które znacząco ułatwiają i przyspieszają wszelkie prace rolnicze. Gdzie jednak szukać zarówno nowych, jak i używanych maszyn rolniczych?

Rodzaje maszyn rolniczych

Obecnie na rynku znajdziemy całe mnóstwo rodzajów maszyn rolniczych, które pozwalają na znaczne usprawnienie praktycznie wszystkich prac rolniczych. Dzięki ich powstaniu i wprowadzeniu do użycia aktualnie rolnictwo może być bardzo efektywne i nawet duże gospodarstwa rolne potrzebują mniejszej liczby pracowników do prac polowych. Jakie są jednak rodzaje maszyn rolniczych i za co one odpowiadają?

Najbardziej podstawowa maszyna rolnicza to oczywiście ciągnik. Bez niego znaczna część maszyn nie ma prawa działać, gdyż wiele z nich nie posiada własnego napędu. Wtedy w grę wchodzi ciągnik do którego można przymocować przeróżne maszyny rolnicze, ale tez na przykład przyczepę, która pozwoli na przetransportowanie plonów.

Druga najważniejsza maszyna to oczywiście odpowiedni kombajn. Jest to najpopularniejszy pojazd wykorzystywany przy zbiorach. Na rynku znajdziemy wiele rodzajów kombajnów, które różnią się przystosowaniem do zbioru danych rodzajów plonów. Znajdziemy więc na przykład kombajny zbożowe, ale też te używane przy zbiorach ziemniaków, buraków cukrowych czy nawet kombajny sadownicze, dzięki którym zbiory w sadach mogą trwać znacznie krócej.

Oprócz tego znajdziemy na przykład opryskiwacze polowe. Służą one do opryskania roślin nawozem lub do ich chemicznej ochrony przed szkodnikami. Opryskiwacze dzielimy na te zawieszane oraz ciągane. W celu nawożenia pól wykorzystuje się również rozsiewacze do nawozów, dzięki którym można równomiernie rozrzucić nawóz na powierzchni całego pola.

Mówiąc o maszynach rolniczych nie można oczywiście zapomnieć o siewnikach, dzięki którym możliwe jest równomierne zasianie na przykład zbóż, czy też innych roślin na polu. Dostępne są na przykład siewniki mechaniczne oraz pneumatyczne. Muszą one współpracować z pługami oraz bronami wirnikowymi. Pług ma na celu wykonanie orki, dzięki której możliwe jest pokruszenie oraz odwrócenie uprawnianej ziemi. Brony z kolei spulchniają oraz rozdrabniają ziemię i wykorzystuje się je przede wszystkim po orce.

Gdzie szukać maszyn rolniczych?

Chcąc zakupić maszyny rolnicze najprościej jest udać się do internetu. Tam znajdziemy ogłoszenia o ich sprzedaży pochodzące z każdego zakątka kraju. Jednym z miejsc w internecie, w którym możemy znaleźć zarówno używane jak i nowe maszyny rolnicze jest strona samochody.pl. Na niej można przeglądać wiele ogłoszeń o sprzedaży przeróżnych maszyn rolniczych lub samodzielnie dodać ogłoszenie.

Ze strony samochody.pl z chęcią powinni skorzystać sprzedawcy części. Do końca 2022 roku możliwe jest na niej wystawianie ogłoszeń w kategorii części za darmo. W tym celu należy stworzyć konto na stronie samochody.pl i wysłać maila na adres [email protected]. W mailu trzeba podać adres e-mail na który założono oraz liczbę ogłoszeń, które zamierzamy wystawić. Po tym powinniśmy otrzymać na naszym koncie pakiet ogłoszeń, który pozwoli na zamieszczanie ich za darmo.

Maszyny rolnicze – nowe czy używane?

Wiele osób przy zakupie maszyn rolniczych zastanawia się czy postawić na nowe czy też używane maszyny. Z pewnością zakup używanych maszyn to duża oszczędność, która może być potrzebna, gdyż ceny maszyn rolniczych potrafią być naprawdę wysokie. Trzeba się jednak zastanowić czy oszczędność nie zostanie zaprzepaszczona przez konieczność wykonywania częstych napraw. Takowa nie powinna jednak się pojawiać w wypadku kilkuletnich pojazdów. Powinny one wciąż mieć taką samą wydajność oraz oferować ten sam komfort pracy.

Wybór nowej maszyny ma jedną dużą zaletę. Mowa tu oczywiście o tym, że mamy znacznie większą pewność, iż zakupiony sprzęt posłuży nam przez lata bez konieczności wykonywania kosztownych napraw. Niestety zakup nowych maszyn rolniczych potrafi być bardzo kosztowny.