klimatyzacja

Ile kosztuje serwis klimatyzacji i dlatego warto go zrobić?

Klimatyzacja to układ bez którego jazda autem podczas lata może być wręcz niemożliwa z racji na panujące na zewnątrz ogromne temperatury, które w aucie są jeszcze wyższe, ponieważ jest to przecież pewnego rodzaju puszka wykonana z metalu i szkła, czyli materiałów, które powodują bardzo mocne ogrzanie wnętrza. Dlatego warto jest zadbać o jej sprawność. Ile kosztuje serwis klimatyzacji i jak przebiega?

Dlaczego należy serwisować klimatyzację?

Układ klimatyzacji nie ma lekkiego życia. Szczególnie latem jest on poddawany sporym obciążeniom, a z racji na to, iż mówimy o układzie w którym panuje spora wilgoć to klimatyzacja jest wręcz perfekcyjnym miejscem do rozwoju bakterii, grzybów i innych drobnoustrojów, które sprawią, iż klimatyzacja będzie działać mało efektywnie, a ponadto może okazać się niebezpieczna dla zdrowia i powodować nieprzyjemne zapachy w samochodzie.

Jak dbać o klimatyzację?

Wbrew pozorom najlepszy sposób na to, by klimatyzację utrzymać w dobrym stanie to możliwie jak najczęstsze z niej korzystanie. W ten sposób zapewniamy wymagane smarowanie i konserwację poszczególnym elementom tego układu, który jest bardzo przydatny przez cały rok, gdyż latem pozwala na schłodzenie kabiny, a zimą odpowiada za to by nie parowały nam szyby i jej nieefektywne działanie może znacząco pogorszyć widoczność we wnętrzu.

Dlatego szczególnie ważne jest by czasem odpalić klimatyzację zimą. W ten sposób zmniejszamy ryzyko tego, że z płynu wytrącane zostaną dodatki smarne i konserwujące, a w efekcie poziom czynnika może zacząć się zmniejszać gdyż przyspieszone zostanie starzenie gumowych elementów odpowiadających za uszczelnienie całego układu. Eksperci zalecają by średnio co dwa tygodnie zimą używać klimatyzacji chociaż przez 5 minut.

Dbanie o klimatyzację nie będzie miało jednak sensu, jeśli nie zdecydujemy się na jej regularne serwisowanie. W tym celu należy co najmniej raz roku zabrać nasze auto do specjalistów. Optymalny moment to początek wiosny, gdy temperatury rosną, a co za tym idzie klimatyzacja zaczyna być coraz częściej używana. W ten sposób będziemy w stanie zająć się klimatyzacją po bardzo trudnym dla niej sezonie zimowym.

Jak wygląda serwis klimatyzacji?

Podczas serwisu klimatyzacji w warsztacie jego pracownicy zaczynają od ocenienia tego w jakim stanie znajduje się cała instalacja. Mowa tu na przykład o sprawdzeniu stanu czynnika, tego jak działa sprężarka, jak skutecznie układ jest w stanie schłodzić samochód czy też to jak szczelny on jest. To jakie działania zostaną podjęte następnie zależy tylko i wyłącznie od tego, co należy wykonać z klimatyzacją.

W serwisie wykonywanym po zimie standardem jest jednak odgrzybienie klimatyzacji. W ten sposób można pozbyć się wszelkich bakterii, czy też grzybów, a także co ważniejsze nieprzyjemnych zapachów, które potrafią wydobywać się z układu klimatyzacji. W razie braku czynnika zostanie uzupełniony, a układ zostanie uszczelniony. Możliwe jest też to, że okaże się, iż sprężarka jest do wymiany.

Ile zapłacimy za serwis klimatyzacji?

To ile kosztuje serwis klimatyzacji zależy oczywiście od tego jak dużo czynności należy przy niej wykonać. Najczęściej spotykana diagnostyka wraz z uzupełnieniem czynnika jest wyceniana na około 150 złotych. Jeśli do tego dodamy odgrzybianie to należy przygotować już około 200 złotych. Jeszcze więcej zapłacimy gdy zdecydujemy się na to, by odgrzybić klimatyzację metodą ultradźwiękową. Taka usługa jest wyceniana na 220 do nawet 300 złotych.

Dlaczego warto wykonać serwis klimatyzacji?

Zadbanie o stan klimatyzacji jest często pomijane, lecz jest to spory błąd. Sprawny układ klimatyzacyjny zwiększa bezpieczeństwo. Pozwala on bowiem na sprawne odparowanie szyb, a także obniża temperaturę do przyjemnych dla kierowcy wartości tym samym pozwalając mu na zachowanie pełnej koncentracji podczas jazdy. Do tego gdy klimatyzacja jest zanieczyszczona to nie tylko wydobywają się z niej nieprzyjemne zapachy, ale może być też niebezpieczna dla zdrowia z racji na to, że znajdziemy w niej bakterie czy też grzyby.