samochody elektryczne

Ile tracą na wartości po 3 latach samochody elektryczne?

Na rynku samochodów używanych pojawia się coraz więcej aut elektrycznych. Ma to związek z ich ciągłym rozwojem, a także coraz większą przychylnością klientów do wybrania takiego środka transportu. Jednak czy opłaca się kupić auto używane z napędem elektrycznym? Ile takie samochody tracą na wartości po 3 latach od zakupu?

Jaka jest utrata wartości przez auta elektryczne?

Oczywiście, jak każde nowe auto, również elektryki najwięcej tracą na wartości po wyjeździe z salonu i przejechaniu nawet kilku tysięcy kilometrów. Oczywiście, w obecnych czasach nie jest to już takie oczywiste, jednak nadal w większości przypadków właśnie tak jest. Jednak czy zakup takiego auta ma sens? Jak najbardziej, a właśnie 2-3 letnie samochody używane są jednymi z bardziej opłacalnych w zakupie. Jeśli nie zależy wam na prestiżu posiadania nowego auta, taki wybór będzie najlepszy. Jednak które modele tracą na wartości najwięcej? Jeśli chodzi o wartości bezwzględne, czyli wartość podana w złotówkach, przede wszystkim są to auta z segmentów wyższych, które są drogie w zakupie.

Tutaj dobrym przykładem będzie Porsche Taycan. Jego bogatsze, doposażone wersje mogą kosztować niemal 900 tysięcy złotych. Weźmy jednak nieco usportowioną, mocniejszą wersję 4S. Używane, dwuletnie egzemplarze z przebiegiem dwudziestu lub trzydziestu tysięcy kilometrów, kosztują około 500-550 tysięcy złotych. Nowy egzemplarz, z podobnie bogatym wyposażeniem kosztowałby niemal 650 tysięcy złotych. Utrata wartości to więc około 100-150 tysięcy złotych na przestrzeni dwóch lat.

Tesla Model 3 - tańsza alternatywa

Kolejnym przykładem może być Tesla Model 3. Obecnie, podstawowa odmiana z salonu kosztuje 245 tysięcy złotych. Najdroższa, sportowa wersja Performance to wydatek 305 tysięcy złotych. Znacznie lepiej jest na rynku wtórnym, gdzie w zależności od wersji, jako samochód używany, można ją znaleźć już od 180 tysięcy złotych. Mowa jednak o 3-letnim modelu z przebiegiem około 40 tysięcy kilometrów. Utrata wartości to więc około 50-70 tysięcy, w zależności od egzemplarza. Ponadto, sporo Tesli sprowadzono z USA, a takie egzemplarze mogą być jeszcze tańsze. Należy jednak zwrócić uwagę na sposób ich naprawy.

Jakie egzemplarze najlepiej brać pod uwagę?

Oczywiście, model modelowi nie równy, w związku z tym najlepiej ułożyć listę według własnych kryteriów. W związku z tym każdy musi podjąć decyzję, na czym mu najbardziej zależy. Opracowaliśmy listę aut, która według nas jest godna uwagi. Oczywiście podzieliliśmy ją na segmenty poszczególnych aut, w związku z czym każdy znajdzie coś dla siebie:

-Segment A

Tutaj wybór nie jest zbyt duży i ogranicza się do kilku najmniejszych modeli.

-Fiat 500e - w przypadku pierwszej generacji, wszystkie auta są sprowadzone z USA, ponieważ w Europie nie oferowano takiej wersji. Są one dość tanie, w związku z czym można się skusić na taki egzemplarz. Druga generacja dopiero weszła do salonów, w związku z czym nie ma zbyt wielu egzemplarzy używanych.

-Segment B

Wybór w segmencie aut miejskich jest już większy i nie ogranicza się do kilku marek. Ponadto, auta są bardziej przestronne i oferują lepsze wyposażenie.

-Peugeot e-208 - model niedawno pojawił się na rynku i wydaje się być świetnym wyborem do miasta. Oferuje 136 koni mechanicznych i zasięg ponad 350 kilometrów w mieście.

-Renault Zoe - kolejna francuska propozycja oferuje wiele wersji wyposażenia i nowe rozwiązania techniczne. Sporo z nich jest na rynku wtórnym, ponieważ model jest na rynku już wiele lat.

-Segment C

-Volkswagen ID.3 - Na rynku wtórnym znajdziemy już sporo tych modeli w wielu wersjach wyposażenia. Stanowią one ciekawy wybór, zwłaszcza z mocniejszym silnikiem.

-Renault Megane E-Tech - francuski kompakt dopiero co pojawił się na rynku i ma stanowić ciekawą alternatywę dla Volkswagena.

-Segmenty wyższe

-Porsche Taycan - jedno z najszybszych i najlepiej prowadzących się aut elektrycznych, oferuje wiele nowoczesnych rozwiązań, a także mocne wersje silnikowe.

-Tesla Model S - na rynku już od ponad 10 lat, modele z wczesnych lat produkcji sprowadzone z USA.