Jaguar I-Pace – dlaczego warto się na niego zdecydować?
Jaguar – co warto wiedzieć o tej firmie?
Jaguar jest brytyjskim koncernem pojazdów osobowych, który powstał w roku 1922. Po latach produkcji aluminiowych nadwozi i bocznych wózków do motocykli, przyszedł czas na limuzyny – pierwszy model, SS1, pojawił się w sprzedaży w roku 1931. Zanim Jaguar wypuścił na rynek modele osobowe, w ofercie zagościły samochody sportowe – pierwszym takim autem był model SS100.
Warto dodać, że jest to koncern, który dość późno miał w swojej nazwie wyraz „Jaguar”, bo miało to miejsce dopiero po zakończeniu działań wojennych związanych z drugą wojną światową. Zatem pierwszym samochodem osobowym, który trafił do sprzedaży pod marką Jaguar, był XK120. Z kolei w roku 1955 koncern oferował limuzynę Mark I, a w roku 1959 drugą generację tego pojazdu.
Jaguar, mówiąc metaforycznie, wielokrotnie zmieniał swojego właściciela. W roku 1966 firma zasila szeregi British Motor Corporation, a w roku 1984 odłącza się od tej firmy, która nosi wówczas nazwę British Leyland Motor Corporation. Po pięciu latach autonomii, Jaguara przejmuje amerykański Ford – w tym okresie powstają takie auta, jak: XKR, S-Type, czy XK8.
W roku 1999 Jaguar dołącza do Premier Automotive Group, a także angażuje się w wyścigi Formuły 1, jednak bez większych sukcesów. Ostatecznie ten rozdział kończy się sprzedażą Jaguara, który trafia pod skrzydła indyjskiej firmy Tata Motors. Od roku 2013 indyjski koncern stworzył sojusz z przedsiębiorstwem Jaguar Land Rover. Do najpopularniejszych modeli samochodów osobowych Jaguara można zaliczyć: I-Pace, XJS, XF, F-Pace, a także X-Type, czy E-Pace.
Jaguar I-Pace – jakie są jego cechy charakterystyczne?
Jaguar I-Pace jest samochodem w pełni elektrycznym, wpisującym się w kategorię miejskich crossoverów. I-Pace jest autem osobowym klasy średniej, który miał swoją premierę na rynku w roku 2018. Warto dodać, że jest to pierwszy taki samochód w ofercie Jaguara, który może liczyć na wznawianie produkcji w fabrykach brytyjskiego koncernu.
Podróżując I-Pace, można nim przejechać na jednym ładowaniu nawet 480 km, jeśli weźmie się pod uwagę wskaźnik WLTP. Z kolei pod względem budowy cechą charakterystyczną jest jego rozstaw osi, który wygląda bardzo podobnie, jak w konkurencyjnym BMW X5. Napęd w I-Pace jest na cztery koła, a pod maską znajdują się dwa silniki elektryczne – każdy przypada na jedną oś. Dzięki temu moc wynosi w sumie 400 KM, co sprawia, że I-Pace może rozpędzić się „do setki” w ciągu niespełna pięciu sekund.
Jaguar I-Pace jest wyposażony w akumulator o pojemności 90 kWh, który udaje się naładować w stu procentach w ciągu niespełna 13 godzin. Jako że jest to samochód w pełni elektryczny, jego emisja CO2 wynosi zero, co z pewnością ucieszy wszystkich tych, którzy dbają o klimat i nie jest im obojętne czyste powietrze.
Jakie rozwiązania technologiczne ma Jaguar I-Pace?
Jeśli chodzi o udogodnienia technologiczne, warto podkreślić system Pivi Pro w Jaguarze I-Pace. Dzięki temu systemowi prowadzący I-Pace ma dostęp do wszystkich istotnych dla niego danych w czasie jazdy. Poza tym system Pivi Pro pozwala obsługiwać multimedia, a wszystko odbywa się za pomocą jednego kliknięcia. Jest to innowacyjne rozwiązanie, które można porównać z tym, jakie znajdzie się w smartfonie, dotyczące intuicyjnego użytkowania.