Jak dostać dofinansowanie do samochodu dla osoby niepełnosprawnej?
Po kilku latach powraca program PRFON, dzięki któremu osoby niepełnosprawne były w stanie zakupić samochód dostosowany do swoich potrzeb za o wiele mniej. Jakie są warunki jego otrzymania i jak wysokie jest owo dofinansowanie?
Dofinansowanie na samochód dla osób niepełnosprawnych wraca po latach
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, w skrócie PFRON, od kilkudziesięciu lat zajmuje się pomocą osobą z niepełnosprawnościami w podejmowaniu rehabilitacji, organizowaniem im zatrudnienia oraz zwiększaniem możliwości w ich życiu. Przez lata jedną z ważnych części działania tej instytucji były dofinansowania na nowe samochody dla osób niepełnosprawnych. Był to oczywiście sposób na walkę z wykluczeniem komunikacyjnym, z którym niestety osoby z niepełnosprawnością ruchową muszą mierzyć się na co dzień.
Kilka lat temu program ten został jednak zamknięty i nie otrzymywaliśmy żadnych wieści dotyczących jego ewentualnego wznowienia – do teraz. Pod koniec 2022 roku PFRON poinformował, że nie tylko wznowi tak zwany „program samochodowy”, lecz dodatkowo znacznie poszerzy grupę odbiorców i budżet przeznaczony na wsparcie finansowe dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi, które chcą zaopatrzyć się w samochód.
Do jakich grup docelowych kierowany jest ten program? Możemy mówić tu o dwóch obszarach finansowania. Pierwszym z nich są osoby, które potrzebują samochodu dostosowanego pod ich potrzeby i będą kierowcami. W drugim przypadku zaś mowa jest o osobach, które nie mogą prowadzić pojazdu i będą w nim pasażerami, lecz oczywiście nadal potrzebują auta, które będzie zoptymalizowane pod ich przewóz.
Kiedy rozpocznie się przyjmowanie zgłoszeń na dofinansowanie?
Od kilku miesięcy wiedzieliśmy, że program „Mobilność osób z niepełnosprawnością” zostanie wznowiony. Czekaliśmy jednak na dokładną informację, od kiedy osoby kwalifikujące się do skorzystania z tego funduszu będą mogły zgłaszać swoje prośby. Wnioski będą przyjmowane dokładnie od 1 marca 2023 roku. Możliwe będzie wysyłanie ich zarówno w formie tradycyjnej (papierowej), jak i elektronicznej, co również jest sporym ułatwieniem.
Jaki jest limit aut na dofinansowanie i jaki jest budżet funduszu?
PFRON otwarcie mówi, że jeżeli chodzi o budżet funduszu, mamy do czynienia z rekordem. Cóż, rzeczywiście należy podkreślić, że łączna suma przeznaczona na to dofinansowanie może robić wrażenie. PFRON przygotował bowiem na ten cel aż 250 milionów złotych, co ma pozwolić na znaczne dofinansowanie około 1000 samochodów. Chociaż ta liczba wcale nie wydaje się duża, została oszacowana na podstawie poprzednich programów tego typu, a także o fakt, że sam poziom dofinansowania jest naprawdę wysoki. Jak jednak wysoki?
Poziomy dofinansowania samochodu dla osób niepełnosprawnych
W zależności od tego, do jakiej grupy zalicza się osoba składająca wniosek, będziemy mówili o innym poziomie dofinansowania.
W przypadku osób, które chcą zakupić samochód dostosowany pod osoby niepełnosprawne do samodzielnego prowadzenia:
· auto w cenie do 150 000 złotych – 80% dofinansowania
· auto w cenie od 150 000 do 250 000 złotych – 50% dofinansowania
· auto w cenie od 250 000 do 300 000 złotych – 30% dofinansowania
· auto w cenie powyżej 300 000 złotych – brak dofinansowania
W przypadku osób, które chcą zakupić samochód dostosowany pod osoby niepełnosprawne do przewozu jako pasażer:
· auto w cenie do 130 000 złotych – 85% dofinansowania
· auto w cenie od 130 000 do 200 000 złotych – 50% dofinansowania
· auto w cenie od 200 000 do 230 000 złotych – 30% dofinansowania
· auto w cenie powyżej 230 000 złotych – brak dofinansowania
Wysokość dofinansowania jest wręcz naprawdę imponująca. Jeżeli dla przykładu osoba chcąca kupić samochód do prowadzenia przez siebie samą wyda na niego 120 tysięcy złotych, dofinansowanie będzie wynosić aż 96 tysięcy złotych – to naprawdę gigantyczne odciążenie finansowe. Stawiając sytuację w tym świetle tak wysoki budżet programu przestaje dziwić.
Jak długo ma trwać projekt PFRON?
Program „Mobilność osób z niepełnosprawnością” na ten moment ma być prowadzony do końca 2025 roku. To jednak może ulec albo wydłużeniu, albo skróceniu – wszystko zależy od tego, jak duże będzie zainteresowanie dofinansowaniem.