komis samochodowy

Jak negocjować cenę zakupu samochodu w komisie?

Zakup samochodu to niemałe obciążenie dla domowego budżetu. Nierzadko przeznaczamy na niego znaczącą część swoich oszczędności. Sporo kierowców swojego wymarzonego auta szuka w komisie. Trudno się temu dziwić — mają oni wówczas możliwość negocjowania ceny pojazdu. Jak się do tego przygotować? Jak prowadzić negocjacje? Podpowiadamy!

 

Jakie czynniki mają wpływ na możliwość negocjacji ceny samochodu?

Kupując nowe samochody, kierowca liczyć może wyłącznie na oferowane przez dilera upusty lub pakiety dodatków. A co, jeżeli chodzi o samochody używane? Wpływ na ich wartość ma cały szereg zmiennych. Cena oferowanego przez komis auta uzależniona jest między innymi od jego stanu technicznego, licznika, przebytych kolizji i wypadków, wykrytych usterek, koniecznych napraw, które nie zawierały ogłoszenia motoryzacyjne czy jego średniej wartości rynkowej.

 

Jak sprawdzić rynkową wartość samochodu?

Przed zakupem auta w komisie, warto sprawdzić jego wartość rynkową. Nie tylko zwiększy to możliwości negocjacyjne, lecz pozwoli również oszacować, ile należy wydać, aby dany samochód był w 100% sprawny. Jakie kroki powinno się tu poczynić? Jednym z nich jest przejrzenie dostępnych w sieci ogłoszeń motoryzacyjnych zbliżonych pod kątem rocznika, przebiegu czy wersji silnika do tego, którym jesteśmy zainteresowani. Dodatkowo, warto sprawdzić koszt poszczególnych części i ustalić budżet, dzieląc go na cenę satysfakcjonującą oraz maksymalną.

 

W jaki sposób prowadzić negocjacje?

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że negocjacje najczęściej wygrywa ta osoba, która jest bardziej zdystansowana. Jak zyskać chłodne podejście do sprawy? Najlepsze rozwiązanie to prezentowanie chłodnych argumentów sugerujących zainteresowanie pojazdem i posiadanie pewnych wątpliwości. Im lepiej przygotujemy się do negocjacji w komisie, tym sprzedawca będzie bardziej zaangażowany, a co za tym idzie — jego czujność w czasie targowania się spadnie. Podczas oględzin samochodu warto wspominać o każdej usterce czy pominiętej w ogłoszeniu informacji.

 

O czym jeszcze należy pamiętać w czasie negocjacji? By były udane, warto określić interesy zarówno własne, jak i drugiej strony. W tym celu, należy postawić się w roli sprzedawcy i zastanowić się, w jaki sposób można zaspokoić jego potrzeby. Kolejny etap stanowić powinno określenie rozwiązań, jakie zostaną zastosowane do osiągnięcia zamierzonych interesów. Finalnym efektem targowania się są propozycje. Wyróżnia się tu takie, które w pełni satysfakcjonują kupującego, te, z których będzie on zadowolony oraz takie, na które nie może się on zgodzić.

 

Kluczową kwestię w negocjacjach odgrywa pierwsze wrażenie. Aby stworzyć otwartą atmosferę, warto okazać sprzedawcy akceptację i zrozumienie. Znacząco ułatwi to prowadzenie swobodnej rozmowy i osiągnięcie porozumienia. Targując się w komisie, zadbać powinno się o to, aby druga strona czuła się słuchana. Niemniej istotna jest jej stała obserwacja oraz okazywanie empatii. Pozwoli to uzyskać wszystkie niezbędne informacje, które będzie można wykorzystać na późniejszym etapie negocjacji. Kolejne kluczowe kwestie to odpowiednia mowa ciała i ton głosu. Aby podkreślić pewność siebie, sylwetka powinna być wyprostowana, a tembr głosu — spokojny. Chcąc rozładować napięcie, należy pamiętać o uśmiechu. Wyróżnić można kilkadziesiąt różnych technik negocjacyjnych. Warto zapoznać się z nimi przed rozpoczęciem negocjacji w komisie.

 

Chcąc zwiększyć swoje szanse podczas negocjacji, można poszukać pomocy z zewnątrz. Stan faktyczny auta zweryfikować można na kilka różnych sposobów. W tym celu, można na przykład poprosić rzeczoznawcę o wycenę jego rzeczywistej wartości, udać się z samochodem do serwisu danej marki czy zweryfikować potencjalne szkody na pojeździe zarejestrowanym przez towarzystwo ubezpieczeniowe w ramach polisy OC lub AC.

 

Na jaką zniżkę można liczyć prowadząc negocjacje w komisie samochodowym? Średnio jest to między 5 a 15%. Najczęściej im dany pojazd jest droższy, tym niższa wartość procentowa, lecz wyższa kwota, jaką można zaoszczędzić.