Jak otworzyć szrot i sprzedawać samochody na części?
Szrot to określenie odnoszące się do stacji demontażu samochodów. Jego nazwa pochodzi od niemieckiego słowa „Schrott”, które oznacza złom. Jak otworzyć swój własny autoszrot? Oto garść wskazówek, które mogą się okazać pomocne podczas rozkręcania tego typu biznesu.
Jaką formę działalności powinien mieć szrot samochodowy?
Zgodnie z panującym w Polsce prawem, samochody używane mogą być poddawane rozbiórce wyłącznie w stacjach demontażu. Powstanie szrotu reguluje szereg przepisów, co wynika z tego, że taki punkt może mieć niekorzystny wpływ na środowisko naturalne. Autoszrot funkcjonować może jako stacja demontażu lub zbierania pojazdów. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że mimo iż zarówno pierwsza, jak i druga placówka tego typu wydaje zaświadczenia o zezłomowaniu auta, każda z nich podlega nieco innym wymogom formalnym. Punkt zbierania pojazdów musi mieć podpisaną umowę ze stacją demontażu, w ramach której będzie jej przekazywał zebrane samochody.
Wszystkie niezbędne informacje na temat zasad postępowania z wycofanymi z eksploatacji pojazdami znaleźć można w ustawie o recyclingu pojazdów wycofanych z eksploatacji z 20 stycznia 2005 roku. Zawiera ona szczegółowe wytyczne odnośnie postępowania z pozyskanymi odpadami. Wspomniana powyżej ustawa określa wysokość opłat za zezłomowanie samochodu, a także obowiązkowy poziom odzysku oraz recyclingu odpadów. Mowa tam jest także o karach pieniężnych w wysokości od 10 000 do 300 000 złotych, jakie grożą za usunięcie elementów lub substancji niebezpiecznych z wycofanego pojazdu, za wymontowanie z niego części nadających się do ponownego użytku, odzysku lub recyclingu oraz elementów wyposażenia. Chcąc sprzedawać części używane, nie ma konieczności zakładania szrotu. Wiele osób decyduje się na założenie działalności gospodarczej, zakup zdemontowanych części i ich odsprzedaż.
Formalności związane z zakładaniem szrotu samochodowego?
Aby założyć autoszrot, w pierwszej kolejności należy uzyskać decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach zgody. Jest to decyzja administracyjna, która ma na celu w taki sposób ukierunkować planowane przedsięwzięcie, aby w możliwie jak najmniejszym stopniu przyczyniło się ono do pogorszenia stanu otoczenia. Wspomniany wyżej wniosek kieruje się do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, prezydenta miasta, burmistrza lub wójta.
Niezwykle ważną kwestią jest tutaj lokalizacja szrotu. Aby ją określić, należy zapoznać się z miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego. Jeżeli znajdować będzie się tam zapis wskazujący na zakaz lokalizacji przedsięwzięć oddziałujących na środowisko, inwestycja tego typu może się okazać niemożliwa do zrealizowania. W przypadku jego braku, wystąpić należy o nadanie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu, dołączając do wniosku decyzję środowiskową. Następne kluczowe sprawy to pozwolenie na budowę, projekt budowlany oraz wytwarzanie odpadów.
Wyposażenie szrotu samochodowego
Każda osoba planująca założenie swojego własnego autoszrotu, powinna sobie zdawać sprawę z tego, że jego teren musi być odpowiednio dostosowany do wytycznych znajdujących się w rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy z 28 lipca 2005 roku w sprawie minimalnych wymagań dla stacji demontażu oraz sposobu demontażu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Musi on zostać w stosowny sposób zabezpieczony przed dostępem osób postronnych. Szrot należy podzielić na następujące sektory: przyjmowania pojazdów, magazynowania pojazdów, magazynowania wymontowanych części oraz magazynowania odpadów. Na jego wyposażeniu znajdować musi się stosowny sprzęt niezbędny do demontażu samochodów, ich transportu oraz odzyskiwania części. Tego typu wyposażenie autoszrotu powinno być zarówno funkcjonalne, bezpieczne w użytkowaniu, jak i w należyty sposób chronić środowisko naturalne przed skażeniem materiałami niebezpiecznymi.
Jak wypromować szrot, aby dowiedziało się o nim jak najwięcej potencjalnych klientów? Pomocna okazać może się tu dobrze wypozycjonowana strona internetowa oraz ogłoszenia motoryzacyjne prezentujące jego ofertę.
Więcej możesz przeczytać tutaj: Jakie możliwości daje detailing?