Części samochodowe

Jak sprzedać samochód na części i uzyskać najlepsza cenę?

Jak sprzedać samochód na części i uzyskać najlepsza cenę?

Czasami nasz samochód może wyczerpać wszystkie dostępne w nas pokłady cierpliwości. Ciągłe usterki, słuszny wiek lub po prostu brak chętnych na kupno pojazdu – to najczęstsze powody, przez które ludzie rozważają rozebranie samochodu i sprzedaż sprawnych części, które mogą się jeszcze komuś przydać. Jak jednak zrobić to w mądry sposób, by nie tylko na tym zyskać, ale także nie mieć na głowie problemów z prawem?

Samochody na części a polskie prawo

Kwestia rozbierania aut w Polsce jest naprawdę trudnym tematem. Nawet jeżeli samochód jest w pełni naszą własnością, samodzielne go rozebranie jest w naszym prawie w teorii zabronione. Przepis ten został wprowadzony z uwagi na środowisko – nieumiejętna rozbiórka może być dla niego bardzo szkodliwa, chociażby poprzez dostanie się płynów lub innych substancji do gleby oraz wód, a także z obawy przed pozostawieniem pustego wraku w miejscach do tego nieodpowiednich.

Jedyną w pełni legalną drogą do zdemontowania naszego auta są stacje demontażu pojazdów. Taki punkt jesteśmy w stanie znaleźć w każdym większym mieście w Polsce. Możemy w nich wydzielić z naszego auta interesujące nas części lub oddać cały pojazd na złom. Wtedy to stacja demontażu sprzeda działające podzespoły, zaś reszta samochodu zostanie zniszczona i poddana utylizacji. Dziś nie to nas jednak interesuje -  w tym tekście mamy w końcu opisać, jak najkorzystniej sprzedać sprawne jeszcze podzespoły.

Kiedy najczęściej decydujemy się na sprzedaż samochodu na części?

Właściciele aut w wielu przypadkach decydują się na sprzedaż swoich samochodów na części. Najczęstszą przyczyną jest tak zwana szkoda całkowita, która uniemożliwia w większości sytuacji dalsze korzystanie z samochodu. Właściciele takich aut chcą wyciągnąć dodatkowe paręset złotych z auta, które i tak nie nada się już do jazdy, a nadal musi być w teorii zarejestrowane i ubezpieczone.

Czasem jednak taką decyzję podejmują zdesperowani właściciele, którzy mają już dość użerania się z ciągle psującym się lub przestarzałym autem i chcą jeszcze na nim zarobić, gdyż sprzedaż nie wchodzi w grę. Z pewnością znajdą się komponenty, które mogą stać się częściami zamiennymi, szczególnie jeżeli są to popularne na naszych drogach modele lub, z drugiej strony, te naprawdę słabo dostępne. W każdym z tych przypadków możemy na zepsutym aucie zarobić naprawdę wiele, oczywiście jeżeli dobrze podejdziemy do tematu.

Jak dobrze sprzedać samochód na części?

Niesprawny samochód możemy w teorii spróbować rozebrać sami lub oddać tę kwestię zaufanej osobie lub podmiotowi. Samodzielny demontaż jest bowiem niezwykle trudnym zadaniem, a dodatkowo według przepisów prawnych uprawnienia do wykonywania takich czynności mają wyłącznie Stacje Demontażu Pojazdów. Tak samo jest w przypadku wyrejestrowania auta – jeżeli nie uzyskamy odpowiednich dokumentów, będziemy musieli płacić ubezpieczenie OC za samochód, który w praktyce już nie istnieje.

Jak przebiega sam proces rozbiórki? Oczywiście w pierwszej kolejności musimy pozbyć się wszystkich elementów blacharskich, które będą przeszkadzać nam w wyciąganiu podzespołów. Oczywiście na blachach także możemy zarobić, więc warto podejść do tematu z pewną delikatnością – uszkodzone części mogą później być nic nie warte.

Następnym krokiem będzie prawdopodobnie demontaż silnika, co jest naprawdę trudnym zadaniem. Sztuka ta nie uda się bez specjalistycznego sprzętu, który potrafi kosztować naprawdę sporo. Następnie można przejść do wyciągania kolejnych elementów mechanicznych, jak na przykład skrzynia biegów, a na koniec wypadałoby pozbyć się w jak największym stopniu plastikowych elementów, które mogą znacznie obniżyć wycenę naszego wraku na złomowisku. Wszystkie te kroki należy jednak pozostawić specjalistom z odpowiednimi uprawnieniami i pozwoleniami.

Czy oddanie samochodu na części jest opłacalne?

Istnieje wiele portali internetowych, które pozwalają sprzedawać całe samochody na części. Możemy również sprzedać same podzespoły wydobyte z rozebranego już auta. Możliwości jest naprawdę wiele, a samochody używane, które nie nadają się już do dalszego użytku, nie muszą być wcale oddawane za grosze na złomowisko.