Komisy to także punkty skupu samochodów
Samochód sprzedać można na kilka różnych sposobów. Jednym z dostępnych rozwiązań jest skorzystanie z usług komisu. Należy tutaj jednak zdawać sobie sprawę z tego, że sprzedaż auta za pośrednictwem komisu oraz sprzedanie go komisowi to dwie zupełne różne usługi.
Co warto wiedzieć na temat komisów samochodowych?
W sytuacji, w której zdecydujemy się oddać samochód do komisu, pozostaje on naszą własnością do momentu sprzedaży. Warto podpisać z nim szczegółową umowę. Na czym ona polega? Definiuje to art. 765 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z nim: „Przez umowę komisu przyjmujący zlecenie (komisant) zobowiązuje się za wynagrodzeniem (prowizja) w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa do kupna lub sprzedaży rzeczy ruchomych na rachunek dającego zlecenie (komitenta), lecz w imieniu własnym”. Kluczową kwestią jest określenie w umowie ceny, za jaką ma zostać sprzedany samochód. Gdy okaże się, że sprzedano go za kwotę wyższą od ustalonej, w takiej sytuacji należeć będzie się nadwyżka. Jeżeli natomiast auto uda się sprzedać po cenie niższej, komis będzie zobowiązany do zwrotu różnicy. Warto wspomnieć tutaj także o prowizji dla komisu. Najczęściej jest ona określana procentowo. Należy również ustalić, czy komisowi przysługiwał będzie bonus finansowy za uzyskanie wyższej kwoty sprzedaży. A co, w sytuacji, w której okaże się, że nie ma chętnych na zakup danego samochodu? Wówczas komis może zaproponować obniżenie pierwotnej kwoty. Zgoda na tego typu działanie musi jednak zostać wyrażona w formie pisemnej, na przykład pod postacią aneksu do umowy. Jeżeli poza komisem, do sprzedaży auta wykorzystujemy również ogłoszenia motoryzacyjne, komis ma prawo zażądać prowizji, jeżeli uda nam się w ten sposób znaleźć nowego nabywcę pojazdu. Zanim samochód zostanie oddany do komisu, niezbędne będzie spisanie szczegółowego protokołu, w którym zostanie opisany jego stan techniczny oraz wyposażenie. Znaleźć powinien się tam również zapis o odpowiedzialności firmy za ewentualne uszkodzenia powstałe na przykład w czasie jazd próbnych. Samochody warto sprzedawać wyłącznie za pośrednictwem zaufanych komisów. Jak znaleźć tego typu miejsce? W tym celu warto poradzić się znajomych, którzy mieli okazję korzystać z usług z komisu lub zapoznać się z opiniami na temat poszczególnych firm, jakie znaleźć można na forach internetowych i w mediach społecznościowych.
Dlaczego warto sprzedać samochód za pośrednictwem komisu?
Dlaczego sporo kierowców decyduje się na to, aby sprzedawać samochody osobowe we współpracy z komisem? To dobre rozwiązanie dla osób, które nie mają czasu, aby zająć się tym samodzielnie. Samochody używane oferowane przez profesjonalne komisy są regularnie czyszczone, a ich akumulatory ładowane. Dodatkowo, firmy tego typu są w stanie stworzyć profesjonalne ogłoszenie przedstawiające dany pojazd w jak najlepszym świetle i dołączając do niego wysokiej jakości fotografie. Istnieje również spore prawdopodobieństwo, że za pośrednictwem komisu auto zostanie sprzedane szybciej i za wyższą cenę niż wówczas, gdybyśmy próbowali zająć się tym samodzielnie.