Jak tanio można wynająć samochód?
Jak znaleźć tanie auta przeznaczone do wynajmu, na co uważać przy ich wyborze oraz jak wynająć taki samochód?
Jakie są rodzaje wynajmu samochodu?
Obecnie rynek wynajmu samochodów osobowych jest naprawdę rozwinięty. Na nim znajdziemy trzy główne typy najmu, które różnią się okresem wynajmu. W ten sposób wyróżnia się wynajem krótkoterminowy, wynajem średnioterminowy oraz wynajem długoterminowy. Za ten krótkoterminowy uznajemy zazwyczaj wynajem, który trwa do kilkunastu/kilkudziesięciu dni. Wynajem krótkoterminowy równie dobrze może trwać jeden dzień lub mniej, gdy zdecydujemy się na wypożyczenie samochodu na minuty, co w ostatnich latach jest dość popularnym sposobem poruszania się po mieście.
W wypadku wynajmu średnioterminowego okres trwania to zazwyczaj do kilku miesięcy. Za wynajem długoterminowy uznajemy już z kolei taki, który trwa od roku w górę. Zazwyczaj okres trwania umowy wynosi od 12 do 36 miesięcy.
Jak działa wynajem samochodu osobowego?
Wynajem auta to nic innego jak zapłacenie osobie lub firmie, do której auto należy za możliwość wykorzystywania go w okresie i zakresie wskazanym w umowie najmu. Zależnie od umowy najemca ma pełne prawo do dysponowania samochodem, a do tego nie musi on się martwić o koszty eksploatacyjne związane z koniecznością wykonania okresowego serwisu. Te zazwyczaj są ponoszone przez właściciela samochodu.
Dlaczego wynajem samochodu się opłaca?
Najbardziej opłacalny jest oczywiście wynajem długoterminowy. Chcąc wynająć auto jak najtaniej trzeba bowiem pamiętać o tym, że większość firm oferujących taką usługę ustala niższą cenę w wypadku dłuższego okresu najmu. Z tego powodu najmniej zapłacimy oczywiście wynajmując auto długoterminowo.
Największa zaleta wynajmu długoterminowego to fakt, iż w ten sposób można korzystać z nowego samochodu osobowego, którego koszty eksploatacyjne są ponoszone przez właściciela oraz wliczone w miesięczną ratę. Dlatego przez cały okres użytkowania takiego samochodu jedyne koszty, które ponosimy to miesięczna rata oraz to ile zapłacimy za paliwo, czy też na przykład płyn do spryskiwaczy.
Do zalet dodać można również to, że wynajem długoterminowy nie wymaga posiadania oszczędności czy też wpłaty własnej. Do tego nie ma ryzyka w postaci utraty wartości samochodu w trakcie jego użytkowania. Auto nie jest w końcu nasze. Firmy wynajmujące samochody w celu powiększenia swej floty docenią również to, że koszty wynajmu mogą zostać uwzględnione jako koszty uzyskania przychodu.
Jak tanio wynająć auto?
Chcąc wynająć samochód możliwie jak najtaniej nieważne czy mowa o wynajmie długoterminowym czy też krótszym bardzo ważne jest by uważnie sprawdzić oferty wszystkich wypożyczalni. Poprzez ich porównanie można natrafić na najbardziej korzystną finansowo ofertę. Ważne jest też by przy sprawdzaniu ofert poszczególnych wypożyczalni wziąć pod uwagę nie tylko te na przykład w centrum miasta czy też w punktach takich jak dworce oraz lotniska. Mają one często wyższe ceny i udanie się na obrzeża może oznaczać sporą oszczędność. Lokalizacja nie ma także większego znaczenia dla komfortu, gdyż wiele wypożyczalni na obrzeżach miast i tak umożliwia dostarczenie auta do klienta.
Chcąc zaoszczędzić warto uważnie sprawdzić, czy niektóre elementy wyposażenia w samochodzie nie są oferowane za dodatkową opłatą i czy można z nich zrezygnować. Wypożyczalnie często oferują bowiem na przykład dodatkową nawigację GPS, czy też takie elementy jak fotelik dziecięcy bądź bagażnik dachowy czy też przeznaczony do przewozu rowerów.
Dobry sposób na zaoszczędzenie to też po prostu wybranie tańszego samochodu. Nie oznacza to oczywiście, że najlepiej jest wypożyczyć najtańsze auto. Najlepszą decyzją jest po prostu dokładne przeanalizowanie swych potrzeb i wybór samochodu, który je spełnia, a przy tym jest przystępny finansowo. W ten sposób można sporo zaoszczędzić po prostu rezygnując z lepszego auta, którego funkcji i tak byśmy w pełni nie wykorzystali podczas okresu wynajmu.