zabezpieczenie przed zimą

Jak zabezpieczyć samochód na zimę

Zima zbliża się wielkimi krokami. To trudny okres dla każdego samochodu. Boryka się on wówczas zarówno z opadami śniegu czy deszczu ze śniegiem, jak i niskimi temperaturami, wilgocią, wiatrem, błotem, piachem oraz solą drogową. Wszystkie te czynniki mogą mieć negatywny wpływ na powłoki lakiernicze, metalowe elementy oraz opony. Jak skutecznie zabezpieczyć auto przed sezonem zimowym? Podpowiadamy!

 

Ochrona samochodu używanego przed zimą krok po kroku

 

Samochody używane powinny przed sezonem zimowym zostać w pierwszej kolejności poddane dokładnym oględzinom. Pozwolą one na odnalezienie rys, ubytków lakieru oraz ognisk rdzy. Szczególną uwagę należy zwrócić na najbardziej newralgiczne miejsca, takie jak maska, klapa bagażnika, nadkola oraz wystające elementy karoserii. Małe, płytkie rysy wystarczy wypolerować. Gdy natomiast okaże się, że uszkodzenia są nieco głębsze, a lakier uległ uszkodzeniu, najlepszym rozwiązaniem będzie oddanie auta do sprawdzonego zakładu blacharsko — lakierniczego.

 

Auta używane przed zimą warto poddać tak zwanemu myciu detailingowemu. Dzięki niemu wyeksponowane zostaną wszelkiego rodzaju uszkodzenia lakieru, takie jak odpryski, ślady asfaltu i smoły czy ogniska korozji. Mycie detailingowe jest wieloetapowym, bezpiecznym procesem, który pozwala na dokładne wypielęgnowanie powierzchni samochodu czy doczyszczenie nawet najtrudniej dostępnych zakamarków. Składa się ono między innymi z czyszczenia opon i felg, mycia wstępnego przy pomocy aktywnej piany, mycia właściwego, dekontaminacji, deironizacji oraz glinkowania. Ostatni z wymienionych zabiegów polega na usunięciu niewidocznych gołym okiem zabrudzeń przy pomocy specjalnej glinki. Pozwala ona wyciągnąć brud z powłok lakieru i usunąć nalot z jego powierzchni. Dodatkowo, glinka nadaje powłoce lakierniczej gładkości. Na sam koniec, samochód jest dokładnie osuszany.

 

Jak jeszcze można zabezpieczyć samochód przed zimą? Niezbędne będzie zabezpieczenie powłoki lakierniczej. W ten sposób skutecznie ochronić można pojazd przed szkodliwym działaniem niskich temperatur, uszkodzeniami mechanicznymi czy czynnikami chemicznymi. Do tego celu wykorzystać można między innymi wosk. Jego warstwa tworzy barierę ochronną sprawiającą, że pojazd jest w należyty sposób zabezpieczony przed osadzaniem się zabrudzeń, a co więcej — nabiera pięknego koloru i połysku. Karoserię samochodu zabezpieczyć można również przy pomocy powłoki ceramicznej. Jest ona trwała i wysoce skuteczna. Godne polecenia są w szczególności powłoki ceramiczne zawierające węglik krzemu, inaczej sztuczny diament. Tym, co je wyróżnia jest transparentność, intensywny połysk oraz odporność na zarysowania i działanie agresywnych substancji. Posiadacze matowego lakieru skorzystać powinni natomiast ze specjalnych powłok nie dających połysku.

 

To jednak nie wszystkie sposoby na zabezpieczenie auta przed sezonem zimowym. Kolejnym godnym polecenia rozwiązaniem są bezbarwne folie samochodowe. Sprawiają one, że znajdujący się pod nimi lakier jest w należyty sposób chroniony przed wszelkiego rodzaju zagrożeniami, takimi jak zarysowania, otarcia, negatywne warunki atmosferyczne, uderzenia kamieni czy szkodliwe oddziaływanie benzyny oraz oleju.

 

Bardzo ciekawym rozwiązaniem, które warto zastosować przed nadchodzącą zimą jest tak zwana niewidzialna wycieraczka. Stanowi ona sprawdzony sposób na ochronę przed zaleganiem na przedniej szybie wody oraz zanieczyszczeń wydobywających się spod kół. Jako że niewidzialna wycieraczka posiada właściwości hydrofobowe, znacząco poprawia widoczność podczas jazdy w czasie opadów śniegu, deszczu czy deszczu ze śniegiem. Oprócz tego, przyspiesza i ułatwia usuwanie szronu oraz bieżącą pielęgnację szyb.

 

Przed zimą niezbędne będzie również zabezpieczenie kół samochodu. Do tego celu wykorzystać można zarówno wosk, jak i powłokę ceramiczną. To sprawdzony sposób na ochronę felg przed zanieczyszczeniami, na przykład ze śniegu, soli drogowej, błota czy smoły oraz pyłem wydobywającym się z klocków hamulcowych.

 

Więcej możesz przeczytać tutaj: Co jaki okres należy wykonać przegląd w samochodzie używanym?