motocykle

Jakie motocykle są na egzaminach prawa jazdy?

Motocyklowe prawo jazdy to chyba najbardziej zawiła kwestia, jeżeli chodzi o zdobywanie uprawnień. Nie inaczej jest w przypadku motocykli, które możemy spotkać w WORD-ach. Dostają one bowiem wolną rękę, przez co w całym kraju nie możemy uświadczyć jednego standardowego modelu.

Jaki motocykl na egzaminie? Wszystko zależy od jego rodzaju i ośrodka

Egzaminy na prawo jazdy motocyklem są chyba najbardziej skomplikowanym aspektem w polskim kodeksie drogowym. Możemy bowiem rozróżnić aż cztery różne egzaminy, po których ewentualnym zdaniu będziemy mogli prowadzić konkretne motocykle. To oczywiście znacznie wpływa na to, jakie modele będą dostępne dla osób zdających egzamin praktyczny, bowiem każda kategoria pozwala nam na coraz więcej.

Zacznijmy od kategorii AM, która kiedyś była nazywana kartą motorowerową. Możemy zdawać egzamin na tę kategorię już w wieku 14 lat i pozwala nam ona na jazdę motorowerem o pojemności silnika do 50 cm3 oraz czterokołowcem lekkim, do którego możemy zaliczyć na przykład małego quada. W wieku 16 lat możemy zaś zdawać już na prawo jazdy kategorii A1, które pozwala nam już na jazdę motocyklem z jednostką napędową o pojemności do 125cm3 oraz o mocy do 11 kW. Ważnym aspektem jest również stosunek mocy do masy, wynoszący 0,1 kW/kg. Oznacza to, że na każdy kilowat mocy silnika musi przypadać co najmniej 10 kilogramów masy motocykla.

Zdając egzamin na poziomie A2 otrzymujemy już możliwość jazdy motocyklem bez ograniczeń dotyczących pojemności, lecz do mocy 35 kW. Tę kategorię możemy zdobyć po ukończeniu 18. roku życia. Dopiero kategoria A znosi jakiekolwiek ograniczenia dotyczące masy, mocy czy samej konstrukcji, lecz na nią jesteśmy w stanie zdawać dopiero mając 24 lata bądź 20 lat, jeżeli posiadamy prawo jazdy kategorii A2 od 24 miesięcy. Jak więc widać, każda kategoria charakteryzuje się innymi limitami, a pojazdy dostępne w WORD-ach muszą być do nich dostosowane.

Kategoria AM, A1, A2 – jakie motocykle spotkamy na egzaminach?

Zacznijmy od omawiania kategorii AM, która oczywiście wymaga przygotowania motocykli o najniższej mocy. Wybór jest tutaj spory, ale najczęściej stawia się na Kymco KB 50, który jest typowym miejskim skuterem, albo na Junaka 904, który z wyglądu o wiele bardziej przypomina już rasowy motocykl, lecz nadal posiada on ograniczenia konieczne dla kategorii AM.

W przypadku zdawania prawa jazdy kategorii A1 moc oraz pojemność silnika idzie w górę, a co za tym idzie możemy mówić tu już o rasowych motocyklach. W tym przypadku bardzo często wybieraną konstrukcją jest Yamaha YBR 125, uważana za naprawdę bardzo dobry motocykl instruktażowy, choć możemy również spotkać się z Hondą CB125R. Posiada ona małą wagę i dużo systemów bezpieczeństwa, co sprawia, iż sprawdza się świetnie do nauki jazdy.

Co zaś z kategorią A2? W tym przypadku możemy się nieraz spotkać z mocnymi maszynami, które są ewentualnie przykręcane celem osiągnięcia odpowiedniego poziomu mocy, który jest wymagany dla osób zdających na prawko kategorii A2. Najczęściej wybieraną konstrukcją jest w tym wypadku Yamaha MT 07.

Kategoria A – ogromna gama dostępnych maszyn

W przypadku kategorii A dowolność jest naprawdę ogromna, a ostateczny wybór zawsze zależy od konkretnego oddziału WORD. W przypadku samochodów praktycznie wszędzie w ostatnich latach spotykaliśmy się z Toyotą Yaris, obecnie wypieraną na rzecz Hyundaia i20. Jeśli chodzi o motocykle, tutaj w cenie jest różnorodność, co widać po wyborach konkretnych oddziałów. Dla przykładu Yamaha YBR 250, bliźniak wspomnianej wyżej w przypadku kategorii A1, bardzo często jest używana w kilku WORD-ach jako główny motor.

Co jednak w przypadku mocniejszych maszyn? Kilka ośrodków zdecydowało się na postawienie na Suzuki GN 250, inne zaś wybrały Hondę CBF 250. Niektóre placówki decydują się też na Suzuki Maraudera 250, Yamahę XG 250, Hondę VTR 250 czy Senke SK 125. Różnorodność jest więc tu zdecydowanie w cenie, tym bardziej, iż wiele ośrodków szkolenia kierowców za małą dopłatą oferuje możliwość zdawania egzaminu praktycznego na znanej już kursantowi maszynie!