uszkodzone auto

Jakie niespodzianki mogą nas czekać przy zakupie uszkodzonego samochodu?

Zakup uszkodzonego samochodu jest pełen pułapek. Jest ich znacznie więcej niż przy zwyczajnym zakupie sprawnego auta używanego. Dlatego bardzo ważne jest dobre przygotowanie się do takiego zakupu, gdyż w innym wypadku możemy się niemile zaskoczyć. Jakie niespodzianki możemy otrzymać wraz z uszkodzonym autem używanym?

Jak wygląda zakup uszkodzonego auta i czy lepiej kupić takie auto czy samochód po sporych naprawach?

Gdy chcemy zdecydować się na okazyjny zakup samochodu mamy do wyboru dwie opcje. Jedna z nich to zdecydowanie się na samochód, który był dość mocno uszkodzony i został przed sprzedażą naprawiony przez właściciela, tak by zwiększyć szanse na udaną sprzedaż auta. Druga to wybór auta, które jest uszkodzone i aby jazda nim była możliwa wymaga zainwestowania czasu oraz przede wszystkim pieniędzy w naprawę.

Wbrew pozorom zdecydowanie mniej problematyczna może okazać się druga opcja. Wybór auta, które było uszkodzone i zostało naprawione przez właściciela wiąże się z ryzykiem związanym z tym, że poprzedni właściciel nie przywiązał większej uwagi do naprawy i została ona wykonana przy użyciu części zamiennych kiepskiej jakości i bez większego przykładania uwagi do bezpieczeństwa takiego samochodu. W końcu jeśli właściciel zdecydował się na naprawę auta z myślą o dalszej sprzedaży to zależało mu przede wszystkim na tym, by taki samochód naprawić jak najtaniej i w ten sposób zmaksymalizować ewentualne zyski z jego sprzedaży.

Wybór auta uszkodzonego to z kolei pewność, że będziemy mieli kontrolę nad tym jak zostanie ono naprawione i będziemy mogli zadbać o to, by wykorzystać części oraz wykonać naprawy tak by samochód był możliwie jak najbezpieczniejszy, a naprawy pozwoliłyby na spokojną jazdę na długo bez konieczności ponownego naprawiania tego samego. Oczywiście minus takiego rozwiązania to fakt, iż zanim auto będzie sprawne będzie ono wymagało sporo naszego czasu oraz pieniędzy. Bezpieczeństwo powinno być jednak bezcenne.

Na co uważać przy zakupie niesprawnego samochodu?

Uszkodzone samochody to bardzo często samochody powypadkowe pochodzące z zagranicy. Takie auta są często oferowane w niesamowicie okazyjnych cenach za oceanem, czyli w Stanach Zjednoczonych, gdzie można zakupić wiele świetnych aut za niewielką cenę. Przede wszystkim, aby mieć jak największą pewność co do danego zakupu najlepiej będzie skorzystać z pomocy profesjonalistów. W przypadku auta z USA istnieje wiele firm, które specjalizują się w ich zakupie oraz sprowadzeniu. Jeśli zdecydujemy się na skorzystanie z ich usług możemy liczyć na to, że nie kupią oni auta, które jest uszkodzone w sposób uniemożliwiający naprawę za rozsądne pieniądze.

Nie powinno się obyć bez dobrego sprawdzenia dokumentów auta. Jeśli było jakkolwiek naprawiane to warto poprosić o skany faktur czy też paragonów za części oraz samą naprawę. Przydatne będzie także skorzystanie z raportu generowanego z numeru VIN. W wypadku auta z Niemiec dobrą opcją będzie na przykład skorzystanie z raportu TÜV. Sprawdzając historie mamy większą pewność, że samochód nie brał udziału w innych poważnych wypadkach, a także czy jego przebieg jest w pełni autentyczny.

Jak powinien przebiegać zakup uszkodzonego auta?

Gdy mamy już wybrane auto, które nas interesuje i znajduje się ono w Polsce to warto zacząć od dokładnych oględzin. Podczas nich powinniśmy sprawdzić wszystko, co się da i jeśli to możliwe nawet poprosić o uruchomienie silnika, by mieć pewność, że działa poprawnie, chociaż na biegu jałowym. Jazda próbna niestety nie wchodzi w grę. Warto ze sobą zabrać kogoś, kto zna się na danych autach tak by był on nam w stanie udzielić wartościowej rady.

Dobrym pomysłem może być też udanie się z tym autem na lawecie do fachowców, którzy będą w stanie lepiej ocenić jego stan za niewielką opłatą. Najważniejsze jest jednak dokładne wypisanie wad auta w umowie. W ten sposób będziemy zabezpieczeni jeśli okaże się, że samochód posiada usterki o których właściciel nam nie powiedział, a mogą być kosztowne w naprawie. Wtedy chroni nas rękojmia.