ubezpieczenie samochodu

Warianty ubezpieczenia AC samochodu

Spośród ubezpieczeń komunikacyjnych dostępnych rynku ubezpieczenie AC, czyli Autocasco jest jednym z bardziej popularnych i bardzo często jego wykupienie jest wręcz wymagane szczególnie w wypadku aut leasingowanych i mocno zalecane w wypadku nowszych lub więcej wartych samochodów osobowych. Na czym polega ubezpieczenie Autocasco i jakie są jego warianty?

Czym jest ubezpieczenie AC?

Ubezpieczenie Autocasco to obok ubezpieczenia OC, NNW oraz Assistance jedno z czterech najbardziej popularnych ubezpieczeń komunikacyjnych. AC to dobrowolne ubezpieczenie, które można wykupić do pojazdu mechanicznego i ma na celu chronić właściciela pojazdu przed finansowymi skutkami utraty auta w wyniku kradzieży, aktu wandalizmu czy też wypadku, który został przez niego spowodowany. AC może również pozwolić na pokrycie kosztów naprawy auta w razie wypadku.

Jaki jest zakres ubezpieczenia AC?

W wypadku ubezpieczenia AC nie ma ściśle określonego zakresu czy też sum gwarancyjnych tak jak ma to miejsce w wypadku ubezpieczenia OC, które jest obowiązkowe, a jego zakres jest określony ustawowo. Tak naprawdę to przed czym i jak mocno chroni AC zależy tylko od tego, jaką polisę wykupi właściciel auta i na jakie opcje się zdecyduje.

Najczęściej AC to ochrona przed kradzieżą auta, utraceniem go w wyniku aktu wandalizmu, czy też na skutek warunków pogodowych lub innej sytuacji losowej. AC działa również zazwyczaj wtedy gdy to my spowodujemy wypadek. W takiej sytuacji mamy prawo do naprawy bez konieczności wydawania własnych pieniędzy. To w jak dużej części i w jaki sposób finansowana jest naprawa zależy oczywiście od wybranej polisy Autocasco.

Jakie są warianty AC?

Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują dwa najpopularniejsze warianty ubezpieczenia AC. Pierwszy z nich to wariant serwisowy. W nim gdy potrzebna jest naprawa samochód trafia do ASO, czyli Autoryzowanej Stacji Obsługi lub do warsztatu, który posiada umowę z danym ubezpieczycielem. Tam jest ono naprawiane, a pieniądze z odszkodowania trafiają bezpośrednio do warsztatu. Taki wariant jest więc znacznie mniej angażujący dla właściciela pojazdu, który jedyne co musi zrobić w razie konieczności naprawy to zabranie swojego samochodu do określonego w warunkach ubezpieczenia warsztatu.

Tańszym wariantem jest wariant kosztorysowy. W nim odszkodowanie trafia bezpośrednio do właściciela auta. Kwota odszkodowania z kolei jest wyliczana na bazie opinii rzeczoznawcy, uśrednionej ceny za robociznę w danym regionie, a często jest ono obniżane z racji potrąceń amortyzacyjnych części. Dlatego często odszkodowanie może nie wystarczyć na naprawę, lecz zaleta takiego wariantu to możliwość wybrania warsztatu samodzielnie. W ten sposób można na przykład auto naprawić samodzielnie i oszczędzić na robociźnie.

Jakie są dodatkowe zapisy w AC?

W ubezpieczeniu AC może się pojawić zapis o udziale własnym w szkodzie. Polega on na tym, że właściciel auta wraz z ubezpieczycielem ustala to jak duży będzie udział własny kierowcy w likwidacji szkody. Dlatego jeśli na przykład szkoda zostanie wyceniona na 10000 tysięcy złotych, a udział własny to 20% to odszkodowanie powinno wynieść 8000 złotych. Z udziału własnego można zrezygnować, lecz trzeba liczyć się z wyższą składką.

Często kierowcy mogą również rozszerzyć standardowy zakres ubezpieczenia AC. Mowa tu na przykład o ubezpieczeniu nie tylko samego samochodu, ale też wyposażenia auta przed kradzieżą. W ten sposób gdy zostanie skradziony na przykład katalizator lub felgi możemy liczyć na odszkodowanie. Ważny element A to także amortyzacja części. Przez nią ubezpieczyciele często wypłacają mniejsze odszkodowanie jeśli części, które należy wymienić były już wiekowe, a co za tym idzie mniej warte. Brak potrąceń amortyzacyjnych jest jednak możliwy po wykupieniu dodatkowej usługi.

Bardzo ważna część umowy ubezpieczenia AC to także jego suma. Możliwa do wykupienia jest gwarantowana suma ubezpieczenia, która jest stała przez cały okres obowiązywania danej polisy. W ten sposób w razie kradzieży otrzymamy kwotę równą wartości auta z początku okresu ubezpieczenia. Jest to szczególnie ważne w wypadku nowych aut, których wartość bardzo dynamicznie spada zaraz po zakupie.