opony letnie

Jakie są dobre opony letnie?

Opony mają kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem osobowym z racji na fakt, iż stanowią jedyny punkt styku auta z nawierzchnią. Dlatego odpowiednie dobranie ogumienia jest niezwykle ważne. Na co przede wszystkim zwracać uwagę przy wyborze opon letnich?

Jak przygotowywane są opony letnie

Opony letnie przeznaczone do użytkowania w momencie, w którym temperatury nie spadają poniżej 10 stopni w skali Celsjusza są przygotowywane w inny sposób od swoich zimowych odpowiednik. Główna różnica to przede wszystkim mieszanka, która jest twardsza niż w oponach zimowych. Ponadto do ich stworzenia wykorzystuje się mniej naturalnego kauczuku niż w ogumieniu zimowym. Dodatkowo bieżnik opon letnich nie jest tak głęboki i posiada mniej rowków. W zamian posiadają jednak specjalne żebra znacznie ograniczające występowanie aquaplaningu.

Jakie rzeczy mają wpływ na działanie opon letnich?

Na odpowiednie działanie każdej z opon wpływa kilka rzeczy. Najważniejsza to oczywiście mieszanka. Musi ona być wystarczająco elastyczna i przyczepna, by zapewniać odpowiedni komfort jazdy nawet w zmiennych warunkach pogodowych. Opony można podzielić również względem rodzaju bieżnika.

Jest to możliwe dzięki temu, że istnieją na przykład opony symetryczne, które na obu częściach bieżnika ten sam wzór. Dzięki temu tego typu opony zapewniają lepszy komfort akustyczny i niższe opory toczenia, co wpływa na niższe zużycie paliwa.

Inny rodzaj to opony asymetryczne. Są one stosowane w autach z klasy wyższej, gdyż zapewniają lepszą przyczepność na zakrętach. Wynika to z faktu, iż część wewnętrzna jest bardziej ponacinana by odprowadzać więcej wody, a na części zewnętrznej rowków znajdziemy mniej, co korzystnie wpływa na przyczepność.

Ostatni rodzaj to opony kierunkowe. Taka nazwa wynika z użycia bieżnika w kształcie litery V. Takie ułożenie nacięć na oponie sprawia, że samochód jest w stanie odprowadzać znacznie więcej wody, przez co takie opony montuje się w samochodach sportowych, które poruszają się ze znacznie większymi prędkościami, więc muszą mieć możliwość odprowadzenia więcej wody od "tradycyjnych" gum.

Na co patrzeć przy wyborze opon letnich?

Podstawa poszukiwań jakichkolwiek opon sprawdzenie w katalogu, pod maską czy też na klapce wlewu paliwa jakie rozmiary są zalecane dla tego samochodu. Dopuszczalne odchyły od normy są niewielkie i nie powinno się przekraczać około procenta różnicy. Dlatego jest to bardzo ważne, by zakupić opony o rozmiarze pasującym do auta. Wybór złej mieszanki może skutkować nieodpowiednią pracą licznika prędkości, a na przykład szersze opony to prosty sposób na zwiększenie zużycia paliwa.

Niezwykle ważne jest też by dostosować opony z odpowiedniej półki cenowej pod nasze auto. Dla przykładu w miejskim samochodzie, który nie pokonuje więcej niż około 1000 kilometrów miesięcznie nie ma co montować opon premium i lepiej postawić na opony budżetowe, które wystarczająco spełniają wymagania, a ponadto jest ich dość dużo na rynku.

Zobacz także: Rozmiary opon samochodowych

Kto produkuje opony letnie?

Letnie ogumienie to najważniejszy segment dla sektora zajmującego się jego produkcją. W naszym kraju swoje opony oferują takie firmy wchodzące w skład największych Koncernów. Swoje bardziej budżetowe marki posiada każdy i mowa tu zarówno o Pirelli Bridgestone lub Michellin. Dodatkowo mowa tu o jeszcze o Pirelli, Dunlopie, Ferraro Poland czy też o marce opon Dunlop.

Opony są również produkowane w mniejszych zakładach, do których należy między innymi polska Dębica. Ważne jest też dobór rodzaju bieżnika do własnych potrzeb. Do jazdy autem najlepiej wybrać przede wszystkim opony odpowiedniej wielkości, które będą mieściły się w założeniach producenta. Opony kierunkowe najlepiej sprawdzą się w samochodach sportowych, które pokonują spore ilości kilometrów z dużą prędkości. Ostatni rodzaj to opony asymetryczne. Te najlepiej sprawdzają się w autach, k które potrzebują lepszej przyczepności w zakrętach. Na koniec dnia ważne jest jednak by mieć 4 te same opony, a w razie problemów to by nowe gumy trafiały wspólnie na jedną oś. Trzeba też pamiętać o tym, że na jednej osi nie mogą być założone dwie różne opony.