ubezpieczenie podróży

Jakie wykupić ubezpieczenie podróży?

Podróż samochodem na wakacje to jeden z najpopularniejszych sposobów dotarcia na miejsce urlopu przez Polaków. Jest on chętnie wybierany przede wszystkim ze względu na wolność jaką taki sposób zapewnia ogromną wolność i dowolność w wyborze trasy, godziny wyjazdu i tym podobnych. Samochody nie są jednak niezniszczalne i potrafią zawodzić. Dlatego warto zastanowić się nad wykupem ubezpieczenia podróżnego.

Jak działa podróżne assistance?

Towarzystwa ubezpieczeniowe doskonale wiedzą, że nie każdy kierowca chce wykupywać całoroczne assistance z racji na to ile kosztuje takie rozwiązanie. Dlatego praktycznie każdy liczący się ubezpieczyciel posiada w swojej ofercie specjalne assistance krótkoterminowe obowiązujące w okresie podróży, czyli przez kilka do kilkunastu dni.

Dokładnie działanie podróżnego assistance różni się w zależności od każdego ubezpieczyciela. Zazwyczaj dotyczy ono podróży przez kraje Unii Europejskiej. Wyjątki od tego są rzadko spotykane. Na ubezpieczenie obowiązujące w innych krajach można liczyć tylko w wypadku ubezpieczenia podróżnego dotyczącego nas jako osoby.

Podróżne assistance jest chętnie wybierane głównie przez pryzmat tego, że zawsze może przytrafić nam się naprawa samochodu, której naprawa jest dość problematyczna w momencie, w którym przebywamy w innym kraju. Dlatego towarzystwa ubezpieczeniowe zapewniają kompleksowy zakres usług, który pozwala nie martwić się o wszelkiego rodzaju kolizje i awarie podczas podróży.

Co można otrzymać w ramach podróżnego assistance?

Jak już wcześniej wspominaliśmy zasady i zakres działania ubezpieczenia podróżnego assistance różni się w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego. Oferują one jednak zazwyczaj te same usługi różniące się jedynie detalami. Podróżne ubezpieczenie obejmuje przede wszystkim prawo do pomocy technicznej w wypadku awarii czy też kolizji, w razie przebicia opony czy też braku paliwa. Na pomoc ze strony ubezpieczyciela można również liczyć w razie kradzieży samochodu, ale też i uszkodzenia auta w akcie wandalizmu.

Ubezpieczenia podróżne assistance to jednak nie tylko pomoc w naprawie auta, czy też odzyskaniu lub zwrocie jego wartości w razie kradzieży. Ubezpieczyciele oferują również prawo do wzięcia auta zastępczego przez określoną w umowie ilość dni (najczęściej są to 3 do 5 dni) po kradzieży bądź wypadku, dzięki czemu nie zostajemy bez auta w obcym kraju.

Towarzystwa ubezpieczeniowe zapewniają również pomoc dla kierowców i pasażerów w momencie w którym dalsza podróż autem objętym podróżnym assistance jest niemożliwa. W takim wypadku można liczyć nawet na nocleg bądź transport kierowcy wraz z pasażerami do celu podróży lub z powrotem do miejsca zamieszkania.

Ważna część każdego krótkoterminowego ubezpieczenia podróżnego to także pomoc informacyjna. Towarzystwa ubezpieczeniowe by maksymalnie ułatwić podróż świadczą nawet takie usługi jak prowadzenie infolinii medycznej w ramach której można poznać lokalizacje i godziny otwarcie aptek oraz placówek medycznych, ale też informacji telefonicznej i drogowej, dzięki której możliwe jest dowiedzenie się o utrudnieniach na drodze, cenach paliw, możliwościach wypożyczenia auta, czy też o opłatach drogowych w kraju, w którym przebywamy.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze podróżnego assistance?

Przy zdecydowaniu się na podróżne ubezpieczenie assistance trzeba pamiętać o kilku rzeczach, które pomogą w doborze najlepszej oferty. Podstawa to sprawdzenie, czy obowiązuje ono w krajach, które znajdują się na trasie podróży i o kraju, który jest jej celem. W ten sposób uzyskujemy pewność, że prawo do otrzymania darmowej pomocy mamy przez całą podróż.

Niezwykle istotne jest również to, by wybrać ofertę, która zapewnia prosty i łatwo dostępny kontakt z ubezpieczycielem. W razie nieprzyjemnych sytuacji znacząco ułatwi do ich rozwiązanie i nie będzie trzeba nerwowo czekać na otwarcie infolinii przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Uwagę warto zwrócić również na okres obowiązywania i istnienie okresu karencji, w którym ubezpieczenie nie obowiązuje by nie dochodziło do podpisywania umowy po wypadku i oczekiwania następnie darmowej naprawy czy też pomocy z noclegiem i dalszą podróżą. 

 

Ważny temat: Assistance — jak wybrać polisę?