Czy opony wpływają na bezpieczeństwo jazdy w deszczu?
Aquaplaning – dlaczego warto znać to pojęcie?
Jeżeli chodzi o samochody i ich prowadzenie w deszczu, zdecydowanie powinniśmy zapoznać się z jednym bardzo ważnym pojęciem, które może nas spotkać dość często. Z pewnością znacie to uczucie, kiedy przejeżdżając przez większą kałużę czujecie, że na chwilę tracicie kontrolę nad samochodem. To zjawisko nazywa się fachowo aquaplaningiem. Wiąże się to z sytuacją, kiedy to wody jest na tyle dużo, iż bieżnik nie jest w stanie jej w pełni odprowadzić, przez co opona traci kontakt z nawierzchnią. Jest to dość niebezpieczna sytuacja, przede wszystkim przy większych prędkościach. To dlatego w niektórych krajach Europy Zachodniej, w szczególności w rejonach, gdzie często spotkamy się z opadami deszczu, możemy na autostradach spotkać się ze znakami ostrzegającymi kierowców przed aquaplaningiem.
Czy opony mają znaczenie przy jeździe w deszczu?
Jak nietrudno jest się oczywiście domyślić, opona jest jedyną częścią naszego samochodu, która styka się z nawierzchnią podczas jazdy. Jeśli do samochodu nie zostaną założone odpowiednie opony, to nawet najlepszy model nie zapewni nam dobrej przyczepności. To właśnie dlatego tak często uświadamia się kierowców w kwestii wyboru odpowiednich opon do swojego auta, a także po prostu takich, by zapewniały one maksymalne bezpieczeństwo podczas jazdy – nie tylko w optymalnych warunkach, ale również w deszczu.
Źle dobrane opony, na przykład takie, które nie są odpowiednio dobrane bądź ze startym bieżnikiem, nie będą w stanie wystarczająco dobrze odprowadzać wody, co oczywiście może wpływać na między innymi pojawienie się wspominanego wyżej zjawiska aquaplaningu. Jeżeli nawet jednak mówimy o mniej rzęsistym deszczu, słabe opony mogą sprawić, że groźba utraty przyczepności na zakręcie będzie o wiele bardziej prawdopodobna.
Jak wybrać opony, by radziły sobie w deszczu?
Odpowiednia konstrukcja opony i bieżnika to najważniejsze kwestie, na które powinniśmy zwracać uwagę szukając dobrego ogumienia, które poradzi sobie w mocniejszym deszczu. Najważniejszą kwestią jest jednak nie tylko odpowiednie odprowadzanie wody, ale także droga hamowania – oczywiście im krótsza, tym lepsza. Oczywiście nie możemy od żadnych opon wymagać tego, by ta statystyka wyglądała tak dobrze, jak na suchej nawierzchni, lecz oczywiście niektóre modele radzą sobie na mokrej drodze lepiej.
Wiele instytutów testuje zresztą konkretne opony właśnie pod tym kątem, wystawiając im odpowiednie noty. Najpopularniejszym sposobem zestawiania aut jest klasyfikacja w skali A-E. Ocena A to oczywiście najwyższy standard, zaś ogumienie ze standardem E może mieć spore problemy podczas hamowania w deszczu.
Nawet najlepsza opona nie zastąpi myślenia na drodze
Skupiamy się na tym, dlaczego dobry są tak ważne w przypadku deszczowych warunków, a także jaką charakterystykę musi mieć ogumienie, by dobrze sprawdzało się w niekorzystnych okolicznościach, zdecydowanie pamiętać o jednej, bardzo ważnej sprawie – w deszczu musimy zachować szczególną ostrożność. Nawet najlepsze opony nie będą w stanie zapewnić nam maksymalnego bezpieczeństwa w każdych warunkach, szczególnie jeżeli nie dostosujemy prędkości bądź będziemy wykonywać dość agresywne manewry – nieważne, czy chodzi o auta osobowe, czy auta dostawcze.
Przypominamy więc, iż bezpieczeństwo w deszczu w pierwszej kolejności jesteśmy w stanie zapewnić sobie my sami. Jeżeli będziemy jechali za szybko, nawet najlepsze ogumienie nie uchroni nas przed aquaplaningiem, a jeżeli na dodatek będziemy wykonywali zbyt głębokie skręty ze zbyt dużą prędkością, podsterowność pojawi się niezależnie od tego, jakie ogumienie będziemy mieć założone w swoim aucie. Choć oczywiście opony mogą pomóc nam zwiększyć poziom naszego bezpieczeństwa, należy pamiętać, że to my siedzimy za kółkiem i to my dzięki chłodnej głowie możemy uchronić się w gorszych warunkach (i nie tylko).