Jakie są metody ochrony samochodu przed kunami?
Kuna to urocze zwierzę, które jednak ma zdolność niszczenia samochodu. Kuna znana jest kierowcom z powodu swojego zwyczaju przegryzania kabli i przewodów wewnątrz pojazdu. Nie pozwól, aby Twój pojazd stał się jedną z jej ofiar, a wg. statystyk samochody osobowe trafiają często do warsztatów z powodu zniszczeń spowodowanych przez to zwierzę. Firma ubezpieczeniowa Axa poinformowała niedawno, że otrzymuje rocznie ponad 60 000 raportów o uszkodzeniach spowodowanych atakami kun. Ubezpieczyciel twierdzi, że codziennie zgłaszanych jest prawie 160 szkód spowodowanych przez kuny, a w 2020 roku kuny wyrządziły szkody o wartości blisko 80 milionów euro.
Dlaczego złośliwa kuna atakuje samochody?
Podczas gdy wiele zwierząt przyciąga ciepło i schronienie oferowane przez samochody , agresywne, destrukcyjne zachowanie kuny odróżnia ją od innych dzikich zwierząt. Ataki kuny mają tendencję do pozostawiania charakterystycznych odcisków łap, kępek futra, śladów ugryzień i nieprzyjemnych zapachów, a także nieszczelnych węży i odciętych przewodów.
Chociaż dokładna przyczyna nie jest znana, belgijska organizacja ochrony przyrody zasugerowała, że gumowa powłoka kabli samochodowych może pachnieć podobnie jak zapach kuny. Kiedy kuny napotykają zapach rywala, są skłonne zniszczyć wszystko, co nosi ten zapach. Prawdopodobnie dlatego kuny omyłkowo niszczą pokryte gumą kable, rurki i węże.
Weź pod uwagę przeglądając samochody używane w autokomisie, że niejeden z nich może być po odwiedzinach tego zwierzaka. Chociaż przeprowadzono kilka badań na ten temat, obecnie nie wiadomo dokładnie, dlaczego kuny tak zachowują się względem samochodów. Drugą hipotezą jest to, że ich terytorialny charakter powoduje, iż odczuwają potrzebę wykazania się dominacją poprzez oznaczanie obiektów, w tym samochodów, na swoim obszarze.
Jakie uszkodzenia powoduje kuna w samochodzie?
Najczęściej potrafią zniszczyć kabel zapłonowy, węże płynu chłodzącego i płynu do spryskiwaczy szyb, osłony na wałach napędowych i układu kierowniczego, kable lub ich izolację, maty akustyczne i termiczne. Przegryzione przewody zapłonowe mogą prowadzić do nierównej pracy silnika. Nie zaleca się dalszej jazdy bez dokładnej diagnozy, ponieważ niespalone paliwo może uszkodzić katalizator. Uszkodzenia gumowych tulei nie są od razu zauważalne podczas jazdy. Dopiero później powodują utratę smaru i mogą spowodować uszkodzenia np. przegubów napędu i osi oraz ewentualnie elementów układu kierowniczego. Może to, zwłaszcza w tym drugim przypadku prowadzić do zagrożenia. Brak szybkiego wykrycia uszkodzenia może drastycznie zwiększyć koszty naprawy. Perforowane węże płynu chłodzącego prowadzą do utraty płynu chłodzącego z ryzykiem przegrzania silnika. Przegryzanie węży może prowadzić do utraty wydajności i silnik przełączy się na tryb pracy awaryjnej.
Jakie środki i sposoby na ochronę samochodu przed kunami?
Jaki sposób tani, ale dobry? Sierść psa i kota, spraye lub proszki na kuny, które powinny odstraszać kunę odstraszającym zapachem. To samo dotyczy kulek toaletowych, silnie pachnących środków czyszczących czy kulek na mole. Niestety te środki mają jedną wspólną cechę: nie można udowodnić ich skuteczności. Nawet tak zwane maty, siatki obronne, czy kolce przeciw kunom tak naprawdę nie utrzymują kuny z daleka od samochodu. Ponieważ zwinne i zdolne do wspinaczki drapieżniki dostają się do dowolnego przedziału silnika, jeśli tylko zechcą.
Ochrona kabli, porażenie prądem, ultradźwięki
Możesz zepsuć zabawę gryzoniom instalując urządzenia porażenia prądem. Działa to podobnie jak pastuch na pastwisku. Instalacja tych urządzeń o napięciu kilkuset woltów, ale nieszkodliwych prądach, powinna być starannie przemyślana i przeprowadzona prawidłowo i profesjonalnie, by nie spowodować problemów z pracą pojazdu, lub nawet nie dopuścić do pożaru spowodowanego zwarciem. Zasadniczo jest to jedyne trwałe rozwiązanie, aby trzymać kunę z dala od własnego samochodu. W tej metodzie elektrody są rozmieszczone w różnych miejscach w komorze silnika.
W handlu akcesoriami samochodowymi dostępne są węże ochronne z twardego tworzywa sztucznego do osłony przewodów zapłonowych. Powinny być ułożone i zabezpieczone w taki sposób, aby nie mogły dostać się do ruchomych lub gorących części. Nie zapewniają jednak ochrony wężom i tulejom osi, które również często są pogryzione.
Urządzenia ultradźwiękowe mogą odpędzać kuny tonami o ciągle zmieniających się częstotliwościach, których ludzie nie mogą usłyszeć. Instalacja i podłączenie są możliwe przy użyciu kilku narzędzi i można to wykonać w ciągu kilku minut.
Siatki na komorę silnika przeciwko kunom
Maty i siatki w komorze silnika zapewnić mogą dobrą ochronę, zapobiegając przedostawaniu się kun do kabli i węży. Niektórzy producenci oferują siatki jako wyposażenie specjalne. Ponadto w przypadku inwazji kun zaleca się w pierwszej kolejności profesjonalne umycie silnika, czyli dokładne wyczyszczenie komory silnika. Ponieważ zwierzęta zazwyczaj reagują bardzo agresywnie i ze szczególną wściekłością na ślady zapachowe swoich rówieśników. Generalnie, jeśli to możliwe, kierowcy powinni parkować swoje pojazdy w garażu.
Zobacz również: Czynniki oślepiające kierowcę - najlepsze metody ochrony