Jakie są czynniki oślepiające kierowcę? Najlepsze metody ochrony oczu

Jakie są czynniki oślepiające kierowcę? Najlepsze metody ochrony oczu

Kierowca może zostać oślepiony zarówno w dzień jak i w nocy, a źródłem może być bezpośredni promień światła (z reflektorów w nocy, czy z promieni słonecznych w dzień) lub jego odbicie. Poruszając kwestię ochrony przed zjawiskiem oślepienia trzeba wyraźnie oddzielić przyczynę. Inaczej bowiem ochronimy się przed oślepieniem w nocy, a inaczej w dzień. Samochody osobowe z racji tego, że kierowca siedzi niżej sprawiają więcej kłopotów kierowcy jeśli chodzi o problemy ze wzrokiem podczas błysku reflektorów samochodu go mijającego, czy światła słonecznego wpadającego do kabiny.

Światło ma kluczowe znaczenie dla widzenia. Odbija się od przedmiotów i dociera do tylnej części oka, przemieszcza się wzdłuż wiązki nerwów znajdujących się w siatkówce. Otrzymane obrazy są następnie przekazywane do mózgu za pośrednictwem nerwów wzrokowych. Jednak czasami światło jest źródłem problemów ze wzrokiem, takich jak oślepienie. Problem oślepienia to coś, z czym większość ludzi ma do czynienia na co dzień. Od jazdy po deszczowej autostradzie późną nocą po oglądanie ulubionej drużyny sportowej bez mrużenia oczu – efekt oślepienia może stać się nieprzyjemnym, a czasem niebezpiecznym doświadczeniem. Co więcej, jeśli nosisz okulary, efekt odblasku może być jeszcze gorszy, ponieważ często się rozmazuje lub zarysowuje.

Czym jest efekt oślepienia? 

Oślepienie to utrata sprawności widzenia lub dyskomfort wywołany natężeniem światła w polu widzenia większym niż natężenie światła, do którego oczy są przystosowane. Mówiąc najprościej, oślepienie pojawia się, gdy zbyt dużo światła dostaje się do oka i zakłóca zdolność oka do radzenia sobie z nim. Odblaski mogą rozpraszać, a nawet być niebezpieczne i mogą pojawiać się w dzień lub w nocy na wiele sposobów. Blask może pochodzić bezpośrednio ze źródła światła lub być odbity. Istnieją cztery rodzaje olśnienia: olśnienie rozpraszające, olśnienie nieprzyjemne, olśnienie wyłączające i oślepiające.

Jak radzić sobie z oślepieniem podczas jazdy nocą?

Jazda nocą jest trudnym zadaniem. Najbardziej męczącym problemem, z którym boryka się prawie każdy kierowca w nocy, jest oślepiające światło reflektorów samochodu jadącego z naprzeciwka. Jasne światło padające z przeciwnego kierunku pada bezpośrednio na nasze oczy i powoduje, że tracimy percepcję głębi, a nasz wzrok traci zdolność widzenia. Ta tymczasowa ślepota często prowadzi do wypadków. Zminimalizuj niebezpieczeństwo oślepienia podczas nocnej jazdy.

Jeżeli poruszasz się po drodze wielopasmowej wybierz prawy skrajny pas. Uchronisz się w ten sposób od świateł pochodzących z przeciwległego pasa, będziesz mógł komfortowo podróżować.

Miej oczy w ruchu i staraj się nie skupiać na środkowym obszarze oświetlonym przez reflektory. Uważaj na nagłe błyski światła z nadjeżdżających pojazdów na szczytach wzgórz, wokół zakrętów lub na skrzyżowaniach.

Unikaj oślepienia przez wysoki snop światła, który wpada bezpośrednio w twoje oczy. Prostym rozwiązaniem jest spojrzenie w dół na prawą stronę drogi, aby nawet na chwilę nie oślepnąć. Skoncentruj się na krawędzi pasa lub wymalowanej linii na krawędzi jezdni, aż pojazd z naprzeciwka przejedzie.

Utrzymuj szyby w czystości od wewnątrz i na zewnątrz, aby mieć dobrą widoczność. Plamy lub cząsteczki kurzu na szkle rozpraszają światło i ograniczają widoczność. Utrzymuj również reflektory samochodowe w czystości, aby działały na optymalnym poziomie i zapewniały odpowiednią widoczność.

Skup się na bokach lub konturach obiektów przy słabym oświetleniu. Ludzkie oczy mają tendencję do wyraźniejszego odbierania obrazów, koncentrując się na krawędziach obiektu, niż patrząc bezpośrednio na niego.

Ustaw odpowiednio oba lusterka zewnętrzne, aby zmniejszyć martwe pola i odblaski od pojazdów znajdujących się z tyłu. Jeśli to możliwe zamów nowy samochód lub kupując samochody używane, zmień lusterko na lusterko fotochromatyczne. Ułatwi ono jazdę w nocy ponieważ po zmroku samoczynnie się przyciemnia, jeśli pada na nie wystarczająca ilość światła. Dzięki niemu pojazd jadący z tyłu nie oślepi Cię.

Najprostszym jednak sposobem na uniknięcie oślepiania w nocy jest powolna jazda i dostosowanie prędkości do zasięgu reflektorów. Ta praktyka wpływa też na bezpieczeństwo, ponieważ pomoże ci zatrzymać się przed przeszkodą, która jest poza zasięgiem twoich reflektorów w sytuacji całkowitej ciemności. W przypadku oślepienia nie wjedziesz nagle w przeszkodę, czy nieświadomie nie zmienisz pasa ruchu.

Ochrona przed oślepieniem kierowcy przed promieniami słońca w dzień

Oślepienie słońcem jest szczególnie problematyczne podczas jazdy w słonecznych porach roku oraz jesienią i zimą, popołudniami, gdy słońce jest nisko na horyzoncie. Niekontrolowany błysk promieni słonecznych może zakłócić widzenie, a to zawsze jest niebezpieczne dla tych z nas za kierownicą. Ale oto kilka przydatnych wskazówek, jak chronić się przed blaskiem słońca podczas podróży.

Okulary przeciwsłoneczne

Okulary przeciwsłoneczne są nie tylko modą. Są również najczęstszym sposobem ochrony oczu przed promieniami słońca. Posiadanie okularów przeciwsłonecznych jest przydatne, by mieć pewność, że światło słoneczne nie będzie oślepiało podczas jazdy. Ale nie zadowalaj się żadną tanią parą. Szukaj soczewek polaryzacyjnych i powłok chroniących przed promieniowaniem UV, aby mieć pewność, że otrzymujesz odpowiednią ochronę.

Osłona przeciwsłoneczna

Podczas gdy większość ludzi po prostu polega na okularach przeciwsłonecznych, nadal zaleca się, aby kierowcy używali osłony przeciwsłonecznej. To górna klapa, która została zaprojektowana specjalnie, aby chronić oczy przed oślepianiem. Nie używaj rąk do osłaniania oczu, zwłaszcza że musisz cały czas trzymać ręce na kierownicy.

Nie patrz bezpośrednio na słońce

Chociaż ta wskazówka może wydawać się dość oczywista, wielu kierowców nadal ma tendencję do patrzenia w słońce, czasami mimowolnie. Dzieje się tak, gdy kierowca próbuje określić, gdzie znajduje się słońce w stosunku do jego samochodu. Ale bezpośrednie patrzenie na słońce, nawet przez sekundę lub dwie, może być szkodliwe dla oczu, nawet późnym popołudniem lub wczesnym rankiem. Jeśli chcesz określić położenie słońca, po prostu użyj widzenia peryferyjnego lub wywnioskuj jego położenie na podstawie cienia na ziemi.

Nie kieruj klimatyzacji na swoje oczy

Suche oczy są bardziej podatne na podrażnienia i mogą powodować niepożądane odruchowe łzawienie, zwłaszcza u kierowców, którzy używają soczewek kontaktowych. Jest to problematyczne, ponieważ suche oczy są bardziej wrażliwe na światło. Jednym ze sposobów zapobiegania suchości oczu jest upewnienie się, że wylot powietrza nie jest skierowany bezpośrednio na oczy. Termostat można pozostawić na żądanym poziomie, ale otwory wentylacyjne należy skierować gdzie indziej.

Nie czyść deski rozdzielczej sprayami ani chusteczkami nawilżonymi

Oślepienie, odblask może być problematyczny, nawet jeśli nie pochodzi od słońca. Unikaj używania odblaskowych środków czyszczących na desce rozdzielczej. Słońce może odbijać się od jego odblaskowej powierzchni i powodować oślepianie we wnętrzu samochodu. Zamiast tego użyj roztworu czyszczącego, który zapewni bezpieczniejsze, matowe wykończenie.

 

Zobacz również: Brak półprzewodników - w wielu fabrykach staje produkcja samochodów

 

 

Jakie są czynniki oślepiające kierowcę? Najlepsze metody ochrony oczu
Jakie są czynniki oślepiające kierowcę? Najlepsze metody ochrony oczu
Jakie są czynniki oślepiające kierowcę? Najlepsze metody ochrony oczu