wyposażenie ciężarówki

Jakie wyposażenie standardowe i dodatkowe jest dostępne w ciągnikach siodłowych?

Zmiana w sferze bezpieczeństwa ciągników siodłowych na przestrzeni lat

Jeszcze nie tak dawno w kontekście takich pojazdów, jak ciągniki siodłowe, na rynku panowała wolna amerykanka. Nie przykładano niestety zbytniej uwagi do bezpieczeństwa tego typu pojazdów ani do komfortu kierowców – towar musiał być po prostu jak najszybciej przetransportowany z punktu A do punktu B i liczyło się tylko to. To jednak zaczęło się z biegiem lat dość mocno zmieniać, dzięki czemu obecnie możemy mówić o kompletnie innym poziomie, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo podróży samochodami ciężarowymi.

W pierwszej kolejności zajęto się systemami bezpieczeństwa w tirach, a także odpowiednim ich oznaczeniem, tak aby bezpieczeństwo było zapewnione nie tylko kierowcom oraz produktom, które są przewożone, ale również ludziom w pobliżu oraz innym uczestnikom ruchu. Nie można również zapominać o samych kierowcach, którzy nie są już narażeni na ciągłą pracę w niekorzystnych warunkach. W Unii Europejskiej wprowadzono naprawdę wiele nowych przepisów, które zapewniły zawodowym kierowcom wiele praw i chronią ich obecnie przed za mocnym przepracowaniem, które oczywiście może zwiększyć prawdopodobieństwo wypadku. To właśnie dlatego wyposażenie ciężarówek, a mówiąc dokładniej – ciągników siodłowych – jest obecnie tworzone w taki sposób, by spełniać wszystkie normy, także w przypadku zapewnienia kierowcom, chociaż minimalnego stopnia komfortu.

Wszystkie lata wprowadzania zmian oraz zaostrzania przepisów dotyczących bezpieczeństwa doprowadziły nas do miejsca, kiedy to w przypadku ciągników siodłowych jesteśmy w stanie wymienić listę obowiązkowych systemów oraz urządzeń, które koniecznie muszą znaleźć się w takim pojeździe. Oczywiście nie oznacza to, że producenci nie silą się na więcej niż tylko muszą. Wielu z nich próbuje przekonać do siebie klientów bogatym wyposażeniem, co oczywiście również jest bardzo dobrą drogą. Pochylmy się więc nad tym, jak wygląda obowiązkowe wyposażenie ciągników siodłowych, a także jakie inne, dodatkowe udogodnienia jesteśmy w stanie w nich znaleźć.

Obowiązkowe wyposażenie ciągników siodłowych

Mówiąc o obowiązkowym wyposażeniu ciągników siodłowych, musimy oczywiście zacząć od całkowitych podstaw. W ciężarówce koniecznie musi znajdować się gaśnica, apteczka, kamizelka odblaskowa, a także dwa trójkąty ostrzegawcze. W przypadku dłuższych tras kierowca koniecznie musi mieć również dostęp do łóżka. Żaden samochód ciężarowy nie może też wyjechać na drogę bez automatycznego hamulca awaryjnego, systemu ostrzegania o opuszczeniu pasa ruchu, a także rozwiązania, które do obowiązkowego wyposażenia dojdzie w 2025 roku – Direct Vision, czyli system mający ograniczyć martwe pole widzenia kierowcy.

Mówiąc już o systemach bezpieczeństwa, koniecznie należy wspomnieć o paru kolejnych kwestiach. Układy przeciwpoślizgowe oraz ułatwiające hamowanie, czyli ABS, ASR oraz BAS są absolutną podstawą w ciężarówkach. Obowiązkiem jest również posiadanie systemu ESP stabilizującego jazdę w zakrętach, a także hydrauliczne wspomaganie kierownicy, fotele z regulacją, a także klimatyzacja, która w upalne dni jest prawdziwym zbawieniem.

Jakie są opcjonalne elementy wyposażenia ciągników siodłowych?

Mówiąc o opcjonalnych systemach i elementach wyposażenia ciągników siodłowych, w pierwszej kolejności warto wspomnieć o niezwykle pomocne kamerze 360 stopni, która potrafi wyratować z niejednej opresji podczas manewrowania całym tirem. Przydatnym narzędziem jest również asystent hamowania awaryjnego, który sam przeprowadzi ostre, lecz bezpieczne hamowanie w kryzysowej sytuacji, a także adaptacyjny tempomat – każdy, kto miał do czynienia z tego typu urządzeniem, doskonale wie, jak świetne jest ono w przypadku pokonywanie ogromnych odległości bez przerw. Przydać może również się system ostrzegania przed kolizją podczas skręcania, a także systemy LCS, LDW oraz LRA.