samochody ciężarowe

Jakie samochody ciężarowe najlepiej sprzedają się w 2022 roku?

Samochody ciężarowe bez wątpienia mogą być w tym momencie nazywane prawdziwymi ewenementami w branży motoryzacyjnej. Bardzo mocno bowiem opierają się wszystkim bolączkom, które przetaczają się przez cały sektor, bijąc nowe rekordy. Jakie auta ciężarowe sprzedają się jednak obecnie najlepiej?

Sprzedaż samochodów ciężarowych ogółem – odporne na kryzys w branży?

Sytuacja w branży motoryzacyjnej od kilkunastu miesięcy zdecydowanie nie wygląda najlepiej. Oczywiście każdy z nas zna czynniki, przez które możemy mówić o naprawdę poważnym kryzysie – pandemia koronawirusa, przerwy w dostawach, ubytki na rynku półprzewodników, światowy kryzys i postępująca inflacja, która bardzo mocno odbija się między innymi na Polakach, a także rosyjska inwazja na Ukrainę (oba te państwa posiadają spore znaczenie w kwestii motoryzacji). Sprawia to, że w fabrykach występują poważne problemy związane z produkcją samochodów na bieżąco, co jest jednym z najpoważniejszych czynników wzrostu cen samochodów – zarówno na rynku pojazdów nowych, jak i na rynku wtórnym. Wydawać by się mogło, iż cała motoryzacja naprawdę mocno obrywa na całym tym zamieszaniu, lecz okazuje się, że niektóre sektory radzą sobie z sytuacją lepiej. Ba, w przypadku takich pojazdów, jak samochody ciężarowe, bite są obecnie nawet rekordy!

Warto na przykład spojrzeć na dogłębne statystyki przedstawiające rok 2021. W ciągu poprzednich dwunastu miesięcy sprzedano w Polsce dokładnie 32 681 pojazdów ciężarowych, co jest wzrostem względem tragicznego dla branży motoryzacyjnej roku 2020 o ponad 58 procent! Mogłoby się jednak wydawać, iż problemy, które nawiedziły cały świat dwa lata temu, mocno zakrzywiają wszystkie statystyki. Porównując jednak rok 2021 z 2019, który był jednym z rekordowych w historii, również jesteśmy w stanie zauważyć pokaźny wzrost – o dokładnie 15,4 procent. Ba, grudzień 2021 roku był najlepszym miesiącem w całej historii polskich pomiarów. Biorąc pod uwagę wszystkie pojazdy użytkowe o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony – w tej grupie znaczną większość stanowią samochody ciężarowe i ciągniki siodłowe – tego typu aut zarejestrowano w naszym kraju 3818 sztuk, co w porównaniu z grudniem 2020 roku jest wzrostem o imponujące 55,8 procent. Można więc bez ogródek mówić o tym, iż sfera samochodów ciężarowych nie została naruszona przez koronawirusa oraz kryzys.

Najlepsi producenci samochodów ciężarowych w Polsce – kto na czele?

Pojazdy ciężarowe w Polsce radzą sobie naprawdę dobrze – między innymi z uwagi na fakt, iż wiele z nich zostało dostarczonych do klientów ze sporymi opóźnieniami, a także dlatego, iż obecnie firmy transportowe walczą z brakami kadrowymi i oferują nowym kierowcom naprawdę bardzo dobre wynagrodzenia, co zachęca wiele osób do zmiany ścieżki swojej kariery. Którzy producenci jednak radzą sobie na naszym krajowym podwórku najlepiej i jakimi statystykami są oni w stanie się pochwalić?

Na pierwszej pozycji z naprawdę sporą przewagą plasuje się obecnie DAF. W przypadku pojazdów ciężarowych ta holenderska firma sprzedała w 2021 roku w Polsce 7348 egzemplarzy swoich aut, co przełożyło się na ogromny udział w rynku w wysokości 24 procent. Drugie miejsce zajmuje zaś bardzo lubiane w Polsce Volvo, które może pochwalić się rezultatem „zaledwie” 5544 sprzedanych egzemplarzy. Podium jest uzupełnione przez Mercedesa (5008 egzemplarzy), zaś na następnych miejscach rezydują kolejno MAN, Scania, Renault, Iveco oraz Ford. Marki te stanowią aż 99,1 procent całego polskiego rynku samochodów ciężarowych.

Statystyki dotyczące używanych samochodów ciężarowych

Na sam koniec warto jest napomknąć o statystykach dotyczących używanych samochodów ciężarowych. Sytuacja pod tym kątem również wygląda naprawdę ciekawie. Rynek wtórny w czasach pandemii nabrał sporego znaczenia i doskonale widać to właśnie na przykładzie, chociażby aut ciężarowych. W 2021 roku sprowadzono bowiem 35 626 używanych pojazdów ciężarowych, co na przykład względem 2020 roku jest naprawdę sporym wzrostem – o dokładnie 20,7 procenta.