Kia Picanto - jaki silnik najlepszy?
Najmniejszy model Kii zdecydowanie nie razi oszczędnościami, jak popularnie bywa w najmniejszych modelach samochodów. Wręcz przeciwnie, oferuje nie tylko całkiem przestronną kabinę, ale także niezłe wyposażenie. Kia Picanto idealnie wpasowuje się w trendy, które obecnie panują w segmencie najmniejszych samochodów. W tym modelu całkowicie zrezygnowano z silnika wysokoprężnego, a zamiast niego zaoferowano dwie propozycje benzynowe, takie jak 1.0 litra oraz 1.2 litra. Mimo tego, że paleta silnikowa w Picanto jest bardzo okrojona, to jedną z rekompensat może być przemyślane wnętrze i naprawdę spora kabina w stosunku do wielkości samochodu. Zdecydowanie za sterami Picanto można poczuć się jak w aucie ze znacznie wyższego segmentu. Niemniej co do zaoferowania ma Kia Picanto w kwestii mechanicznej?
Kia Picanto – dane techniczne silników
Kia Picanto od początku zaproponowała klientom dwie odmiany benzynowe takie jak 1.6 litra o mocy 67 koni mechanicznych oraz 1.2 litra o mocy 86 koni mechanicznych. Pierwszy z nich to konstrukcja trzycylindrowa posiadająca pasek rozrządu, a druga to projekt czterocylindrowy, ale już z rozrządem napędzanym łańcuchem. Jedna i druga wersja posiadają układ zmiennych faz rozrządu, a także wielopunktowy wtrysk paliwa. Obecna jest tu także hydrauliczna kompensacja luzu zaworowego, co jest niezwykle ważne w momencie podjęcia decyzji o montażu instalacji gazowej. Kia Picanto bardzo dobrze współpracuje z instalacją gazową. W odniesieniu do słabszego silnika trzeba od razu zaznaczyć, że jest bardzo ospały, a tym samym mało dynamiczny. Zdecydowanie żwawiej porusza się wersja 1.2, choć również i w tym przypadku nie ma co liczyć na spokojne wyprzedzanie samochodów na trasie. Picanto to raczej rozwiązanie stworzone do spokojnej jazdy po mieście jako samochód służący do niedużej eksploatacji. Z pewnością Kia Picanto może być doskonałym rozwiązaniem dla kierowców, którzy na co dzień nie muszą się dużo poruszać z wykorzystaniem auto. Niemniej jej mobilność i dynamika zdecydowanie wystarczą na warunki miejskie.
Kia Picanto – typowe usterki
Mało skomplikowana konstrukcja Picanto oraz niezawodność jednostek napędowych stawiają auto w bardzo pozytywnym świetle jako samochód mało awaryjny w swoim segmencie. Systematycznie serwisowane silniki we wszystkich wariantach niezwykle rzadko sprawiają większe problemy. Niemniej należy zaznaczyć, że do powszechnych usterek w tym modelu należy szybko zużywające się łożysko oraz często usterki z mechanizmem otwierania szyb czy zamykania drzwi.
Zobacz również: Kia Picanto - popularny samochód segmentu A