wypadek

Kiedy po wypadku występuje szkoda całkowita?

Gdy wybiera się polisy komunikacyjne, które nie są obowiązkowe, wówczas niezbędne jest branie pod uwagę, w jaki sposób będą rozliczane szkody. Ma to bardzo duże znaczenie w kontekście tego, jak trzeba będzie opłacić uszkodzenia powstałe w samochodzie. Z tego powodu zanim podejmie się decyzję o pozyskaniu konkretnego ubezpieczenia, niezbędne jest zdecydowanie się na zapoznanie się z tym, jak rozliczają szkody poszczególne towarzystwa ubezpieczeń. Ważna jest między innymi tak zwana szkoda całkowita, gdyż przekłada się bezpośrednio na koszty naprawy, które właściciel samochodu będzie musiał ponieść z własnej kieszeni. Takie informacje warto sprawdzić w ogólnych warunkach ubezpieczenie. Gdy występuje szkoda całkowita, wówczas dochodzi do sytuacji, gdy koszt naprawy jest wyższy, niż wartość samochodu, która została wpisana do umowy z ubezpieczycielem. Z tego powodu ważne jest zapoznanie się z tym, jak konkretny ubezpieczyciel wylicza takie wartości.

 

Jak określana jest szkoda całkowita?

Gdy podczas wypadku doszło do takich uszkodzeń samochodu, które przekraczają wartość pojazdu, wówczas firma ubezpieczeniowa jest w stanie uznać, że naprawa nie będzie ekonomicznie uzasadniona. Wówczas z polisy zostaną wypłacone jedynie środki finansowe, które są różnicą pomiędzy wartością pojazdu nieuszkodzonego, a wartością wraku, którą ustali konkretna firma ubezpieczeniowa. Oczywiście, gdy dochodzi do takiej sytuacji bardzo ważne jest dokładne sprawdzenie, czy firma ubezpieczeniowa dokładnie oszacowała wartość pojazdu. Równocześnie warto ustalić, czy w ogóle szkoda całkowita rzeczywiście wystąpiła. Należy brać pod uwagę, że firmy ubezpieczeniowe mogą bardzo różnie interpretować takie sytuacje. Dobrym rozwiązaniem może być z tego powodu skorzystać z usług specjalistów od rynku ubezpieczeniowego. Będą oni w stanie zapewnić rzetelne przejrzenie dokumentacji oraz wskazanie, czy w danym przypadku faktycznie wystąpiła szkoda całkowita. Ma to znaczenie w takich sytuacjach, gdy ubezpieczyciel wskazał taką przesłankę, ale nie będzie to korzystne z punktu widzenia ubezpieczonego. Wówczas można zdecydować się na składanie reklamacji. Równocześnie można zdecydować się również na wejście na drogę sądową, gdy ubezpieczyciel zaniżył wypłaty. 

 

Co zrobić z wrakiem?

Należy brać pod uwagę, że jeśli firma ubezpieczeniowa uznawała pojazd za wrak wcale nie musi to oznaczać, że nie będzie on zdatny do użytkowania. Ubezpieczyciel wskazuje jedynie nieekonomiczność naprawiania pojazdów. Jednak takie samochody osobowe nie muszą wcale trafić do kasacji. W wielu przypadkach można je naprawić. Natomiast trzeba brać pod uwagę, że dokonanie takiej naprawy będzie się wiązać z koniecznością wydania większych, własnych środków finansowych. Oczywiście decyzja o tym, co robić z wrakiem zawsze należy do właściciela. W zależności od indywidualnej sytuacji, można podejmować inne decyzje. W wielu przypadkach może okazać się, że pojazd może być naprawiony, a następnie sprzedany. W ten sposób może okazać się, że uznanie tak zwanej szkody całkowitej może okazać się dla kierowcy korzystne.

 

 

Więcej możesz przeczytać tutaj: Na co zwrócić uwagę ubezpieczając samochód?