Lexus GX - który silnik najlepszy?

Lexus GX - który silnik najlepszy?

Lexus GX jest luksusowym autem sportowo-użytkowym, produkowanym od 2002 roku przez koncern Toyota Motor Corporation. Obecnie w sprzedaży znajdują się modele Lexus GX drugiej generacji. Pojazd ten opracowany został z myślą o rynku amerykańskim, natomiast w Europie i Azji jest oferowany jako Toyota Land Cruiser J120. Lexus GX jest 5-drzwiowym SUV-em w jednej wersji nadwoziowej, a gama silnikowa pozostaje dość ograniczona w każdym z dostępnych wariantów.

 

Silniki benzynowe Lexus GX pierwszej generacji

 

W Lexus GX występują silniki benzynowe V8, w przeciwieństwie do jednostek V6 stosowanych w pokrewnej Toyocie 4Runer. Wariant produkowany w latach 2002 - 2009 dysponował silnikiem z wtryskowym układem zasilania o pojemności 4,7 litra, w wersjach z mocą od 235 do 270 KM. Jego maksymalny moment obrotowy wynosił 428 Nm przy 3400 obrotach na minutę. Taki sam silnik zastosowano w większym modelu LX 470. Egzemplarze pochodzące z roku 2006 charakteryzują się nieco mniejszą mocą, co wynikało ze zmian w procedurach testowania SAE. Zaletą tego silnika jest efektywna współpraca z systemem napędu na cztery koła, w którym zastosowano centralny mechanizm różnicowy Torsen. W trakcie normalnej jazdy, rozdziela on nawet 60 proc. mocy silnika na tylne koła. Centralna blokada mechanizmu różnicowego pomaga zapewnić przyczepność podczas poruszania się po piasku, błocie lub śniegu.

 

Silniki benzynowe Lexus GX drugiej generacji

 

Po modernizacji przeprowadzonej w 2009, zadecydowano o wykorzystaniu silników o pojemności 4,6 l oraz mocy w zakresie 272 - 301 KM. Obecnie produkowana wersja dostępna jest z jednym silnikiem 4,6-litrowym V, który posiada 329 Nm momentu obrotowego. Jednostka ta połączona jest z automatyczną, sześciobiegową skrzynią oraz napędem na wszystkie koła. Standardem w Lexusie GX jest dynamiczny system zawieszenia Kinetic, który przyczynia się do zwiększenia przyczepności podczas jazdy. Silnik osiąga prędkość 100 km/h w ciągu 7,2 sekundy, przez co wypada słabiej od jednostek montowanych w konkurencyjnych modelach innych marek - np. Audi Q7 z V6 (6,1 s) czy BMW X5 z xDrive50i (4,2 s). Nie bez znaczenia pozostaje również słaba oszczędność paliwa, zwłaszcza podczas jazdy w mieście. Do zalet tego modelu należy natomiast stosunkowo płynna praca. Na rynku chińskim dostępna była wersja z silnikiem 4-litrowym V6 o mocy 271 KM, współpracującym z pięciobiegową automatyczną skrzynią biegów. Ze względu na mniejszą moc, jednostka ta zapewniała przyspieszenie do 100 km/h w 9,8 sekundy. W listopadzie 2017 roku wariant ten został całkowicie wycofany ze sprzedaży. 

Lexus GX - który silnik najlepszy?
Lexus GX - który silnik najlepszy?
Lexus GX - który silnik najlepszy?