Mercedes-Benz klasy B - który silnik wybrać?

Mercedes-Benz klasy B - który silnik wybrać?

Mercedes-Benz klasa B to osobowy minivan, zaliczany do klasy kompaktowej. Pojazd ten produkowany jest od 2004 roku, a jego trzecia generacja trafiła do sprzedaży w 2018 roku. Do najpopularniejszych odmian tego modelu należy wariant W245, który występował w dość szerokiej gamie silnikowych oraz wysokoprężnych. 

 

Silniki benzynowe Mercedes-Benz klasy B

 

Najpopularniejsza jednostka benzynowa dla Mercedesa-Benz klasy B to model B170 o pojemności 1,7 l, od 2009 roku oznaczany jako B180. Silnik ten posiada 8-zaworową konstrukcję o mocy 115 KM, jednak oferuje zaledwie przeciętne osiągi. Jednostka przyspiesza do 100 km/h w 11,3 s. Zaletą tego modelu jest względnie niskie spalanie w mieście, które przy starannym operowaniu pedałem gazu nie przekracza 9 l/100 km. Najlepsza z dostępnych wersji to silnik 1,7 l o mocy 116 KM. Zamiast czterech zaworów posiada dwa, jednak jest bardzo elastyczny i nie wymaga częstego zmieniania biegów. Jednostka ta dość wolno rozpędza się na wyższych przebiegach, ale zapewnia niskie zużycie paliwa. Do odradzanych modeli należy natomiast bazowy wariant 1,5 l o mocy 95 KM, który mimo niskiej awaryjności jest za słaby dla pojazdu o wadze ponad 1300 kg. Do codziennej jazdy optymalnym wyborem będzie odmiana 1,7 l o mocy 116 KM lub 2,0 l o mocy 136 KM, ponieważ zapewniają one dobry kompromis między spalaniem a osiągami. W przypadku każdego modelu benzynowego, należy zwrócić uwagę na stan turbosprężarki oraz rozrządu. Dość awaryjne są też nastawniki zmiennych faz rozrządu, a regeneracja wiąże się ze sporym wydatkiem.

 

Silniki diesla Mercedes-Benz klasy B

 

W wersji W245, Mercedes-Benz klasy B oferowany był z dieslami korzystającymi z rozrządu bazującego na łańcuchu. Ich wadą jest wysoka wrażliwość układu wtryskowego na jakość paliwa, którego nawet nieduże zanieczyszczenia skutecznie zapychają wtryskiwacze. Przy dużym przebiegu często występują też awarie przepływomierza powietrza oraz sprzęgła. Do odradzanych modeli należą również diesle z dwusprzęgłowymi automatami 7G-DCT o 7 przełożeniach, w których występują problemy z szarpaniem na niskich biegach oraz nerwowym ruszaniem z miejsca. Wysoką awaryjnością charakteryzuje się zwłaszcza model OM651, w którym często dochodzi do nieszczelności układu chłodzenia oraz rozciągania się łańcucha rozrządu. Większość problemów wyeliminowano w mniejszej odmianie tego silnika, czyli w wersji o pojemności 1,8 l. Z tego względu najlepszym rozwiązaniem wysokoprężnym dla Mercedesa-Benz klasy B będzie wybór modelu z młodszego rocznika

Mercedes-Benz klasy B - który silnik wybrać?
Mercedes-Benz klasy B - który silnik wybrać?
Mercedes-Benz klasy B - który silnik wybrać?