Nowa Toyota Mirai. Samochód osobowy japońskiej marki
Toyota Mirai
Toyota Mirai to samochód osobowy japońskiej marki zasilany wodorowymi ogniwami paliwowymi. Produkowany jest seryjnie od 2014 roku, a jego napęd to połączenie technologii ogniw paliwowych z technologią hybrydową. Paliwem tu jest wodór, który łączy się z tlenem i w wyniku tej reakcji uwalnia się energia pozwalająca poruszać pojazd.
Nazwa "Mirai" oznacza w języku japońskim przyszłość i taki jest ten samochód - przyszłościowy wg. założeń producenta i nie tylko, ponieważ w październiku 2015 roku Toyota Mirai została uznana za innowację dekady przez Center of Automotive Management, w lutym 2016 roku Toyota Mirai otrzymała pierwsze miejsce w plebiscycie Auto Lider, a w marcu tego samego roku na Salonie Samochodowym w Nowym Jorku Toyota Mirai otrzymała nagrodę World Car of the Year w kategorii World Green Car. W październiku 2016 roku Toyota Mirai zwyciężyła w rajdzie e-Rallye Monte Carlo 2016, pierwszej edycji rajdu zeroemisyjnych samochodów, zorganizowanego przez Automobile Club Monaco.
Toyota Mirai II generacji zadebiutowała na rynku końcem 2020 roku trafiając na rynki Japonii, USA i niektóre europejskie. Od 2021 roku dostępna jest w sprzedaży w Polsce. Trzeba zaznaczyć, że pierwsze stacje tankowania wodoru mają się pojawić licznie w naszym kraju do końca roku. Zgodnie z Narodową Strategią Wodorową są już budowane i po części użytkowane od kilku tygodni.
Toyota Mirai to elektryczny pojazd, który nie wymaga czasochłonnego ładowania baterii. Dzięki wodorowym ogniwom paliwowym samochód wytwarza energię potrzebną do zasilania silnika na bieżąco w czasie jazdy. Energia elektryczna powstaje na skutek reakcji chemicznej tlenu z wodorem. W nowej generacji Toyoty Mirai zastosowano zestaw ogniw paliwowych o mocy 182 KM%. Zapewnia on zasięg do 650 km i przyspieszenie od 0 do 100 km/h w 9 sekund. Pytanie czy samochody z tym zasięgiem mogą pokonać bez problemu drogi w Polsce? Elektryczne samochody mają problemy w poruszaniu się w związku z ograniczoną liczbą stacji szybkiego ładowania, a piszemy o paliwie wodorowym.