Tesla Model Y. Elektryczny samochód typu crossover

Tesla Model Y. Elektryczny samochód typu crossover

Tesla Model Y

Tesla Model Y to elektryczny samochód osobowy typu crossover klasy średniej produkowany przez amerykańską markę Tesla od 2020 roku. W 2013 roku Tesla Motors złożyła wniosek o rejestrację znaku towarowego „Model Y”, a w 2015 roku Elon Musk pokazał zwiastun Modelu Y bazującego na Modelu 3. 

W marcu 2019 roku Elon Musk zaprezentował Teslę Model Y i ogłosił jego specyfikacje. Crossover Tesli oferuje opcjonalnie dwa miejsca w trzecim rzędzie siedzeń dając możliwość skonfigurowania samochodu nawet dla siedmiu pasażerów. Ponad rok temu dostarczono do klientów pierwsze pojazdy. W Polsce ceny zaczynają się od 299 990 zł.

Model Y konkuruje z Fordem Mustangiem Mach-E i Hyundaiem Ioniqiem 5. Amerykańskie auto występuje w dwóch wersjach: Tesla Model Y Long Range osiągający 100 km/h w 5 sekund, mający zasięg 505 km oraz Tesla Model Y Performance (3,7 s do 100 km/h) i zasięg 480 km.

Dostępna jest tylko jedna wersja wyposażenia. W standardzie klienci otrzymają duży panoramiczny dach, bezprzewodową ładowarkę, wnętrze wykończone specjalnym materiałem, system audio klasy premium i podgrzewane fotele z przodu i z tyłu. Każdy Model Y wyposażony jest w podstawowego autopilota. Jest to tak naprawdę tempomat z asystentem pasa ruchu. Dostępna jest też autonomiczna wersja sterowania za dopłatą 39 000 złotych. Obecnie samochody te potrafią monitorować sygnalizację świetlną i znaki stop. Tesla Model Y Performance posiada 21" felgi, obniżone zawieszeni, specjalne hamulce, pedały z aluminium i zwiększoną prędkością maksymalną do 217 km/h.

Tesla Model Y będzie samochodem małym jak na USA, ale całkiem dużym, jak na Europę. Deklarowane zasięgi Modelu Y wynoszą od 370 km do 507 km. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku europejskich aut elektrycznych, zasięg deklarowany jest do osiągnięcia przy prędkości 70 km/h.

Produkcja auta wystartowała we Fremont, w USA (Kalifornia). Wiadomo też, że później Model Y będzie wytwarzany w fabryce Giga Shanghai (Chiny) oraz Giga Berlin (Niemcy).

 

Tesla Model Y. Elektryczny samochód typu crossover
Tesla Model Y. Elektryczny samochód typu crossover