samochody

Nowy projekt ustawy o systemach homologacji pojazdów

Każdy pojazd przed dopuszczeniem do poruszania się po drogach musi przejść proces certyfikacji, zwanej homologacją. Po otrzymaniu jej może zostać wprowadzony do sprzedaży. Jest to skomplikowany proces rządzący się swoimi prawami. Teraz zostaną do niego wprowadzone zmiany. Jednak jakie dokładnie będą? W jaki sposób wygląda proces homologacji?

Co zmieni wprowadzona ustawa?

Wszystkie nowe samochody wchodzące na rynek muszą przejść proces homologacji. Jest on raczej skomplikowany, jednak pozwala na ustalenie procesu dopuszczenia samochodu do wprowadzenia na rynek. Musi on spełnić szereg norm ustalonych przez prawo. Chodzi przede wszystkim o standaryzację, ale i kwestie bezpieczeństwa. Teraz jednak system homologacji nieco się zmieni. Przede wszystkim chodzi o uproszczenie przepisów, a także o to, żeby stały się bardziej przejrzyste.

 

Chodzi także o poprawienie konkurencyjności polskich produktów i poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Są to niezwykle ważne elementy. Zostanie wyznaczony Dyrektor Transportowego Dozoru Technicznego, który będzie nadzorował proces homologacji. Ponadto zostanie wprowadzona alternatywna możliwość uzyskania świadectwa homologacji na butlę LPG. Rząd usystematyzuje także sposób i wysokości naliczania opłat za wydane dokumenty homologacyjne.

 

Zmiany obejmą przede wszystkim producentów samochodów, ale także ich importerów. Ważne jest też to, że proces homologacji dotyczy poszczególnych części i ich producentów. Zmiany obejmą także ich. Co ważne, zmiany wejdą w życie już niedługo. Ustawa została przyjęta i zostanie wprowadzona 1 kwietnia tego roku. Oznacza to, że już niedługo przepisy dotyczące homologacji staną się dużo bardziej przejrzyste.

Jak wygląda proces homologacji?

Warto pamiętać, że każde auto poruszające się na drogach każdego kraju musi przejść homologację zgodną z jego prawem. W związku z tym proces ten musi być dość skomplikowany, a także dokładny, tak aby każde auto spełniało stawiane przed nim wymagania. Jest to niezbędne, aby zapewnić bezpieczeństwo na drogach, a także standaryzować samochody, które się na nich poruszają. W związku z tym homologacja jest obowiązkowa.

 

Każda homologacja musi być przeprowadzona przez odpowiedni organ. To on kontroluje przebieg homologacji, tak aby odbył się on zgodnie z przepisami prawa. Oczywiście działa to w obie strony, ponieważ proces kontrolowany jest także przez stronę zainteresowaną wprowadzeniem czegoś na rynek. Przepisy są przejrzyste i dostępne, w związku z czym lista punktów do spełnienia jest publicznie dostępna dla każdego. W przypadku Unii Europejskiej, auto homologowane w danym kraju, jest homologowane we wszystkich.

 

Na homologację składa się wiele punktów, które należy spełnić. Dotyczą one układu napędowego, w tym norm emisji spalin, układu hamulcowego czy wymiarów pojazdu. Wszystko to zostało ściśle określone i trzeba spełnić wszystkie punkty, aby otrzymać homologację. Przykładowo prawem może być określona maksymalna szerokość, jaką może mieć dane auto, by poruszać się po drogach publicznych. Jej przekroczenie nie dopuszcza go do uzyskania homologacji.

Jakie pojazdy podlegają homologacji?

Oczywiście proces homologacji na drogi publiczne nie dotyczy jedynie samochodów osobowych. Równie skomplikowane i ścisłe warunki muszą spełnić auta ciężarowe, które muszą być także opłacalne w eksploatacji. W związku z tym wielu producentów stara się zarówno spełnić warunki homologacji, jak i maksymalnie wykorzystać warunki eksploatacji ciężarówki, tak aby jej użytkowanie było opłacalne. Jest to niezwykle ważne w kontekście rynku.

Ponadto homologacji podlegają też przykładowo przyczepy czy nawet poszczególne części samochodów. W przypadku tuningu wszystkie wykorzystane części muszą posiadać odpowiednie certyfikaty homologacyjne. Zwraca się na to uwagę przede wszystkim w Niemczech, gdzie przepisy są niezwykle konkretne i restrykcyjne. Jedną z popularnych rzeczy wymagających homologacji są także instalacje i butle LPG. W związku z tym należy pamiętać, aby kupować tego typu elementy z pewnych źródeł.