sprowadzanie samochodu

O czym trzeba pamiętać sprowadzając używane auto z zagranicy?

Polski rynek aut używanych mimo tego, że jest dość bogaty w oferty, to nie zawsze uda nam się znaleźć auto, którego poszukujemy. Z tego powodu często sprowadzamy auta z zagranicy. O czym trzeba pamiętać przy zakupie używanego samochodu poza Polską, jakie są koszty sprowadzenia auta i jak nie narazić się przy tym na dodatkowe wydatki?

Jak sprowadzić samochód z zagranicy?

Pierwszy krok to naturalnie wybór auta, znalezienie dobrej oferty i dokonanie zakupu. Przed tym trzeba się jednak już przygotować. Ważna decyzja dotyczy tego, czy zdecydujemy się do Polski wrócić kupionym samochodem, czy też przywieziemy go na lawecie. Pierwsza opcja jest tańsza gdyż mniej zapłacimy przede wszystkim za paliwo, czy też wynajem lawety albo firmy, która zajmuje się przewozem samochodów z zagranicy. Bardzo ważne jest by pamiętać jednak, że auto, którym będziemy jechać do kraju musi być zarejestrowane oraz posiadać ważne ubezpieczenie OC. Często trzeba więc dokonać tymczasowej rejestracji oraz zakupu krótkoterminowego OC poza Polską, a to już sporo formalności.

Laweta jest znacznie prostsza. Wystarczy po samochód pojechać, załadować go na lawetę i możemy bezproblemowo wrócić do kraju. W tym celu lawetę możemy wypożyczyć, co potrafi trochę kosztować, ale oszczędzi problemów związanych z załatwianiem formalności. Inna możliwość to po prostu wynajęcie firmy, która zajmie się transportem samochodu do kraju. Stawki są różne, ale zazwyczaj wynoszą od 1 do 2 zł za kilometr. Wysokość zależy najczęściej od miejsca, w którym znajduje się auto, jego rodzaju, a także długości trasy i tego jak skomplikowana ona będzie. Zazwyczaj zapłacimy jednak nieco ponad 1200 złotych, gdy wybrany model jest w Niemczech lub Austrii. Najdroższe kraje to naturalnie daleko położona Hiszpania, Francja oraz Wielka Brytania. Tam możemy jednak liczyć na nieco niższą stawkę za kilometr, która nieco przekracza 1 zł.

laweta

Podatki i akcyzy

Sprowadzając używany samochód do naszego kraju należy pamiętać o tym, że jest on objęty akcyzą, czyli rodzajem podatku, a gdy pochodzi spoza Unii Europejskim do kosztów doliczyć trzeba również cło w wysokości 10% oraz podatek VAT w naszym kraju wynoszący 23%. Chcąc obniżyć koszty sprowadzenia auta z na przykład USA warto postawić na odprawę celną w Niemczech, a nie w Polsce gdyż VAT tam wynosi 19%.

Wysokość akcyzy, którą trzeba zapłacić za wszystkie auta pochodzące z zagranicy rejestrowane po raz pierwszy w Polsce zależy od pojemności silnika. Gdy wynosi ona do 2000 centymetrów sześciennych jej wysokość to 3,1%, więc jest to raczej dość symboliczna kwota. Z płacenia tej akcyzy są za to zwolnione hybrydy. Gorzej sytuacja wygląda, gdy pod maską auta jest silnik o pojemności przekraczającej równo dwa litry. Wtedy zapłacimy prawie 1/5 wartości samochodu, gdyż akcyza na samochody używane z silnikiem o pojemności większej niż 2000 cm3 to aż 18,6%, a dla aut hybrydowych jest to 9,3%. Dodatkowe wydatki to również rejestracja, która pochłonie 256 złotych oraz koszt przetłumaczenia dokumentów auta przez tłumacza przysięgłego. 

 

 

Więcej możesz przeczytać tutaj: Z jakich krajów sprowadzane są do Polski używane samochody?