sprowadzanie samochodu

Jakie są opłaty za sprowadzony samochód z zagranicy?

Na polskim rynku samochodów używanych będziemy w stanie bez problemu znaleźć wiele ofert z samochodami, które nadal nie są zarejestrowane w Polsce. Są to oczywiście pojazdy, które dopiero co zostały sprowadzone z zagranicy, a często nie zostały one jeszcze opłacone w naszym kraju. Trzeba się wobec tego liczyć z koniecznością zapłacenia niektórych należności, jeżeli zdecydujemy się już na zakup tego konkretnego auta. Jakie są to jednak opłaty i z jakimi kosztami będą one się wiązać?

Samodzielne sprowadzanie samochodu z zagranicy i dodatkowe koszty

Każdego roku w Polsce samochody używane sprowadzane z zagranicy liczone są w setkach tysięcy. Najczęstszymi kierunkami są rzecz jasna Niemcy, lecz coraz częściej sięga się po auta z innych krajów Europy Zachodniej – Danii, Belgii, Holandii, Francji czy nawet Wielkiej Brytanii, choć w tym ostatnim przypadku wiele zmienił Brexit. Rynek samochodów używanych nie wyglądałby tak samo, gdyby nie właśnie auta dopiero co do naszego kraju ściągnięte. Po pierwsze, często są to bardzo dobrze wyposażone samochody, których w Polsce wcale nie byłoby najwięcej, gdyby nie import. Po drugie, niestety jest to często bardzo dobry sposób na zarobek cudzym kosztem przez nieuczciwych handlarzy. Nic więc dziwnego, iż wielu Polaków próbuje samodzielnie sprowadzić auto do siebie, bez żadnych pośredników.

Choć nie jest to częsty wybór, coraz więcej osób decyduje się właśnie na taki krok, chcąc sprawdzić samochód bezpośrednio u źródła i upewnić się, czy rzeczywiście był właściciel „jeździł autem tylko po bułki i do kościoła”, jak to zwykli mawiać niezbyt wiarygodni handlarze. Rodzi to jednak dodatkowe koszty, na które musimy być przygotowani.

laweta

Jeżeli auto zostało już wyrejestrowane, jedynym legalnym sposobem na sprawdzenie go do nowego kraju jest wynajęcie lawety. Jeżeli zaś tak się nie stało, po wykupieniu ubezpieczenia OC oraz specjalnych tablic wywozowych możemy wrócić autem na kołach, oczywiście jeżeli posiada ono ważny przegląd techniczny.

Samochód z zagranicy w Polsce – mniejsze opłaty od 2022 roku!

Jeżeli dotarliśmy już z naszym nowym autem do Polski, musimy rozpocząć cały maraton biurokracyjny. Na początek musimy odprowadzić akcyzę za sprowadzenie samochodu do naszego państwa. Jeżeli silnik posiada mniejszą pojemność niż 2 litry, akcyza wynosi 3,1% wartości samochodu, zaś jeżeli wartość ta jest wyższa, podatek będzie wynosił aż 18,6% wartości auta. W przypadku samochodów hybrydowych typu plug-in, akcyza zmniejsza się o połowę.

To oczywiście nie koniec, gdyż sam proces rejestracji może nas kosztować naprawdę wiele. Tablice rejestracyjne to koszt 80 złotych lub 1000 złotych, jeśli zdecydujemy się na tablice indywidualne. Wyrobienie dowodu rejestracyjnego to 54 złote, a za pozwolenie czasowe będzie trzeba zapłacić 13,50. Dodając 2,50 zł opłaty ewidencyjnej, otrzymujemy sumę 150 złotych. To nadal jednak nie wszystko – do 4 września 2022 roku konieczne jest jeszcze wyrobienie karty pojazdu (75 zł) oraz nalepek kontrolnych (19,50). Na szczęście jednak ta opłata zniknie już w przyszłym roku, co oszczędzi kierowcom czasu oraz pieniędzy.

 

 

Więcej możesz przeczytać tutaj: Jakie są koszty złomowania samochodu?