Producenci motocykli – ile firm produkuje motocykle i od kiedy?
Motocykle są znacznie mniej popularne od samochodów na polskich drogach, co nie zmienia jednak faktu, iż w naszym kraju znajduje się całe mnóstwo pasjonatów jednośladów. Jakie jednak firmy zajmują się produkcja tych specyficznych maszyn, skąd one pochodzą i od kiedy produkują motocykle?
Polscy producenci motocykli
Jednoślady są produkowane nawet przez polskie firmy. Aktualnie jednak w Polsce swoje motocykle produkuje oraz montuje zaledwie jedna firma. Jest to wywodząca się z Bydgoszczy marka Romet. O ile sama firma produkująca nie tylko motocykle, ale też motorowery i rowery już nie istnieje tak jednak po jej likwidacji w 2005 roku posiada ona spadkobierców w postaci przedsiębiorstwa Romet sp. z o.o.. Na ten moment jest to jedyny producent motocykli w Polsce.
Włoscy producenci motocykli
Włochy to kraj, który jest jednym z państw posiadających największe motocyklowe tradycje. Z Półwyspu Apenińskiego pochodzi całe mnóstwo uznanych producentów. Wśród nich najbardziej znane jest oczywiście Ducati. Motocykle włoskiej marki są uznawane za jedne z najpiękniejszych, a sama firma w 1926 roku. Aktualnie należy ona do firmy Audi.
Druga najbardziej znana firma zajmująca się tworzeniem motocykli z Włoch to MV Agusta. Marka ta jest uznawana za prawdziwą cesarzową motocykli sportowych i przez lata zdobyła przeogromne uznanie. Istnieje ona od 1945 roku, lecz na początku XXI wieku wpadła w ogromne problemy. Aktualnie dzięki nowym inwestorom zaczyna się odradzać.
Mówiąc o włoskich producentach motocykli nie można zapomnieć o niesamowicie starym koncernie Piaggio. Powstał on jeszcze w XIX wieku, a dokładniej w 1884 roku. Do tej firmy należy między innymi kultowa Vespa, czyli linia skuterów, które są jasno kojarzone z Półwyspem Apenińskim. Do Piaggio należy także wiele uznanych marek motocykli, wśród których znajdziemy na przykład markę taką jak Aprilia. Oprócz tego Piaggio posiada włoskie marki Derbi, Gilera, Moto Giuzzi oraz Laverda.
Japońscy producenci motocykli
Ten wyspiarski kraj to drugie z państw, które z powodzeniem mogłoby konkurować o miano ojczyzny jednośladów. To właśnie z Japonii pochodzą jedni z największych producentów motocykli na całym świecie. Stamtąd pochodzi Wielka Czwórka, która zdominowała rynek nie tylko w swojej ojczyźnie, ale też zdobyła niesamowicie mocną pozycję w swoim kraju. Wielka Czwórka to oczywiście producenci tacy jak Kawasaki, Honda, Yamaha oraz Suzuki.
Na pierwszy ogień pójdzie Kawasaki. Motocykle tego producenta są iście legendarne i kojarzone z zielonym kolorem. To do Kawasaki należy najszybsza obecnie maszyna świata, która ma do dyspozycji ponad 300 koni mechanicznych mocy i osiąga prędkości rzędu 400 km/h. Kawasaki rozpoczęło seryjną produkcję motocykli w 1962, a pierwsze pojazdy pojawiały się już w roku 1954.
Honda to prawdziwy gigant motoryzacyjny zarówno pod względem aut osobowych jak i motocykli właśnie. Japończycy produkcję jednośladów rozpoczęli po II Wojnie Światowej zaczynając w 1948 roku. Sprzedaż konstrukcji Hondy rozpoczęła się za to rok później.
Yamaha ma równie mocną pozycję co pozostali producenci Wielkiej Czwórki, Bardzo ciekawa jest sama historia firmy, która motocykle produkuje od 1955 roku, lecz istnieje aż do roku 1887. Pierwotnie przedsiębiorstwo założone przez Tokurasu Yamahę produkowało jednak pianina oraz organy.
Ostatnia firma z Japonii to Suzuki, które podobnie jak Honda produkuje także auta osobowe. Suzuki motocykle buduje od 1952 roku, a sama firma istnieje od roku 1920.
Pozostali producenci motocykli
Firm, które zajmują się produkcji motocykli jest całe mnóstwo. Najwięksi pochodzą oczywiście z Japonii i Włoch. Nie można jednak zapominać o markach takich jak Harley-Davidson z USA, czy też o niemieckim BMW. Znana z produkcji motocykli jest również marka Triumph, która pochodzi za to z Wielkiej Brytanii. Inna znana brytyjska marka motocykli to Royal Enfield. Aktualnie należy ona jednak do koncernu z Indii. Warto wspomnieć także o austriackiej firmie KTM. Rywalizuje ona bowiem nawet w mistrzostwach MotoGP, czyli motocyklowemu odpowiednikowi Formuły 1.