samochód terenowy

Samochody terenowe

Niegdyś niezwykle popularne, dziś samochody terenowe są dość rzadką pozycją na rynku. Do ich wyglądu nawiązują SUVy i crossovery, lecz daleko im do właściwości terenowych, które prezentowały prawdziwe terenówki z dawnych lat.

Samochody terenowe w historii

Samochody terenowe mają historię, która sięga początku XX wieku. Pierwszym zmodyfikowanym do jazdy w trudnym terenie pojazdem był samochód Kegresse Track, który dzięki użyciu gąsienic świetnie nadawał się do użytku w trudnym rosyjskim terenie. O rozwoju off-roadu jako hobby i szerokim wprowadzeniu takich pojazdów można mówić od zakończenia II Wojny Światowej. Wtedy ludzie zaczęli chętnie korzystać z niepotrzebnych już Jeepów, a następnie, gdy stare modele się sprzedały, to Jeep, Ford, Range Rover, Toyota, Nissan, czy Suzuki zaczęły produkować własne małe terenówki.

Przez lata rozwijano terenówki i na rynek wchodziły nowe konstrukcje, takie jak poczciwa radziecka Łada Niva, której produkcja trwa do dziś. Aktualnie niewielu producentów oferuje samochody, które poradzą sobie w terenie, lecz należą do nich Mercedes, Suzuki, Jeep, czy Nissan. Nie wszystkie modele są jednak dostępne na europejskim rynku, który raczej nie lubuje się w samochodach terenowych. Częstym rynkiem zbytu dla dużych terenówek jest Bliski Wschód oraz Ameryka Północna. 

Samochód terenowy – charakterstyka

By jak najlepiej radzić sobie w terenie, samochód terenowy musi spełniać pewne kryteria, które pozwolą mu na bezproblemowe radzenie sobie z nierównościami, różnymi nawierzchniami, czy podjazdami. W tym celu ma on wysoki prześwit, który zabezpiecza elementy podwozia przed wystającymi kamieniami, czy wszelkimi koleinami. Kluczowe są również opony, o czym często się zapomina. Jeśli dobierzemy nieodpowiednie ogumienie, to nawet najlepsza terenówka może mieć naprawdę spore trudności. Dlatego bardzo ważne jest, by opony były jak najwyższej jakości, a ponadto przystosowane do terenu, w którym jeździmy.

Kolejne ważne rzeczy to dobry napęd na cztery koła. Pozwoli on na komfortowy podjazd pod wzniesienia, czy poruszanie się w trudnym, grząskim terenie. To w połączeniu z dobrym silnikiem pozwoli na pokonanie najtrudniejszych podjazdów, terenów leśnych, górskich, czy nawet pustyń.

Samochody terenowe – najpopularniejsze modele

Jedną z najbardziej popularnych terenówek jest Łada Niva. To stara, poczciwa radziecka konstrukcja, którą wciąż można kupić jako absolutnie nowe auto prosto z fabryki. Używane egzemplarze można znaleźć za zaledwie kilkanaście tysięcy, a jego konstrukcja jest na tyle prosta, że można z nią sobie poradzić samemu i w ten sposób sprawić off-roadową zabawkę, przy której można dłubać w wolnym czasie.

Pora na absolutną legendę wśród samochodów terenowych. Jeep Wrangler dostępny na rynku od 1987 aż do dziś. Aktualnie można kupić go nawet z hybrydą plug-in. Używane egzemplarze to proste samochody zbudowane na ramie, które mają być lekką terenówką potrafiącą sobie poradzić w praktycznie każdym terenie.

Pora na terenówkę z wielkim dodatkiem luksusu. Mercedes klasy G to legenda niemieckiej marki, która ma tak mocną pozycję, że wszystkie SUV-y zawierają właśnie literę G w nazwie. Wizualnie praktycznie nie zmienił się od swej premiery w 1979 roku. Trzecia generacja to całkowicie nowa konstrukcja oparta na ramie. Udało się w niej zwiększyć wszystkie najważniejsze dla terenówki parametry, czyli prześwit, głębokość brodzenia oraz kąt zejścia i natarcia.

Ciekawą propozycją na pierwszy samochód terenowy jest Suzuki Jimny. Jest to mała terenówka napędzana przez silniki o niewielkiej pojemności. Mimo tego są to trwałe jednostki, a ponadto świetnie radzące sobie w trudnym terenie. Jimny oferuje dobry kąt natarcia i zejścia, a kompaktowe rozmiary sprawiają, że dobrze nada się na oswojenie z jazdą off-roadową.

Nie można zapomnieć również o samochodzie, jakim Toyota Land Cruiser. Aktualnie to dość luksusowy SUV z właściwościami terenowymi, lecz starsze generacje to terenówki z krwi i kości. Oparta na odpornej na zniekształcenia ramie konstrukcja, duży wybór sposobu działania dyferencjału i stały napęd na cztery koła pozwala jej na pokonywanie nierówności w niezwykle prosty sposób. 

 

Więcej możesz przeczytać tutaj: Samochód dostawczy typu wywrotka – zastosowanie, najpopularniejsze modele