pickup

Samochody typu pick-up – wykorzystanie

Pick-upy to aktualnie w Europie wymierający gatunek, który nigdy zbytnio nie przyjął się na naszym rynku. Co innego, gdy mowa o Ameryce Północnej lub krajach rozwijających się. Tam samochody tego typu są niezwykle popularne i wciąż sprzedają się w solidnej liczbie egzemplarzy dzięki specyfice rynku, a także charakterystyce tego typu samochodów.

Samochody typu pick-up – wykorzystanie

W Stanach Zjednoczonych samochody pickup zdobyły dużą popularność, jako auto służące tak naprawdę do wszystkiego. Tamtejsze modele posiadają sporej wielkości komfortowe kabiny, schowki, które chronią bagaż przed deszczem i kradzieżą, a przestrzeń ładunkowa pozwala na przewiezienie bardzo dużej ilości rzeczy, materiałów, czy czegokolwiek potrzebnego w danej chwili. Możliwości, jakie oferuje pickup dobrze mogą wykorzystać przedsiębiorcy, gdyż taki samochód może zastąpić auto dostawcze oraz osobowy samochód firmowy jednocześnie.

Pickupy pozwalają na bardzo wszechstronne wykorzystanie, gdyż wożenie na przykład sypkich materiałów, a także przedmiotów wystających poza obrys pojazdu nie jest problemem przy dobrym zabezpieczeniu, a dodatkowo kabina pozostaje w tym momencie czysta.

Pickupy – charakterystyka

Samochody tego typu można określić zarówno jako samochód dostawczy, jak i osobowy z terenowymi właściwościami. Wszystko zależy od wielkości i dopuszczalnej masy całkowitej. Niektóre amerykańskie egzemplarze, które są w pełni legalne do prowadzenia z normalnym prawem jazdy w USA, w Europie wymagają prawa jazdy kategorii C, gdyż dopuszczalna masa całkowita potrafi przekroczyć 3,5 tony, a w ekstremalnych przypadkach sięga nawet ponad 11 ton. Nadwozie jest 3-bryłowe i składa się z części przedniej, kabiny, a także skrzyni ładunkowej umiejscowionej za kabiną.

Pickupy mają różne wymiary, lecz najczęściej przekraczają pięć metrów długości, choć zdarzają się i znacznie większe egzemplarze. Dostępne są również małe pickupy, które mierzą nieco mniej niż pięć metrów.

Pickup – przedstawiciele gatunku

Szukając pickupa w Polsce można liczyć na sporo egzemplarzy z początku drugiej dekady XXI wieku, gdyż wtedy można było odliczyć VAT przy zakupie auta na firmę. Największe, najlepiej wyposażone i najbardziej kultowe modele będą zazwyczaj pochodziły z rynku amerykańskiego. Najlepszym przykładem jest Ford Ranger. Przedstawiciel amerykańskiej marki w średniej klasie gotowy jest na każde warunki. Silniki są duże, a jako że mamy do czynienia z pickupem zza Oceanu, to wyposażenie będzie naprawdę dobre i komfort podróży zaskoczy pozytywnie wiele osób.

Jednym z bardziej lubianych na świecie pickupów jest Toyota Hilux. Pierwsza generacja tego pickupa przypada na rok 1968 i od wtedy na rynku pojawiło się osiem wersji samochodu z Japonii. Cenione są za trwałość. Spośród przeznaczonych na Europę pickupów jest to jedna z najlepszych propozycji dzięki długowieczności, a także nowoczesności i wyposażeniu młodszych generacji.

Ciekawą propozycją jest ta pochodząca od Volkswagena. Mowa o modelu Amarok, który można znaleźć m.in. z popularnym oraz dość trwałym silnikiem 2.0 TDI. Ponadto ta konstrukcja otrzymała tytuł Międzynarodowego Pickupa Roku 2011. Poszukując mocy można także liczyć na potężne 3-litrowe V6 TDI, które wraz z napędem na cztery koła pozwala na dobre radzenie sobie w terenie, a także ciągnięcie przyczep o masie wynoszącej nawet 3,5 tony.

Mówiąc o pickupach nie można zapomnieć o samochodzie, jakim jest Dodge RAM. Przedstawiciel klasy wyższej, który w ostatniej, 4. generacji może być długi nawet na ponad 7 metrów, a pod maską można znaleźć ogromne jednostki rodem z Ameryki, czyli V8 5.7l HEMI, czy V8 6.4l HEMI. Dla wielu jest to synonim pickupa wraz z Fordem Rangerem. Szukając ogromnych pojemności, oprócz wcześniej podanych silników, można trafić na sportową wersję SRT10 w 3. generacji, która posiada silnik z Dodge'a Vipera, czyli V10 o pojemności 8.3 litra, które generuje 517 koni mechanicznych, 712 Nm momentu obrotowego, a sprint do setki zajmuje 4,9, lub 5,6 sekundy w zależności od wybranej wielkości kabiny. 

 

Więcej możesz przeczytać tutaj: Samochody dostawcze typu chłodnie - na czym polega ich wyjątkowość?