dostawcze typu chłodnie

Samochody dostawcze typu chłodnie - na czym polega ich wyjątkowość?

Na rynku samochodów dostawczych możemy wyróżnić naprawde wiele różnych segmentów. Cała gałąź motoryzacji oparta na dostawczakach jest równie mocno rozbudowana, co kategoria samochodów osobowych, choć może nie być to widoczne dla osób nie zaznajomionych w temacie. Jednym z najważniejszych sektorów branży dostawczej bez wątpienia są chłodnie. Dlaczego mają one aż tak wielkie znaczenie i na czym polega ich unikalność?

Samochody dostawcze typu chłodnie – do czego można je stosować?

Bez dwóch zdań współczesny przemysł nie poradziłby sobie bez pojazdów, które są w stanie przewieźć wiele produktów w odpowiedniej temperaturze i w stosunkowo krótkim czasie. Samochody dostawcze chłodnie są do takich zadań wręcz stworzone i aktualnie są one niezastąpione w szeregu różnych zastosowań, nie tylko w przypadku, gdy produkty muszą przebywać w zimnie.

Samochody dostawcze chłodnie pozwalają utrzymać we wnętrzu kabiny załadunkowej odpowiednią temperaturę, która jest wymagana do przewozu produktów specjalnej troski. Nie muszą być to wyłącznie produkty spożywcze – często w takich pojazdach przewozi się leki, szczepionki, narządy potrzebne do operacji lub krew. W szczególności chodzi tu o dalekie dystanse, kiedy przewożony towar musi utrzymać odpowiednią temperaturę.

Najczęściej jednak chłodnie stosowane są do przewozu mięsa, owoców, ryb czy warzyw. Są to produkty, które nieodpowiednio transportowane mogą bardzo szybko się zepsuć. Z tego też względu muszą być one przewożone w specjalnych warunkach, by trafiły do hurtowni czy sklepu świeże i nadal zdatne do jedzenia.

Samochody dostawcze typu chłodnie – charakterystyka

Samochody dostawcze typu chłodnie posiadają bardzo dużą powierzchnię załadunkową, dzięki czemu można z łatwością przewozić takimi pojazdami naprawdę spore partie towarów, oczywiście do momentu, gdy masa całkowita pojazdu wynosi co najwyżej 3,5 tony. W bezpiecznym transporcie pomaga również spora liczba mocowań, dzięki czemu skrzynie lub pakunki nie będą poruszały się podczas gwałtownego hamowania czy przyspieszania.

Warto również wspomnieć o właściwościach samej chłodni, nazywanej zamiennie izotermą. Specjalna konstrukcja powierzchni załadunkowej, najczęściej w kształcie wanny, a także zakrzywione boki ścian stanowią o świetnej izolacji. Podłoga często jest pokryta matą antypoślizgową, dzięki czemu po pierwsze towary nie są w stanie przemieszczać się podczas jazdy, a także zmniejszane jest ryzyko poślizgnięcia się podczas wejścia do izotermy.

Najlepsze chłodnie potrafią wytwarzać temperaturę w granicach od 0 do 24 stopni Celsjusza, dzięki czemu mogą przewozić ogromną gamę towarów, nie tylko tych, które potrzebują chłodu. Specjalne otwory rewizyjne pozwalają również zajrzeć do środka komory bez obaw o naruszenie izolacji wnętrza chłodni. 

chłodnia

Samochody dostawcze typu chłodnie – najpopularniejsze marki i własna zabudowa

Na pojazdy chłodnicze naprawdę duży nacisk kładzie Volkswagen, który oferuje takie rozwiązanie w swoich modelach Caddy, Transporter oraz Crafter. Mocnym graczem na rynku takich aut jest także Mercedes-Benz ze swoim Sprinterem, a samochody z takimi właściwościami produkuje również Iveco. Wariant z izotermą możemy nabyć przy zakupie modelu Daily.

Nie są to oczywiście jedyne firmy, które oferują taką klasę aut. Na rynku samochodów nowych i używanych natrafimy również na Forda, Fiata, czy Renault.

Istnieje również możliwość zakupienia auta z podwoziem do własnej zabudowy i samodzielnego zamówienia i zamontowana chłodni na niezagospodarowanym obszarze. Daje nam to szereg korzyści i dodatkowych możliwości. Samochody dostawcze z częścią załadunkową do własnej zabudowy w większości przypadków kosztują mniej niż pełne auta, co pozwala nam zaoszczędzić trochę pieniędzy.

Możemy je potem wydać na zakup izotermy, która będzie spełniać wszystkie nasze oczekiwania i będzie sprawdzać się perfekcyjnie w codziennym użytkowaniu. Dobranie odpowiedniego rozmiaru również nie będzie stanowić dla nas większego problemu. Dzięki temu otrzymamy pojazd, który powinien dobrze służyć nam przez wiele lat i spełniać swoją rolę transportu dla wrażliwych na temperaturę produktów wprost perfekcyjnie.