Ubezpieczenia samochodu AC OC NWW

Ubezpieczenia samochodu AC OC NWW

Wbrew ogólnie przyjętej opinii, do ubezpieczeń komunikacyjnych nie zaliczamy tylko i wyłącznie obowiązkowego OC. Kierowcy mają również prawo do zakupienia tak zwanego Autocasco, ubezpieczeń chroniących przed skutkami potencjalnego wypadku, czyli NWW, a także Assistance. Czym charakteryzują się poszczególne polisy? Co nam dają? Dlaczego warto w nie zainwestować? Przekonajmy się!

Ubezpieczenia komunikacyjne - jakie wyróżniamy?

Na samym początku musimy zaznaczyć, że ubezpieczenia komunikacyjne, a inaczej samochodowe, dzielą się na dobrowolne, jak i obowiązkowe. Celem polis tego typu jest ochrona majątku, a konkretniej danego pojazdu mechanicznego, jakim dysponuje ubezpieczony. Zostaje on zabezpieczony przed wszelkiego rodzaju szkodami, jakie mogą zostać wyrządzone w czasie ruchu drogowego. Tym samym ubezpieczenia komunikacyjne są w stanie zapewnić:

 • Zadośćuczynienie oraz odszkodowanie osobie, jakie została poszkodowana przez kierowcę posiadającego stosowne ubezpieczenie;
 • Określone w umowie świadczenia za zniszczony, uszkodzony, czy też skradziony pojazd;
 • Ustalone świadczenia za śmierć lub też konkretny uszczerbek na zdrowiu kierowcy, jak i pasażerów. 

Co warto wiedzieć na temat ubezpieczenia OC?

Polisa OC to najpopularniejsze ubezpieczenie, o którym słyszała część z nas. Dlaczego? Jest to przede wszystkim spowodowane tym, że według przepisów, jakie obecnie panują, OC jest po prostu obowiązkowe. Każdy kierowca zmuszony jest je wykupić najpóźniej w dniu rejestracji swojego nowego pojazdu mechanicznego. Tym samym, bez ubezpieczenia OC korzystanie z samochodu na drogach publicznych, czy też w strefie ruchu lub zamieszkania, jest surowo zabronione. Warto wspomnieć o tym, że jazda autem poza wspomnianymi terenami jest dozwolona, jednak w takim wypadku kierowca w przypadku wyrządzonych szkód, będzie zmuszony za nie zapłacić z własnej kieszeni. Zatem właściciele, jakich pojazdów muszą zakupić polisę OC?

 • Wszelkiego rodzaju pojazdów samochodowych, czyli silnikowych, które są w stanie przekroczyć prędkość 25 km/h;
 • Motorowerów;
 • Ciągników rolniczych;
 • Przyczep, które nie są przeznaczone do ciągnięcia przez motocykl, ciągnik rolniczy lub pojazd wolnobieżny;
 • Wszystkich pojazdów wolnobieżnych z wyjątkiem tych, które posiadają rolnicy.

Na jaki długi okres polisa OC może zostać wykupiona? Pomijając niewiele wyjątków, będzie to okres 12 miesięcy. Nie możemy również nie wspomnieć o tym, że zaledwie kilkudniowa przerwa w tej koniecznej ochronie narazi nas na karę za brak ubezpieczenia OC. Jest ona nakładana przez UFG, czyli Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny i z roku na rok rośnie, dlatego naprawdę nie warto wystawiać się na takie niebezpieczeństwo. 

Przed czym chroni nas ubezpieczenie OC?

Skrót OC pochodzi od słów odpowiedzialność cywilna, dlatego jak się można domyślić, ubezpieczenie to chroni każdego kierowcę przed skutkami działań osób trzecich, do których zaliczamy pieszych, pasażerów, czy rowerzystów. Maksymalna kwota, którą ubezpieczyciel ma prawo wypłacić poszkodowanym osobom, została jasno określona w przepisach. Kiedy mamy do czynienia ze szkodami odnoszącymi się do zdrowia lub też życia osób uczestniczących w wypadku, będziemy mówili o sumie 5,21 mln euro. Z kolei szkody, które dotyczą mienia osób,  mogą zostać zrekompensowane kwotą 1,05 mln euro. Nie możemy nie wspomnieć o tym, że ubezpieczyciel ma prawo odstąpić od wypłacenia ubezpieczenia w warunkach określonych w umowie. Zaliczamy do nich sytuację, kiedy kierowca doprowadzający do wypadku, był pod wpływem narkotyków, czy też alkoholu. 

Czym charakteryzuje się ubezpieczenie Autocasco?

Ubezpieczenie AC, czyli Autocasco to kompletnie dobrowolna polisa, która jednak bardzo często wykupywana jest w pakiecie razem z wyżej opisanym OC. Na samym początku musimy zaznaczyć, że przepisy, jakie obecnie panują w naszym kraju, nie określają zarówno minimalnej, jak i maksymalnej ochrony, którą zapewnia omawiane ubezpieczenie. Dlaczego zatem tak wiele osób decyduje się na wykup AC? Ubezpieczenie Autocasco w sporej większości wypadków zagwarantuje nam zwrot kosztów związanych z uszkodzeniem, zniszczeniem lub też kradzieżą samochodu. Warto jednak wspomnieć o tym, że wielu ubezpieczycieli swoim klientom oferuje znacznie zmniejszone polisy AC, które nazwane zostały Mini Autocasco. W tym przypadku zakres ochrony jest poważnie okrojony i może obejmować tylko i wyłącznie zupełne zniszczenie danego pojazdu, czy też jego kradzież. Nie możemy również nie wspomnieć o ograniczeniach odnoszących się do franszyzy integralnej w AC, a także udziału własnego. W pierwszym wypadku mowa o maksymalnej kwocie szkody, w przypadku której dane towarzystwo ubezpieczeniowe będzie miało prawo nie ponieść odpowiedzialności. Z kolei udział własny mówi nam o części szkody, jaką osoba wykupująca ubezpieczenie, zmuszona będzie ponieść sama. 

W jakich wypadkach ubezpieczenie NWW okazuje się przydatne?

Jak już wyżej wspominaliśmy, ubezpieczenie OC zapewnia ochronę osobom trzecim, która brały udział w wypadku. W związku z tym sam kierowca w przypadku uszczerbku na zdrowiu nie będzie mógł liczyć na żadną pomoc. Właśnie dlatego tak dużą popularnością cieszy się ubezpieczenie NWW, które wiele osób, podobnie jak AC, wykupuje w pakiecie z OC. Opisywana polisa zapewnia określone w umowie zadośćuczynienie dla osoby, która spowodowała wypadek, zarówno w przypadku poniesionych obrażeń, jak i śmierci. Oczywiste jest to, że w drugim wypadku wsparciem zostanie obdarzona rodzina. 

Nie możemy nie wspomnieć o tym, że ochrona, jaką możemy sobie zapewnić w ramach ubezpieczenia NWW, może odnosić się także do pasażerów, którzy podróżują z nami tym samym samochodem. W związku z tym osoby te lub ich rodziny będą miały prawo zarówno do uzyskania stosownego świadczenia z OC, jak i zadośćuczynienia, jakie zapewni im ubezpieczenie NWW. 

Ubezpieczenie NWW zostaje wypłacone zawsze wtedy, gdy za sprawą danego zdarzenia drogowego doszło do uszczerbku na zdrowiu kierowcy i nie tylko. Jak wielkie może być zadośćuczynienie? Oczywiście jest to zależne zarówno od ustalonej w umowie sumy ubezpieczenia, jak i wielkości uszczerbku na zdrowiu. W związku z tym NWW na niezbyt dużą sumę ubezpieczenia po prostu nie jest opłacalne.

Ubezpieczenie Assistance - jak to wygląda?

Assistance możemy przetłumaczyć jako wsparcie i w przypadku mowy o polisie będzie to jak najbardziej trafne. Problemy z silnikiem, brak paliwa, czy też przebita opona w trasie, to jedynie góra lodowa problemów, z którymi pomoże nam nasz ubezpieczyciel, jeśli będziemy mieli wykupioną polisę assistance. Nie możemy jednak nie wspomnieć o tym, że warunki tego ubezpieczenia mogą się diametralnie różnić w zależności od tego, na jaką ofertę się zdecydujemy. Wersja mini, czyli najbardziej podstawowa propozycja bardzo często dodawana jest zupełnie za darmo do obowiązkowego ubezpieczenia OC. Jeśli jednak chcemy liczyć na wsparcie w większej liczbie przypadków, będziemy musieli zapłacić nieco więcej. Ile? Ceny są naprawdę zróżnicowane, dlatego odpowiedź na to pytanie jest bardzo trudne. Wszystko jest zależne od skali pomocy, na jaką się zdecydujemy. W związku z tym niezwykle ważne jest dokładne czytanie ofert towarzystw ubezpieczeniowych, co pozwoli nam uniknąć niemiłych niespodzianek. 

Na czym polega ubezpieczenie szyb?

Osoby, które często podróżują po polnych drogach, czy też okolicach budowy powinny zainteresować się ubezpieczeniem szyb. Ta dość niecodzienna polisa, która jest w stanie zapewnić nam możliwość wymiany lub też naprawy uszkodzonej, czy też zupełnie zniszczonej szyby. Co więcej, jeśli posiadamy wyżej opisane Autocasco w tym samym towarzystwie ubezpieczeniowym, w przypadku uszkodzenia szyby, nie stracimy naszych składek. Nie możemy również nie wspomnieć o tym, że jeśli po roku zdecydujemy zmienić naszego ubezpieczyciela, to nowa firma weźmie pod uwagę naszą szkodę i wyliczy stosowną zniżkę na AC. 

Ubezpieczenie ochrony prawnej - na czym polega?

Mimo tego, że na terenie naszego kraju jeszcze niewiele osób może pochwalić się ubezpieczeniem ochrony prawnej, to ta polisa może okazać się bardzo przydatna. Co nam oferuje? Dzięki niej jesteśmy w stanie liczyć na pomoc w czasie prowadzenia sprawy w sądzie. Mówimy tutaj zarówno o wsparciu finansowym, jak i organizacyjnym, dlatego spora część osób powinna rozważyć omawianą propozycję. Nie możemy nie wspomnieć o tym, że w przypadku zakupu ubezpieczenia ochrony prawnej jako dodatku do naszej polisy samochodowej, będzie ona zapewniała nam pomoc tylko i wyłącznie, jeśli zdarzenia będą powiązane z użytkowaniem, czy też posiadaniem samochodu. W związku z tym ubezpieczenie tego typu będzie nieocenione, jeśli na przykład uszkodzimy pojazd za sprawą dziurawego asfaltu i będziemy walczyli o odszkodowanie od osoby odpowiedzialnej za zarządzanie daną drogą. 

Co daje nam ubezpieczenie opon?

Polisą, która często dodawana jest zarówno do Autocasco, jak i OC jest tak zwane ubezpieczenie opon. Jakie benefity jest w stanie nam zapewnić?

 • Wymiana kół na miejsce zdarzenia, jeśli zniszczone zostały dętki lub też opony;
 • Holowanie pojazdu do miejsca, w którym możliwa będzie naprawa;
 • Pokrycie wszystkich kosztów reperowania kół w serwisie.

Dlaczego warto zakupić ubezpieczenia?

Na samym początku musimy zaznaczyć, że naprawdę nie warto ryzykować jazdy bez ubezpieczenia OC. Kary za takie działanie w przypadku samochodów osobowych sięgają nawet 5600 złotych, a koszta leczenia, jeśli dojdzie do potencjalnego wypadku, mogą być ogromne. Czy jednak warto stawiać na dobrowolne polisy? Każdy z nas słyszał zdanie mówiące, że wypadki chodzą po ludziach. Wszyscy chcą ich unikać, jednak w wielu wypadkach są to sytuacje losowe i jest to po prostu niemożliwe. Właśnie dlatego tak ważne jest to, aby zabezpieczyć siebie, a także swoją rodziną i majątek. Pozwalają nam na to dobrowolne polisy, których na rynku nie brakuje. Oczywiste jest to, że zakup każdej z wyżej wymienionych wiązałby się ze sporym wydatkiem, na który niewiele osób może sobie pozwolić. Jeśli jednak mamy taką możliwość, to naprawdę warto ją rozważyć. Wszyscy szukamy w życiu spokoju, a ubezpieczenia są nam w stanie je zapewnić, dlatego po prostu nie należy z nich rezygnować.

 

Ubezpieczenia samochodu AC OC NWW
Ubezpieczenia samochodu AC OC NWW
Ubezpieczenia samochodu AC OC NWW