zakup samochodu

Umowa kupna sprzedaży samochodu - na co zwrócić uwagę

Sprzedaż samochodu to przedsięwzięcie, w przypadku którego warto zadbać o odpowiednio skonstruowaną umowę.

Co powinna zawierać umowa Kupna sprzedaży samochodu

Jeśli na przykład sprzedajemy pojedyncze używane książki lub chcemy odsprzedać stary mebel, którego już nie potrzebujemy możemy to zrobić po prostu dogadując się z kupującym. W przypadku umowy sprzedaży samochodu powinniśmy zawrzeć umowę, która w szczegółowy sposób będzie określać warunki transakcji.

Umowa sprzedaży samochodu jest istotnym dokumentem. Stanowi ona zabezpieczenie dla obu stron umowy. Warto przed przystąpieniem do jej sporządzenia wiedzieć co powinno się w niej znaleźć.

W imię zasady swobody umów, także w umowie sprzedaży samochodu możemy zawrzeć postanowienia, które nie będą wynikały z żadnego wzoru dokumentu. Niezależnie jednak od tego na co umawiamy się z kupującym, powinniśmy pamiętać o tym, że jest kilka informacji, których brak podważa moc prawną aktu.

Ważna umowa sprzedaży samochodu musi zawierać datę wraz z miejscem zawarcia transakcji. Ponadto, niezbędne są dane osobowe kupującego i sprzedającego. Chodzi tu konkretnie o imię, nazwisko, numer PESEL, adres oraz numer dokumentu, który potwierdza tożsamość (dowód osobisty czy też paszport). Jeżeli auto sprzedawane jest przez współwłaścicieli, dane wszystkich należy zawrzeć w umowie. W dokumencie muszą także znaleźć się informacje odnoszące się do samego przedmiotu sprzedaży - marka, model, rok produkcji samochodu, numer nadwozia, numer rejestracyjny. Dla ważności umowy zawrzeć też musimy w niej cenę, konieczne są także podpisy stron. Jeżeli kupujących lub sprzedających jest więcej, wszystkie osoby muszą się podpisać. 

Jest także cała grupa informacji, które nie są relewantne dla ważności umowy, ale mimo to warto wpisać je w dokumencie. Należy do nich na przykład zapewnienie sprzedającego, że jest on właścicielem pojazdu, który to z kolei nie jest obciążony zastawem czy nie toczy się o niego postępowanie. Ponadto w umowie warto zawrzeć stan drogomierza oraz wszelkie ewentualne wady, usterki, uszkodzenia pojazdu - nawet te naprawione. Jeżeli z kolei samochód jest bezwypadkowy, także informację o tym warto wpisać. Dobrze też, jeżeli w umowie znajdą się postanowienia dotyczące przekazania kluczyków, dokumentów dotyczących pojazdu.

Na co uważać, konstruując umowę

Konstruując umowę powinniśmy uważać na zawieranie w niej postanowień, które nie leżą w naszym interesie. Na przykład wyłączenia od odpowiedzialności są niekorzystne dla kupującego. Kupujący nie powinien zrzekać się praw do rękojmi. Ryzykowne jest nawet ograniczenie jej zakresu. Należy też w umowie umieszczać tylko takie stwierdzenia, co do których prawdziwości nie mamy żadnych wątpliwości. Dlatego też nie deklarujmy na przykład bezwypadkowości auta z czasów zanim zostało ono przez nas nabyte, jeśli nie jesteśmy tego faktu absolutnie pewni. 

Odstąpienie od umowy sprzedaży samochodu

Zdarza się, że chcemy odstąpić od umowy sprzedaży samochodu. Ma to związek z wadami pojazdu. W tej sytuacji skorzystać możemy z instytucji rękojmi. 

Warto wyjaśnić z jakimi wadami możemy mieć do czynienia. Wyróżniamy wady prawne i wady fizyczne. Wady prawne to na przykład zakup samochodu pochodzącego z kradzieży czy też kupno od jednego ze współwłaścicieli, bez udziału innych współwłaścicieli. Wady fizyczne z kolei polegają na przykład na braku właściwości pojazdu, które powinien on mieć z uwagi na jego przeznaczenie czy też, o których istnieniu zapewnił sprzedający. W praktyce mowa tu między innymi o braku podzespołów, wyposażenia, o sytuacjach, w których samochód nie jest całkowicie sprawny, ponieważ został naprawiony niezgodnie z zasadami sztuki. Jeżeli sprzedawca poinformował nas o wadach samochodu (na przykład o tym, że wymaga on naprawy w danym zakresie), nie będzie ponosić odpowiedzialności. Oznacza to, że nie możemy powołać się na wady samochodu, o których kupując go - wiedzieliśmy, a mimo to zdecydowaliśmy się na zakup.

Za wykrytymi wadami idzie możliwość wspomnianego odstąpienia od umowy kupna. Przede wszystkim, wada musi być istotna. W przypadku wad mniejszego kalibru możemy mieć roszczenie o naprawę samochodu lub obniżenie ceny. Jaką wadę określamy jako istotną? Jak wynika z orzecznictwa jest to wada, która uniemożliwia korzystanie z danej rzeczy, albo czyni je utrudnionym. Przy ocenie cechy istotności wady bierze się pod uwagę na zarówno stan faktyczny pojazdu jak i oczekiwania nabywcy co do jego działania.

Odstąpienie od umowy sprzedaży samochodu następuje poprzez złożenie odpowiedniego oświadczenia woli. Nie wymaga ono formy szczególnej, ale warto zawrzeć w nim informacje o żądaniu zwrotu zapłaconej kwoty oraz o tym na czym polega wada. Z przepisów prawa wynika iż sprzedawca jest odpowiedzialny przez okres dwóch lat od wydania rzeczy. Jeżeli przedmiotem sprzedaży były samochody używane, w umowie można skrócić czas odpowiedzialności do roku.

Warto zwrócić uwagę na fakt, iż sprzedającemu nie przysługuje prawo odstąpienia od umowy sprzedaży, chyba że takie zastrzeżenie znalazło się w treści umowy.

Umowy warto czasem konsultować z prawnikami. Jeśli mamy wątpliwości odnośnie poszczególnych zapisów - sprawdźmy. Umów należy bowiem dotrzymywać, w wielu wypadkach więc będą nas wiązać nawet niekorzystne ich postanowienia.