szkoda ac

Czy szkoda z AC wpływa na OC samochodu?

Gdy doprowadzimy do szkody komunikacyjnej i posiadamy ubezpieczenie Autocasco to często chcemy zgłosić szkodę właśnie z tytuły posiadania takowej polisy. Czy i kiedy ona jednak wpływa na wysokość składki za naszą polisę OC? Czy zawsze warto zgłaszać szkodę z polisy AC?

Szkoda komunikacyjna – czym jest

Na start warto wyjaśnić sobie czym jest szkoda komunikacyjna i jak ona się ma do ubezpieczenia Autocasco. Wedle definicji szkoda komunikacyjna to szkoda wyrządzona na mieniu lub osobie w wyniku zdarzenia drogowego takiego jak na przykład kolizja, czy też wypadek drogowy. Jedyne zastrzeżenie jest takie, że nie może być ofiar w ludziach.

Składka OC a AC – czy zniżki się przenoszą?

Najważniejsze pytanie dotyczące ubezpieczeń zawsze mówi o zniżkach. Jak więc mają się zniżki z ubezpieczeń OC i AC do siebie? Wszystko zależy od towarzystwa ubezpieczeniowego. Niektóre rozpatrują zniżki i historię obu tych rodzajów ubezpieczeń komunikacyjnych, czyli ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej oraz ubezpieczenia Autocasco. Niektórzy jednak doceniają kierowców, którzy wypracowali sobie zniżki.

Towarzystwa ubezpieczeniowe czasem przenoszą zniżki. Działa to jednak tylko i wyłącznie w jedną stronę. Mowa tu o sytuacji, w której kierowca po raz pierwszy kupuje polisę AC i aby docenić, że udało mu się uzbierać dużo zniżek, czyli na przykład 50% zniżek na OC to przenoszą się one również na ubezpieczenie AC. Niestety nie działa w drugą stronę. Mając wysokie zniżki do ubezpieczenia AC na obniżkę składki OC nie ma co liczyć. Trzeba również pamiętać o tym, że na przeniesienie zniżek z OC na AC można liczyć jedynie, gdy oba te ubezpieczenia wykupujemy w tym samym towarzystwie ubezpieczeniowym.

Zniżki na AC i OC w wypadku szkody

Szkoda komunikacyjna jest czymś, czego nie chce żaden kierowca. Poszkodowany musi się wtedy liczyć z problemem w postaci naprawy auta, a także walki o likwidację szkody, która nie zawsze przebiega tak wesoło. Winny z kolei musi liczyć się z tym, że podwyższy mu się składka OC z racji obniżenia zniżek. Dodatkowo powstaje pytanie, czy warto skorzystać ze swojego ubezpieczenia AC, by ją zlikwidować.

Jak już doskonale wiadomo zniżki z OC uratować się nie da. No chyba, że zniszczymy swoje auto, lecz nikt ani nic innego przy tym nie ucierpi. Wtedy zgłoszenie szkody z AC nie powinno mieć żadnego wpływu na zniżki przy wyliczaniu wysokości składki za polisę OC. Gdy z kolei o polisie AC mowa to zgłaszając z niej szkodę oczywiście również tracimy zniżki, lecz tylko do niej. Trzeba o tym pamiętać chcąc zgłosić szkodę, gdyż wtedy tak naprawdę tracimy podwójnie.

Czy warto zawsze zgłaszać szkodę z AC?

Jest to dość często zadawane pytanie przez kierowców. Nie wiedzą oni bowiem czy warto jest korzystać z ubezpieczenia Autocasco gdy mają oni do tego okazję. Wszystko trzeba sobie po prostu jakkolwiek obliczyć. Może się bowiem okazać, że odszkodowanie, które otrzymamy będzie niewielkie, a za to zapłacimy znacznie więcej przy wykupywaniu kolejnej polisy Autocasco.

Zgłaszać szkodę z ubezpieczenia AC warto więc głównie przy większych zdarzeniach, które powodują na przykład to, że nasze auto jest mocno uszkodzone i naprawa będzie liczona w tysiącach złotych. Oczywiście wtedy również nasza składka pójdzie w górę, lecz otrzymane z ubezpieczenia Autocasco pieniądze po prostu mogą być tego warte.

Jak ochronić swoje zniżki?

Na szczęście ubezpieczyciele przygotowali sposoby na uratowanie zniżek nawet przy wyrządzeniu szkody. Oczywiście nie jest to darmowe, ale każdego roku wraz z polisą OC i AC można wykupić ochronę zniżek. Trzeba jednak pamiętać, by było to opłacalne najczęściej trzeba oba te rodzaje ubezpieczeń wykupić w jednym towarzystwie. Pozwala to jednak na uniknięcie konieczności zapłaty wyższej składki po szkodzie.

Przy zakupie ochrony zniżek trzeba jednak pamiętać o tym, by uważnie przeczytać umowę. Ponadto chcąc zatrzymać swoje zniżki mimo zdarzenia będziemy zmuszeni kolejną polisę wykupić w tym samym towarzystwie ubezpieczeniowym, a to z różnych powodów może nam zaoferować w kolejnym roku mniej korzystną ofertę niż miało to miejsce wcześniej. 

 

Ważny temat: Jaka może być wielkość udziału własnego przy szkodzie komunikacyjnej?