Fiat Talento to samochód osobowo-dostawczy produkowany przez włoską markę w latach 2016-2020. Wcześniej nazwa dotyczyła krótszej i zmodyfikowanej wersji modelu Ducato, która była oferowana w latach 1989-1994. Powrót do nazwy nastąpił po nawiązaniu współpracy między Fiatem a Renault, owocem której był wspólny model osobowo-dostawczy. Konstrukcja nowego Talento powstała na bazie Renault Traffic. W 2020 roku zakończono współpracę, a włoski dostawczak został wycofany z produkcji.. Auto było dostępne w wersji dostawczej jako 4 i 5-drzwiowy furgon oraz 2-drzwiowe podwozie. Do plusów zaliczana jest przede wszystkim duża ilość miejsca wewnątrz. Kabina jest komfortowa, przestronna, bardzo dobrze rozplanowana i dobrze wyciszona. Talento ma również wiele praktycznych schowków, a fotel kierowcy jest komfortowy i łatwo na nim znaleźć wygodną pozycję. Podczas produkcji do modelu Fiata oferowano wyłącznie jednostki wysokoprężne, które są dynamiczne i ekonomiczne. Jeśli zatem interesuje Cię używany Fiat Talento, koniecznie sprawdź oferty sprzedaży na naszej stronie. Wśród nich z pewnością znajdziesz egzemplarz dopasowany do Twoich potrzeb.
Fiat od naprawdę wielu lat produkuje samochody dostawcze. W przeciwieństwie do innych producentów jego modele nie są jednak obecne przez tak długi okres i często włoski producent zmienia nazwy swoich aut w danych segmentach, Jednym z najnowszych aut dostawczych jest na przykład Fiat Talento, który powstał dopiero w 2016 roku i plasuje się w segmencie D.
Fiat Talento – geneza modelu
Przed powstaniem Fiata Talento włoski producent swoją obecność w tym segmencie samochodów dostawczych zaznaczał poprzez model Scudo. Jego pierwsza generacja powstała w 1996 roku i była to konstrukcja będąca owocem aliansu między Fiatem, a PSA, przez co to auto miało swoich bliźniaków w postaci Peugeota Experta oraz Citroena Jumpy. Auto doczekało się jednego faceliftingu w 2004 roku, który odświeżył jego wygląd, a produkcja zakończyła się w roku 2006.
W roku 2006 na rynek wkroczyła druga generacja dostawczego vana klasy średniej, która znów powstała w wyniku współpracy z FCA, a tym razem w tym sojuszu uwzględniono również Toyotę. Dzięki tej współpracy powstała druga generacja modelów Scudo, Jumpy, Expert, a Toyota na rynek wprowadziła swój samochód dostawczy, który nazwany został ProAce. Alians przyniósł sukces, gdyż te bliźniacze konstrukcje zostały odznaczone tytułem Samochodu Dostawczego Roku 2007 pokonując w tym plebiscycie Renault Kangoo oraz Renault Maxity, czyli konstrukcje od jednego z największych rywali na rynku samochodów dostawczych.
W 2016 roku Fiat zakończył jednak współpracę z PSA. Wtedy powstał Fiat Talento, czyli również van klasy średniej, którzy skorzystał z nazwy używanej dla poprzednika modelu Scudo, który budowano na przełomie lat 80. i 90. XX wieku. Zmiana nazwy to też zmiana swoich sojuszników. Talento to efekt współpracy z jednym z największych rywali PSA, czyli koncernem Renault oraz Oplem. Na jej bazie powstał właśnie Fiat Talento oraz Opel Vivaro, Renault Trafic, Nissan NV300 i Mitsubishi Express.
Fiat Talento wiele nie różni się od swych bliźniaków i największe zmiany wprowadzone przez Fiata to zazwyczaj drobiazgi takie jak oznaczenia producenta. Budowa samochodu została zakończona w 2020 roku w wyniku zerwania partnerstwa z Renault. Wynika to z faktu połączenia się koncernu FCA należącego do Fiata z PSA, czyli rywalami Renault. Z tego powodu Talento jest aktualnie wycofywane, a zastąpić je ma ponownie model Scudo, który znów będzie bliźniakiem dla samochodów Citroena i Peugeota.
Fiat Talento – dane techniczne
Auto ma trzy różne konfiguracje rozmiarowe. Jedyna rzecz wspólna to szerokość, która w każdym przypadku wynosi 1956 milimetrów. Długość auta w podstawowej odmianie to 4999 milimetrów przy rozstawie osi rzędu 3098 milimetrów. Dostępna jest również przedłużona wersja mierząca 5399 milimetrów długości z rozstawem osi wynoszącym 3498 milimetrów. Inne rozmiary ma wersja będąca kabiną z podwoziem do zabudowy. Jest ona długa na 5248 milimetrów. Wysokość również jest konfigurowalna. W wypadku podwozia do zabudowy wynosi ona 1953 milimetry. Podstawowe Talento sięga 1971 mm, a jego większa wersja może z kolei pochwalić się wysokością, która wynosi aż 2493 milimetrów.
Fiat Talento – silniki
Pod maską Fiata Talento spotkamy jedynie silniki 1.6 EcoJet, które są napędzane olejem napędowym i korzystają z wtrysku common rail. Jednostki te są również wyposażone w dwie turbosprężarki o stałej geometrii. Moc słabszej z nich wynosi 125 koni mechanicznych, a moment obrotowy to z kolei 320 niutonometrów. Lepsza wersja generuje nieco więcej bo 145 koni mechanicznych oraz ma maksymalny moment obrotowy wynoszący 340 niutonometrów. Obie te jednostki występują w połączeniu z 6-biegową skrzynią manualną. W autach używanych trafimy również na wersję z pojedynczą turbosprężarką, która generuje 95 KM oraz 260 Nm.
Fiat Talento – ceny
Dziś nowego Fiata Talento raczej już nie znajdziemy. Jedyna pozostała opcja to rynek wtórny, gdzie występuje bardzo spory zakres cen. Najtańsze sprawne egzemplarze kosztują około 60 tysięcy złotych. Za te młodsze zapłacimy jednak nawet do 150 tysięcy.