addDodaj ogłoszenie
Samochody osobowe używane i nowe na sprzedaż

Infiniti Q30

Ogłoszenia sprzedaży nowych i używanych Infiniti Q30 od dealerów, komisów i osób prywatnych. Sprawdź ogłoszenia i porównaj ceny Infiniti Q30

Infiniti kojarzymy głównie jako markę tworzącą niesamowicie szybkie sedany oraz luksusowe crossovery i SUV-y. Nie ma w tym żadnego błędu, gdyż rzeczywiście były to główne segmenty, wokół których kręciła się ta marka. Nie oznacza to jednak, iż Japończycy nie próbowali swoich sił przy tworzeniu także i innych pojazdów. Modelem wartym uwagi jest bowiem na przykład Infiniti Q30 – bardzo ciekawy kompakt sprzedawany jedynie jako hatchback. Co oferował i jak wyglądały jego możliwości?

Infiniti Q30 – geneza i projektowanie modelu

Historia Infiniti Q30 nie należy do najkrótszych z kilku powodów, ale zdecydowanie tym najważniejszym był okres tworzenia tego auta. Niektórzy mogliby przypuszczać, iż Q30 było po prostu pobocznym projektem, który został stworzony na prędce jako alternatywa dla sedanów oraz SUV-ów. Wcale tak jednak nie było.

Stworzenie stosunkowo małego jak na tę markę pojazdu wymagało naprawdę sporej pracy przy konstrukcji, gdyż brakowało do niej porządnej bazy. Ostatecznie skorzystano z platformy tworzonej przez koncern Daimlera (między innymi marka Mercedes) oraz konglomerat Renault-Nissan. Oczywiście w tym ruchu nie ma większego przypadku – Infiniti jest bowiem marką premium Nissana, więc uzyskanie potrzebnej dla modelu Q30 idealnej płyty podłogowej od firmy-matki nie stanowiło większego wyzwania. Wyzwaniem było jednak stworzenie dobrego hatchbacka.

Sam proces projektowania zajął naprawdę sporo czasu, a samochód parę razy zmieniał swój ostateczny kształt. W 2013 podczas międzynarodowych targów Frankfurt Motor Show przedstawiono model koncepcyjny samochodu. Oficjalna premiera nastąpiła dopiero dwa lata później na tych samych targach (Frankfurt Motor Show organizowane jest co dwa lata, naprzemiennie z Paris Motor Show).

Infiniti Q30 – historia modelu

Infiniti Q30 ostatecznie zostało sklasyfikowane jako hatchback segmentu C, a więc wypisz wymaluj auto kompaktowe. Auto pod względem wizualnym posiada wiele cech charakterystycznych dla marki Infiniti, jak duży grill w kształcie spłaszczonego pięciokąta, agresywne przednie reflektory oraz typowa dla aut tej marki linia boczna, lecz od innych samochodów japońskiego producenta wyróżniały go wytłoczenia na drzwiach bocznych oraz sportowo wyglądający tył auta.

Samochód był przeznaczony na rynek europejski, gdzie miał konkurować z takimi samochodami, jak Audi A3, Mercedes Klasy A czy BMW Serii 1. W walce o tron pomóc miało również ustanowienie fabryki w brytyjskim mieście Sunderland.

Samochód nie sprzedawał się najgorzej, lecz ogólnie rzecz biorąc Infiniti nie radziło sobie dobrze na Starym Kontynencie. Z tego też względu już w 2019 roku rozpoczęto przygotowania do opuszczenia Europy. Jedną z pierwszych decyzji było zakończenie produkcji modelu Q30, gdyż był on produkowany na Wyspach Brytyjskich. Rok później, a więc w 2020 roku, Infiniti na stałe opuściło nasz kontynent i nie zanosi się raczej na to, by miało ono do nas wrócić.

Infiniti Q30 – dane techniczne

Infiniti Q30 posiadało wymiary dość standardowe, jak na hatchbacka segmentu C przeznaczonego dla klienta europejskiego. Długość 4425 mm, szerokość 1805 mm oraz wysokość 1495 mm to gabaryty nie robiące większego wrażenia. Tym bardziej może zastanawiać naprawdę spora masa własna auta, która waha się w granicach 1434-1622 kilogramów. Bagażnik również nie powala swoją przestronnością, gdyż oferuje on 368 litrów pojemności.

Infiniti Q30 – gama silnikowa

Infiniti posiadało ofertę jednostek napędowych składającą się z łącznie czterech silników. Zacznijmy od tych lubujących się w oleju napędowym. Spotkamy tam silnik diesla o pojemności 1.5 litra i mocy 109 koni mechanicznych, a także jednostkę 2.2 o mocy 170 KM. Jeżeli zaś chodzi o benzyniaki, można tutaj wybierać pomiędzy dwiema wersjami turbodoładowanego 1.6 (112 i 156 KM) oraz także uturbionego 2.0, które posiada 211 koni mechanicznych.

Infiniti Q30 – ceny na rynku wtórnym

Infiniti Q30, jak zresztą cała japońska marka, nie było najpopularniejszym autem w Polsce. Da się jednak mimo wszystko znaleźć na rynku wtórnym interesujące egzemplarze. Szukając używanego Q30 nie powinniśmy liczyć na koszt mniejszy niż 60 000 złotych. Najlepiej wyposażone i najmocniejsze sztuki będą potrafiły kosztować zaś nawet ponad 100 000 złotych.