Seat Altea to kompaktowy minivan produkowany przez hiszpańską markę w latach 2004-2015. Model został stworzony na tej samej płycie podłogowej co Seat Leon czy VW Golf V. Oprócz standardowej wersji Altea doczekała się dwóch odmian – wydłużonej o nazwie Altea XL oraz z podwyższonym prześwitem o nazwie Altea Freetrack. Wnętrze, jak przystało na minivana, jest przestronne i komfortowe, samochód jest nieskomplikowany w obsłudze. Do auta wsiada się wygodnie, ponieważ fotele umieszczono wyżej niż w innych modelach Seata. Do modelu producent oferował bogatą ofertę silników benzynowych i wysokoprężnych. Seat Altea jest kompromisowym autem łączącym dobre właściwości jezdne, dużą funkcjonalność i – jak przystało na model z koncernu VAG – przystępne koszty eksploatacji. Jeśli interesuje Cię używany Seat Altea, koniecznie sprawdź naszą stronę. Dostępne oferty sprzedaży są naprawdę zróżnicowane, więc z pewnością znajdziesz egzemplarz dopasowany do swoich potrzeb.
Modele Seat FAQ:
Jakie są ceny Seat Altea?
Marka Seat na początku XXI wieku próbowała naprawdę wielu rzeczy, by móc zostawić swoje piętno w branży motoryzacyjnej i być z czegoś rozpoznawalnym. Padło na bycie rozpoznawalnym poprzez tworzenie bardzo osobliwych aut, bowiem takim niewątpliwie był Seat Altea. Oczywiście był to pojazd praktyczny, ale bardzo osobliwy w swoim designie. Jeżeli jednak jesteś chętny na zakup tego auta, obecnie musisz zapłaci od 20 do 30 tysięcy złotych.
Seat Altea
Segment minivanów z każdym rokiem radzi sobie na rynku coraz gorzej. Ogromna konkurencja w postaci bardziej wszechstronnych SUV-ów oraz crossoverów zdecydowanie nie pomogła tym samochodom, które były całkiem popularne jeszcze w pierwszej dekadzie XXI wieku. Idealnym przykładem na przemijanie tego typu pojazdów jest Seat Altea – niezwykle popularna w okolicach swojej premiery, lecz zastąpiona po kilku latach samochodem typu SUV – Atecą.
Seat Altea – historia modelu
Altea od początku wydawał się być nie tylko dobrze przemyślanym, ale również bardzo ciekawym projektem. Prace nad nim trwały wyjątkowo długo, a w jego tworzeniu brali udział uznani projektanci. Ostatecznie model przybrał swój ostateczny kształt w 2004 roku i został pierwszym w historii hiszpańskiej marki rodzinnym minivanem sportowym (!), w skrócie – MSV.
Model prezentował zupełnie nowy kierunek stylistyczny – ciekawe wcięcie w sekcji bocznej, odświeżony przód z łezkowatymi reflektorami oraz tylna klapa, która na wiele lat zadomowiła się w innych modelach producenta z Martorell.
Początek produkcji był naprawdę obiecujący – samochód przebił oczekiwania Seata pod względem sprzedaży, gdyż w pierwszym roku na rynku udało się wypchnąć na rynek ponad 30 tysięcy egzemplarzy tego minivana. Początek był więc naprawdę niezły i Seat naprawdę miał na czym budować popularność swojego nowego hitowego modelu.
Sama Altea charakteryzowała się wieloma naprawdę ciekawymi rozwiązaniami, w szczególności z zakresu bezpieczeństwa. Samochód został skonstruowany w taki sposób, by zapewniać je nie tylko podróżującym, ale także przechodniom w przypadku ewentualnego potrącenia. Nic więc dziwnego, iż w teście Euro NCAP pojazd zapracował na maksymalną liczbę pięciu gwiazdek. To wynik, którym naprawdę można się szczycić.
Seat Altea – słabnąca sprzedaż
Model napotkał jednak parę problemów, które niekoniecznie wynikały z samych właściwości samochodu. Równocześnie bowiem na rynek trafiła również trzecia generacja Seata Toledo, który porzucił koncepcję sedana, stając się minivanem. Choć był on od Altei trochę większy, tak samo, jak ona mieścił się w segmencie C, a stylistycznie prezentował się praktycznie bliźniaczo, w szczególności z przodu i z boku. Nie pomogło to modelowi w ustabilizowaniu swoich wyników sprzedażowych.
Dodatkowo samemu autu z pewnością nie pomagał wybuch popularności crossoverów oraz SUV-ów, który nastąpił na przełomie pierwszej i drugiej dekady XXI wieku. Nie da się ukryć, iż są to o wiele wszechstronniejsze samochody niż minivany, przez co powolne wygryzanie ich z rynku było koniec końców dość skuteczne.
Nie pomógł nawet facelifting, który co gorsza nie zmienił w samochodzie za wiele – w 2015 roku ogłoszono zakończenie produkcji słabo już sprzedającego się minivana. Jego miejsce w gamie zajęła Ateca – SUV, co wiele mówi o tym, jak zmieniła się branża motoryzacyjna w zaledwie kilka lat.
Seat Altea – dane techniczne
Hiszpański minivan, pomimo mieszczenia się w segmencie C, posiadał dość małe rozmiary. Trudno bowiem powiedzieć inaczej o aucie, który posiada 4280 mm długości, 1770 mm szerokości oraz 1560 mm wysokości. Rozstaw osi także nie należał do najdłuższych i wynosił on 2580 mm. Pojemność bagażnika również nie zrobiła zbytniego wrażenia, choć masa własna nie prezentowała się najgorzej – wynosiła ona 1355 kilogramów.
Seat Altea – gama silnikowa
Przez 11 lat funkcjonowania Seata Altea przez to auto przewinęło się kilkanaście jednostek napędowych. Jeżeli chodzi o silniki benzynowe, mogliśmy wybrać 1.2 o mocy 105 KM, 1.4 o mocy 85 lub 125 KM, 1.6 o mocy 102 KM, 1.8 o mocy 160 KM oraz 2.0 o mocy aż 200 KM. Wybór w przypadku diesli był mniejszy – 1.6 o mocy 90 lub 105 KM, 1.9 o mocy także 105 KM oraz 2.0 o mocy 140 KM. Dostępny był również silnik 1.6 zasilany LPG, który generował moc 102 KM.
Seat Altea – ceny i oferty na samochody.pl
Egzemplarze z ostatnich lat dość dobrze trzymają swoją cenę i potrafią na rynku aut używanych kosztować nawet ponad 30 000 złotych. W przypadku tych starszych modeli, ceny te będą niższe, a w niektórych przypadkach egzemplarze z pierwszych lat produkcji można kupić nawet za mniej niż 10 000 złotych.
Szukasz auta właśnie takiego? Sprawdź oferty na naszej stronie. Skorzystaj z intuicyjnej wyszukiwarki i zaznacz dane techniczne takie jak pojemność silnika, skrzynia biegów czy maksymalny przebieg. Wśród opcji wyposażenia, które są dostępne wybierz takie jak czujniki parkowania, komputer pokładowy, stabilizacja toru jazdy, czujnik deszczu, system multimedialny czy inne. Jeśli decydujemy się na używany model, to warto nie skupiać się wyłącznie na opisach, tylko sprawdzić również historię pojazdu za pomocą numeru VIN.
Nie zwlekaj, załóż konto już dziś i korzystaj ze wszystkich możliwości portalu - zapisuj do obserwowanych ogłoszenie dodane przez ulubiony komis lub salon (aby dodać ofertę do obserwowanych zaloguj się do swojego konta), wysyłaj wiadomości do sprzedawców i otrzymuj powiadomienia o nowych ogłoszeniach.