Alfa Romeo Giulia to samochód osobowy produkowany przez włoską markę od 2016 roku. Od tego czasu przeszedł jedynie lifting w 2020 roku. Model jest 4-drzwiowym sedanem należącym do segmentu D i choć to określenie może mylić, Giulia ma w sobie sporo ze sportowego modelu. Przede wszystkim wygląd – zadziorne i dynamiczne linie nadwozia, zwłaszcza w wersjach poliftingowych, sugerują prawdziwy charakter tego modelu. Oprócz standardowych wersji, Alfa Romeo pokusiła się o zaoferowanie klientom najmocniejszej wersji Quadrifoglio z jednostką benzynową w układzie V6 generującą moc 510KM. Mimo mocy i sportowego ducha, ten włoski model jest bardzo bezpieczny – Giulia otrzymała wyróżnienie instytutu IIHS za najwyższy standard ochrony kierowcy i pasażerów. Model w Polsce zdobył wiele nagród i wyróżnień, w tym trzykrotnie zajęła pierwsze miejsce wśród samochodów klasy średniej w polskiej edycji plebiscytu motoryzacyjnego „Best Cars”. O ile w pierwszej wersji pojawiało się kilka drobnych usterek, o tyle zostały one szybko wyeliminowane. Giulia może pochwalić się świetnymi właściwościami jezdnymi i sportowym napędem na tylną oś. Dobrze wypada również jej trwałość mechaniczna, a koszty utrzymania nie należą do najdroższych. Jeśli zatem interesuje Cię nowa lub używana Alfa Romeo Giulia, koniecznie sprawdź oferty sprzedaży na naszej stronie - tu z pewnością znajdziesz egzemplarz dopasowany do Twoich oczekiwań.
Alfa Romeo Giulia FAQ:
Jaka jest średnie spalanie Alfa Romeo Giulia?
W aktualnie oferowanym modelu znajdziemy jedynie trzy benzyny. Według danych producenta podstawowy silnik 2.0 o mocy 200 koni mechanicznych powinien spalać średnio 6,4 litra na 100 km w cyklu mieszanym. W mieście w ciągu 100 km z baku powinno nam ubyć około 8,2 litra, a na drogach pozamiejskich spalanie wynosi solidne 5,3 litra. Nieco mocniejsza wersja o mocy 280 KM potrzebuje średnio 6,7 litra na 100 km. Poruszając po mieście średnie spalanie powinno wynosić niecałe 9 litrów, a przemieszczając poza nim producent podaje spalanie rzędu 5,6 litra.
Najmocniejsza Giulia Quadrifoglio z silnikiem 2.9 V6 Bi-TURBO o mocy 510 KM potrzebuje średnio dziewięć litrów paliwa na 100 kilometrów. W mieście ta potężna jednostka wykorzysta około 11,3 litra benzyny, a przemieszczając się po drogach krajowych, czy autostradach producent podaje, że spalanie wynosi nieco ponad 7 litrów. Oferowane przed liftingiem diesle potrzebują zazwyczaj około 6 litrów na 100 km.
Jaki silnik wybrać Alfa Romeo Giulia ?
Wybór jednostek w Alfie Romeo Giulia jest naprawdę spory. Pod maską sedana znajdziemy trzy benzyny i jednego diesla o trzech odmianach mocowych. Podstawowa jednostka to 2-litrowy turbodoładowany silnik o mocy 200 KM. Dysponuje maksymalnym momentem obrotowym rzędu 330 Nm dostępnym już przy 1750 obr./min.
Nieco mocniejsza jednostka 2.0 TBi wytwarza 280 KM i 400 Nm, a do tego można ją połączyć z napędem na cztery koła. Wiele większe nie jest również spalanie względem mniejszego silnika, a auta z tą jednostką zbierają dobre opinie za świetną dynamikę. Nic jednak nie pobije używanego w Giuli Quadrifoglio silnika 2.9 V6. 510 KM i 600 Nm przenoszone na tylną oś to naprawdę ogromna moc. Jest to jednak opcja dla bardziej zamożnych.
Rozsądne są jednostki 2.2 JTD. Oferują one niezłe bo często jedynie 6-litrowe średnie spalanie przy mocy rzędu 150, 180, lub 210 koni mechanicznych i dobrej dynamice. Pozwala to na komfortową jazdę przy względnie małych kosztach eksploatacji.
Jakie są opinie o Alfa Romeo Giulia?
Alfa Romeo Giulia zbiera naprawdę dobre opinie. Większość użytkowników chwali przede wszystkim silniki, które są mocne, dynamiczne, ale też oszczędne jak na oferowane osiągi. Na ten moment pozytywnie oceniana jest również bezawaryjność samochodu pod względem występowania poważnych usterek.
Świetnie opinie samochód ten zbiera za design. Giulia to według użytkowników przepiękny samochód, co absolutnie nie dziwi, gdyż Włosi niesamowicie postarali się przy tworzeniu tego sedana klasy średniej i pod względem wizualnym może przyćmić swoich rywali. Kolejne spore plusy tego auta to działanie układu jezdnego, który daje mnóstwo frajdy. Giulia chwalona jest również za swe wyposażenie.
Jako główne wady Giulii, a raczej elementy które nieco odstają od reszty wyróżnia się system multimedialny, który odstaje od konkurencji, a także średnią widoczność i nie najlepsze wyciszenie samochodu. Ponadto niektórzy za wadę uznają spalanie jednostek benzynowych, które przy ciężkiej stopie są dość paliwożerne.
Jakie są wymiary Alfa Romeo Giulia?
Alfa Romeo Giulia jest długa na 4639 milimetrów przy rozstawie osi wynoszącym 2820 mm. Jej szerokość to 1873 mm przy złożonych lusterkach. Ich rozłożenie sprawia, że Giulia jest szeroka na 2024 mm. Wysokość sięga od 1411 do 1438 milimetrów w zależności od wybranej wersji. Masa własna dla podstawowych wersji modelu to około 1430 kilogramów. Cięższa jest jednak Giulia Quadrifoglio z jednostką V6 pod maską. Masa własna tego auta to 1620 kilogramów.
Koła w zależności od wersji mają 17, 18 bądź 19 cali i są dostępne typowe dla Alfy Romeo 5-otworowe wzory. Bagażnik może pomieścić 480 litrów. Najmocniejsza wersja Quadrifoglio może się pochwalić nawiercanymi tarczami hamulcowymi, które mogą być również węglowo-ceramiczne, a jej droga hamowania ze 100 km/h wynosi zaledwie 32 metry. Współczynnik oporu aerodynamicznego stoi na solidnym poziomie wynosząc 0,32. Rozkład masy samochodu jest równy i wynosi 50/50, co pozwala na znacznie lepsze prowadzenie.
Jakie są ceny Alfa Romeo Giulia?
Alfa Romeo Giulia to projekt, który przekonał naprawdę wiele osób do siebie. Włoskiej marce brakowało a'la sportowego sedana od dawna, a Alfa Romeo Giulia nowe trafiła w niszę rynkową naprawdę świetnie. Jak jednak kształtują się ceny, jeśli chodzi o oferty sprzedaży? Obecnie Giulii nie kupimy za mniej niż 199 000 złotych. Wybierając jednak usportowioną wersję Quadrifoglio, czyli 4-listną koniczynę, możemy podbić cenę aż do poziomu 465 500 złotych.