suv

Klienci wybierają SUV-y

Polski rynek nowych samochodów znacząco zmienił się na przestrzeni ostatnich 20 lat. Na przeanalizowanie tego, jak bardzo różnią się obecne ceny, czy też najpopularniejsze samochody zdecydowała się firma PKO Leasing. Dane nie są optymistyczne. Po ich sprawdzeniu można bardzo szybko zobaczyć, że auta osobowe drastycznie podrożały. Zmieniły się też preferencje zakupowe. Polscy kierowcy coraz chętniej wybierają SUV-y.

Jak ceny aut zmieniły się na przestrzeni ostatnich 20 lat?

Wedle danych, którymi dysponuje Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar, średnia cena nowego samochodu osobowego w trakcie zaledwie 20 lat wzrosła o prawie 125 tysięcy złotych. Jest to o tyle duża różnica, że mówimy o podwyżce rzędu prawie 250%. Jeszcze w 2003 roku za nowy samochód osobowy trzeba było zapłacić średnio 52 tysiące złotych. Wzrost był jednak dość powolny, gdyż jeszcze w 2019 roku ceny wynosiły średnio 112 tysięcy złotych.

 

Tempo, z jakim rosły ceny bardzo wzrosło dopiero w 2020 roku, wraz z wybuchem pandemii koronawirusa. W ciągu zaledwie kilka lat koszt zakupu nowego samochodu osobowego w salonie stał się wyższy o około 60%. Pod względem tego, ile tysięcy złotych więcej trzeba zapłacić wzrost w latach 2019-2023 jest bardzo bliski tego, który miał miejsce przez lata 2003-2019.

 

Wedle analiz ekspertów jednym z głównych powodów tak dużego wzrostu cen jest skumulowana inflacja. W okresie 2003-2022 wyniosła ona ponad 70%, co już samo w sobie przyczyniło się do sporego wzrostu cen. Branżę motoryzacyjną dodatkowo dotknęły inne czynniki. Mowa tu przede wszystkim o pandemii koronawirusa, a także wybuchu wojny w Ukrainie. Te wydarzenia zaburzyły istniejące do tej pory łańcuchy dostaw. Tym samym koszt wyprodukowania auta wzrósł.

 

Średnia cena jest też efektem zmiany preferencji zakupowych. Oczekiwania klientów wobec wyposażenia, czy też parametrów samochodów są dużo wyższe niż w przeszłości. Dodatkowo nie można zapomnieć o szeregu regulacji narzucanych przez Unię Europejską. Normy bezpieczeństwa oraz emisji spalin wymusiły na producentach montaż wielu systemów nawet w najtańszych wersjach aut.

Kierowcy wolą SUV-y — powód może zaskoczyć

Zaskoczyć mogą badania dotyczące preferencji pod względem typu nadwozia. Wiadome jest, że od kilku lat SUV-y są po prostu w modzie. Te samochody cieszą się ogromnym wzięciem i nierzadko podbijają listy sprzedaży. Widać to między innymi po pierwszym półroczu 2023 roku. Na 10 najlepiej sprzedających się aut osobowych, aż 7 stanowiły SUV-y.

 

Jest to o tyle ciekawe, że samochody z takim rodzajem nadwozia, często są droższe od swoich odpowiedników. Wedle badań cena przeciętnego SUV-a w trakcie pierwszych 6 miesięcy 2023 roku była aż 28% wyższa od samochodów z innych segmentów.

 

Z tego powodu na samym początku procesu zakupowego, SUV-y wcale nie mają przewagi nad hatchbackami, sedanami, czy nawet kombi. Cała przewaga SUV-ów pojawia się w momencie zamawiania samochodu. Wtedy miesięczna opłata niewiele się różni, a SUV-y są po prostu dużo bardziej modne, a do tego praktyczne niż hatchbacki, czy też sedany.

 

Różnica w miesięcznej opłacie w przypadku wynajmu długoterminowego bierze się z tego, że SUV-y charakteryzuje dużo wyższa wartość rezydualna. Mimo wyższej ceny katalogowej wolniej tracą na swojej wartości niż inne typy nadwozia. Dzięki temu to właśnie SUV-y są najchętniej wybierane przez polskich kierowców szukających nowego samochodu osobowego.

Co jeszcze przyczyniło się do dużej popularności SUVów?

Duża popularność SUV-ów to przede wszystkim efekt właśnie trwającej mody. Odkąd kilkanaście lat temu na rynku zaczęły pojawiać się takie samochody, podbiły one serca kierowców. Oferują wyższą pozycję za kierownicą, dzięki czemu uznaje się je za dużo bezpieczniejsze od niskich sedanów, czy hatchbacków. Dodatkowo SUVy mają nieco terenowy charakter wynikający oczywiście z ich przeszłości. Nie można też odmówić im tego, że są to praktyczne, wygodne i bardzo pojemne auta. Dzięki temu są świetnym wyborem na przykład dla rodzin.