pęknięta szyba

Co zrobić z pękniętą szybą w aucie?

Przednia szyba to niezwykle ważna część samochodu, która nieco chroni kierowcę przed wszelkimi lecącymi przedmiotami. Ponadto jej dobry stan techniczny, a także pod względem czystości to podstawa dla bezpieczeństwa kierowcy i pasażerów. Niestety jej uszkodzenie wcale nie jest takie trudne, gdyż może je spowodować nawet kamień, który wyleciał spod kół innego auta. Co więc zrobić, gdy mamy pękniętą szybę?

Jak mogą powstać uszkodzenia szyby?

Przednią, czy jakąkolwiek szybę można uszkodzić praktycznie w każdej sytuacji. Wystarczy do tego na przykład niewielki kamień, który wyleciał spod kół samochodu, który nas mija lub jedzie przed nami. Rozpędzony mały kamyk bez większego problemu jest w stanie uszkodzić szybę. Ta może zostać jednak zniszczona lub uszkodzona w wiele innych sposobów. Oczywistym jest wypadek drogowy, ale wystarczy też, że coś nam pechowo upadnie i szyba może pęknąć lub jest szansa, że pojawi się odprysk.

Zobacz także: Jakie są sposoby na zaparowane szyby w samochodzie?
 

Jakie są rodzaje uszkodzeń szyby i co z nimi zrobić?

Dość często spotykane uszkodzenie szyby to obecność rys na jej powierzchni. Te powstają na przykład przez wycieraczki będące w kiepskim stanie, czy też gdy ktoś celowo zdecyduje się na porysowanie naszej szyby. Mogą również powstać od wewnątrz przez luźno położone przedmioty na desce rozdzielczej. Rysy zazwyczaj nie wymagają naprawy od razu. Gdy jednak do niej dochodzi to szyba jest po prostu szlifowana. Z racji na to, że szyby mają pewną grubość to nie wszystkie uszkodzenia da się naprawić. Głębokie rysy można usunąć tylko poprzez wymianę całej szyby.

Druga często spotykana odmiana uszkodzeń to odpryski. Powstają one gdy niewielki przedmiot uderzy w szybę i zostawi po sobie małe w niej wgniecenie, które czasem występuje wraz z małymi ubytkami dookoła miejsca uderzenia. Odpryski również mogą zostać naprawione w dość skuteczny sposób. Lepiej zrobić to jak najszybciej, gdyż jazda z nimi oznacza większe ryzyko trwałego uszkodzenia szyby.

Ostatni rodzaj uszkodzenia szyby to oczywiście jej pęknięcie. To może być niewielkie, przez co nie będzie wymagało natychmiastowej naprawy. Wszelkie większe pęknięcia, którym towarzyszy pajęczyna to jednak powód do wymiany szyby, gdyż powodują one, że w razie kontroli można zostać ukaranym mandatem, a nawet i zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego. Auta z mocno pęknięta szybą ponadto nie przepuści diagnosta podczas obowiązkowego badania technicznego.

Kiedy można naprawić, a kiedy wymienić szybę i które mają priorytet?

Na start trzeba pamiętać o tym, że najważniejsze są oczywiście trzy szyby z przodu, czyli szyba czołowa oraz kierowcy i pasażera. Od nich zależy to, czy kierowca ma pełną widoczność sytuacji na drodze i stanowią pierwszą linię obrony przed lecącym przedmiotem. Pozostałych może tak w zasadzie nie być, lecz trzeba pamiętać o innych przepisach. Mówią one bowiem o tym, że auto dopuszczone do ruchu musi być tak skonstruowane, wyposażone oraz utrzymane by nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących, a także zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy.

To czy szybę trzeba naprawić, czy też wymienić zależy z kolei od rodzaju uszkodzeń. Naprawie poddawane są punktowe odpryski, które nie znajdują się przy krawędzi szyby. Te, które nie ograniczają pola widzenia można naprawić nieco później, a te, które z kolei mogą pogorszyć widoczność należy naprawić jak najszybciej. Naprawa szyby trwa zazwyczaj do godziny i kosztuje niewiele. Warto jednak na nią postawić, gdyż mały odprysk może przekształcić się w spore pęknięcie.

Kompletna wymiana szyby jest jednak konieczna przy większych uszkodzeniach, czy też odpryskach, które są blisko krawędzi, gdyż takowe nie nadają się do naprawy. Całkowita wymiana potrafi sporo kosztować. Cała szyba przednia to około 500 złotych, gdy mówimy o standardowym, przeciętnym egzemplarzu. Schody się robią, gdy w szybie montuje się podgrzewanie, bądź gdy współpracują one z kamerami, bądź systemami GPS. Koszt wymiany takowej szyby potrafi bowiem sięgać nawet kilku tysięcy złotych. Nie można oczywiście zapominać o robociźnie. Ta za wymianę przedniej szyby zazwyczaj jest wyceniana na maksymalnie 200 złotych.