szyba samochodu

Czy można naprawić szybę samochodu?

Uszkodzona szyba w samochodzie to spory problem. Nie chodzi tutaj tylko o koszty, jakie generuje jej ewentualna wymiana, ale również groźba nieprzyjemnego spotkania z policją, a także gorsza widoczność, która może bezpośrednio wpływać na bezpieczeństwo nasze oraz innych uczestników ruchu. Czy uszkodzenie szyby zawsze jednak musi się wiązać z jej wymianą? Okazuje się, iż niekoniecznie. Niektóre uszkodzenia bowiem można naprawić, choć to oczywiście dokładnie regulują przepisy. Pod jakim warunkiem więc można naprawić uszkodzoną szybę, co grozi nam na jazdę z takim defektem, a także ile może to kosztować?

Co grozi nam na za jazdę z uszkodzoną szybą?

Mówiąc o takim defekcie, jak uszkodzona szyba w pierwszej kolejności należy wspomnieć o niebezpieczeństwie, jaki niesie za sobą jej ignorowanie. Abstrahując bowiem od wszystkich innych konsekwencji, pękniecie oraz rysy na szybie mogą powodować rozpraszanie się światła, co może generować problemy zarówno w dzień, jak i w nocy. To oczywiście wpływa na gorszą widoczność za kółkiem, a rozproszone promienie oraz reflektory samochodów mogą skutecznie nas oślepić, wpędzając nas w kłopoty. To prawdopodobnie najważniejszy powód, przez który nigdy nie powinniśmy lekceważyć uszkodzonych szyb. Kolejnym jest fakt, iż pęknięcie będzie się stopniowo rozrastać, więc jeżeli nie zareagujemy odpowiednio szybko, na naprawę szyby może być już za późno i będziemy zmuszeni do jej wymiany.

Inną kwestią jest odpowiedzialność, jaką będziemy musieli ponieść za jazdę z uszkodzoną szybą, jeżeli natrafimy na nadgorliwą kontrolę drogową. Prawdopodobnie będzie na nas czekał mandat karny w wysokości 500 złotych, lecz to niestety nie wszystko. Auta z uszkodzonymi szybami bowiem najczęściej wychodzą z takiej kontroli bez dowodu rejestracyjnego, który oddawany jest po naprawie. Dodatkowo posiadając uszkodzoną szybę możemy zapomnieć o tym, iż nasz pojazd przejdzie przegląd techniczny – zarówno policjanci, jak i osoby przeprowadzające przeglądy na stacjach kontroli pojazdów bardzo mocno przyglądają się szybom.

Zobacz także: Co oznacza rok produkcji na szybie auta?

Czy istnieje możliwość naprawy uszkodzonej szyby?

Jak już wspomniano wyżej, uszkodzoną szybę można naprawić, lecz nie zawsze istnieje jednak taka możliwość. Wszystko bowiem zależy od stopnia uszkodzenia szyby, a to, czy jest ona jeszcze zdatna do uratowania, czy nadaje się już na śmietnik, jest dość dokładnie regulowane przez prawo. Jak to więc wygląda według przepisów?

Istnieje kilka dość rygorystycznych warunków, a przeprowadzenie naprawy będzie możliwe tylko i wyłącznie w przypadku, jeżeli wszystkie zostaną spełnione. Przede wszystkim pęknięcie, rysa czy odprysk nie mogą znajdować się w miejscu, gdzie znajduje się pole widzenia kierowcy. W przypadku odprysku, nie może on mieć więcej niż 24 mm średnicy (w przybliżeniu jest to rozmiar 5-złotówki). Ubytek musi również znajdować się dalej niż 10 centymetrów od krawędzi szyby, a także znajdować się na jej zewnętrznej części. Jeżeli chociaż jeden z tych punktów się nie zgadza, szyba niestety nie nadaje się już do naprawy.

Jak wygląda proces naprawy szyby w samochodzie?

Jeżeli chodzi o uszkodzone samochody i proces naprawy w nich szyby, w pierwszej kolejności musi zostać ona dokładnie wyczyszczona. Następnie ubytek wypełnia się specjalną żywicą syntetyczną, która jest potem utwardzana za pomocą promieniowania ultrafioletowego. Nadmiar żywicy jest następnie polerowany i... to tyle. Szyby naprawianej w taki sposób nie trzeba nawet demontować z auta, co oszczędza czas oraz pieniądze.

Ile kosztuje naprawa i wymiana szyby w samochodzie?

Naprawa szyby w samochodzie, choć nie zawsze jest możliwa, bez wątpienia jest o wiele tańsza niż kupno i wymiana nowej. Koszt naprawy szyby, w zależności od tego o jakiej szybie jest mowa, może wahać się w przedziale od 50 do 150 złotych. Jeżeli zaś chodzi o całkowitą wymiany szyby, musimy liczyć się z trochę wyższymi kosztami. Oczywiście ceny będą różnić się w zależności od marki, lecz kwota w okolicach 500 złotych jest niestety w przypadku takich napraw normą i jeżeli nasza szyba nie nadaje się do naprawy, powinniśmy przygotować sobie taką sumę.