parking

Coraz bardziej popularny wynajem długoterminowy samochodu

Coraz bardziej popularny wynajem długoterminowy samochodu

W 2022 roku doszło do pewnych zmian w przepisach dotyczących finansowania zakupu samochodów osobowych. Mowa tu na przykład o nowych zasadach leasingu, które sprawiły, że leasing operacyjny stał się nieco mniej opłacalny. Ponadto przez rosnące stopy procentowe wzrosły także koszty leasingów oraz kredytów. Z tego też powodu rośnie popularność wynajmu długoterminowego samochodów osobowych i dostawczych. Szczególnie często na taki sposób decydują się przedsiębiorcy.

Wynajem samochodów w 2022 roku

Wciąż czekamy na raport podsumowujący cały 2022 roku na rynku wynajmu długoterminowego samochodów osobowych i dostawczych PZWLP, czyli Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów przygotował jednak raport podsumowujący pierwsze 3 kwartały 2022 roku, które pokazują doskonale, jak zmieniła się sytuacja i, że przedsiębiorcy coraz chętniej decydują na wynajem długoterminowy. Ta instytucja ma oczywiście świetny dostęp do najważniejszych danych, gdyż zrzesza ona firmy odpowiadające za aż 80% całego rynku wynajmu samochodów na dłuższy okres w naszym kraju.

Według danych zebranych przez Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów w III kwartale 2022 roku aż 30% samochodów kupowanych przez przedsiębiorców było finansowanych poprzez wynajem długoterminowy. Co ważniejsze w porównaniu z analogicznym okresem w roku 2021 popularność wynajmu długoterminowego wzrosła aż o 12,6%. Popularność klasycznego zakupu, kredytu, czy też leasingu spadła z kolei aż o 12,4%.

Taki wzrost nie jest niczym dziwnym, gdyż popularność wynajmu długoterminowego stale rośnie już od II kwartału roku 2021. Co ważniejsze dzieje się tak pomimo tego, że kryzys w branży wcale się nie skończył i wciąż występują całkiem spore problemy z dostawami nowych samochodów i czasem oczekiwania na nie po złożeniu zamówienia u producenta.

Dane dotyczące wynajmu samochodów osobowych w Polsce pokazują również, że powoli kończy się era diesli, które przez lata dominowały floty firmowe w naszym kraju. W trakcie III kwartału 2022 roku diesle stanowiły 41,9% wszystkich wynajętych w tym okresie pojazdów, co oznacza spadek aż o 7,2% w skali roku. Benzyny z kolei zaliczyły wzrost o 5,6%, odpowiadając za 49,2% rynku wynajmu. 8,9% rynku stanowią pojazdy z tak zwanym napędem ekologicznym, czyli wyposażone w jednostki hybrydowe lub silniki elektryczne.

Dlaczego branża wynajmu samochodów rośnie?

Z czego wynika taki wzrost branży zajmującej się wynajmem samochodów? Przede wszystkim rata wynajmu jest stała przez cały okres finansowania i nie urośnie z powodu na przykład podwyższenia stóp procentowych. W ten sposób przedsiębiorcom znacznie łatwiej jest oszacować koszt eksploatacji samochodu we flocie, a nawet i całej floty, co korzystnie wpływa na popularność wynajmu.

Warto również pamiętać, że miesięczna rata zawiera znacznie więcej niż tylko koszt za uzyskanie dostępu do samochodu. Możliwe jest w niej zawarcie również wielu innych usług w tym pakietów serwisowych, czy też kosztu obsługi całej floty, którą realizują dobre wypożyczalnie i zajmują się wtedy takimi kwestiami jak koordynacja przeglądów gwarancyjnych aut należących do floty. W ramach usługi zarządzania flotą można liczyć również na regularne raporty dotyczące kosztów eksploatacji firmowej floty, które pozwolą na znalezienie obszarów, gdzie można znaleźć spore oszczędności.

 

Zobacz również: Czym się rożni wynajem długoterminowy od leasingu?

 

Jaka przyszłość czeka branżę wynajmu samochodów?

Eksperci mówią, że branża wynajmu samochodów w Polsce może być jeszcze większa i rosnąć znacznie szybciej. Obecnie wpływają na nią te same negatywne czynniki, co na cały przemysł motoryzacyjny. Problematyczne są przede wszystkim dostawy aut, które sprawiają, iż nie da się po prostu wypożyczać więcej aut z racji na to, że ich po prostu nie ma.

Nie można również zapominać, iż rosnące stopy procentowe również mają spore przełożenie na taką branżę, gdyż zakup samochodu musi być w jakiś sposób sfinansowany przez wypożyczalnie, które udzielają swoich aut w ramach wynajmu długoterminowego. Dotknie to przede wszystkim osoby prywatne, które będą szukać nowego samochodu.