ubezpieczenie auta

Czy po sprzedaży auta należy nam się zwrot pieniędzy za ubezpieczenie?

Sprzedaż samochodu co prawda nie nakłada na nas tak wielu formalności, jak jego kupno, lecz wcale nie oznacza to, iż po podpisaniu umowy, otrzymaniu pieniędzy i oddaniu kluczyków możemy przestać myśleć o sprzedanym aucie. Należy bowiem dopilnować kilku formalności, jak na przykład... zwrotu pieniędzy za niewykorzystane OC. Jak się za to zabrać i czy zwrot w ogóle nam przysługuje?

Kiedy możemy ubiegać się o zwrot składki OC?

Niezależnie od sposobu, w jaki tracimy samochód – sprzedaż, kradzież czy wyrejestrowanie w celu zezłomowania pojazdu – jesteśmy w stanie na określonych zasadach ubiegać się o zwrot pieniędzy z ubezpieczenia. Prawo wskazuje konkretne sytuacje oraz następstwa, które pozwalają nam na taki ruch. Dzięki temu jesteśmy w stanie odzyskać nawet kilkaset złotych, a takie pieniądze oczywiście nigdy nie chodzą piechotą.

Najważniejszym krokiem, który pozwoli nam na kontynuowanie całego procesu, jest wypowiedzenie umowy z towarzystwem ubezpieczeń. Jest to dość logiczne, bowiem trudno ubiegać się o zwrot pieniędzy z polisy, która nadal jest ważna i aktywna. Jakie więc sytuacje mogą sprawić, iż dostaniemy zwrot części składki?

Pierwszym zdarzeniem, które z pewnością od razu przyjdzie nam na myśl, jest sprzedaż samochodu. W wielu przypadkach przy zmianie właściciela auta obie strony decydują się wyłącznie na przepisanie polisy na drugą osobę, dzięki czemu ilość formalności znacznie się zwiększa. Nie zawsze jednak tak musi być – kierowca, który kupuje samochód, może na przykład chcieć wykupić inny pakiet u innego ubezpieczyciela. Sam sprzedawca również może dogadać się z kupującym i samodzielnie rozwiązać umowę, by nowy właściciel miał czyste pole działania.

Najczęstszym sposobem na przeprowadzenie takiej operacji jest jednak zrzeknięcie się ubezpieczenia przez nowego właściciela. Proces ten wygląda następująco: zbywca pojazdu musi zgłosić w towarzystwie ubezpieczeniowym, gdzie zarejestrowany jest pojazd, sprzedaż auta. Następnie nabywca wypowiada polisę OC, a następnie ubezpieczalnie zwraca poprzedniemu właścicielowi niewykorzystane środki.

Sytuacja wygląda inaczej w przypadku wyrejestrowania bądź trwałej utraty pojazdu, na przykład na skutek kradzieży. W tym przypadku musimy wysłać do naszego ubezpieczyciela dokument, który potwierdza wyrejestrowanie pojazdu, kradzież bądź zaświadczenie o demontażu, które wystawia Stacja Demontażu Pojazdów. Warto pamiętać w szczególności o tym ostatnim dokumencie. Jeżeli bowiem nie będziemy go posiadać bądź zamiast zaświadczenia pokażemy umowę sprzedaży bądź fakturę, nasz wniosek może wcale nie zostać uwzględniony.

Istnieje jeszcze jedna sytuacja, która wiąże się z polityką firm ubezpieczeniowych. W momencie, gdy kupimy polisę w innej firmie, lecz zapomnimy o rozwiązaniu wcześniejszej umowy, będziemy mieli podwójne OC w dwóch różnych towarzystwach. W takim momencie powinniśmy jak najszybciej zgłosić się do ubezpieczalni, w których nastąpiło odnowienie umowy – najpierw z wypowiedzeniem, a następnie z wnioskiem o zwrot kosztów. W takiej sytuacji możemy liczyć na odzyskanie znacznej większości pieniędzy.

Ile możemy czekać na zwrot naszych pieniędzy i ile otrzymamy?

Obliczenie stawki, która powinna być zwrócona przez ubezpieczyciela w przypadku wniosku o zwrot pieniędzy, jest dość prosta. Musimy wziąć kwotę składki rocznej, wyliczyć opłatę dzienną, a następnie policzyć, na ile dni przed końcem ochrony umowa została rozwiązana. Wtedy też otrzymamy dokładną sumę zwrotu. Warto pamiętać, iż towarzystwo ubezpieczeniowe ma zawsze 14 dni na rozpatrzenie naszego wniosku. Czy więc tego chcemy, czy nie – zapewne na informację zwrotną będziemy musieli trochę poczekać.

Zwrot OC a wypadek – czy ma to ze sobą związek?

Niektórzy nie próbują ubiegać się o zwrot pieniędzy z OC mając z tyłu głowy, iż podczas jego obowiązywania doszło do wypadku, kolizji czy innej szkody. Jest to jednak błędne myślenie, bowiem zwrot pieniędzy dotyczy niewykorzystanych środków z polisy. Nie są one w żaden sposób powiązane z wcześniejszym zdarzeniem i nie mają wpływu na zwrot środków z niewykorzystanej częściowo polisy ubezpieczeniowej.