automatyczna skrzynia biegów

Czy samochody z automatyczną skrzynią biegów palą więcej?

Kupno samochodu z automatyczną skrzynią biegów niesie za sobą kilka konsekwencji. Przede wszystkim są to zalety jej użytkowania, jednak tego typu auta mogą być droższe w eksploatacji. Przede wszystkim chodzi o zużycie paliwa, które potrafi być większe. Jednak czy zawsze tak jest? Jakie samochody z automatyczną skrzynią biegów warto kupić?

Spalanie samochodów z automatyczną skrzynią biegów - czy faktycznie jest większe?

Samochody z automatyczną skrzynią biegów stają się coraz bardziej popularne. Nie ma się jednak co dziwić, ponieważ wielu producentów przestaje dołączać do oferty skrzynie ręczne. W związku z tym, klienci nie mają wyboru. Jednak czy wybór skrzyni automatycznej faktycznie jest taki zły? Oczywiście, że nie. Przede wszystkim ma ona szereg zalet, którymi jest przede wszystkim wygoda użytkowania. Jest ona naprawdę duża, ponieważ nie musimy używać sprzęgła, a także ręcznie zmieniać biegów. Ponadto nowoczesne automaty są naprawdę szybkie, w związku z czym jazda nimi nie męczy.

 

Pomimo tego, wiele osób uważa, że skrzynie automatyczne mają także sporo wad. Oczywiście, jest to prawda, jednak są one raczej małe. Przede wszystkim chodzi o wyższe spalanie, którym obarczone są skrzynie automatyczne. W obecnych czasach jednak nie jest to już tak duży problem. Nowoczesne automaty potrafią zmieniać biegi szybko i w momentach, kiedy faktycznie jest to konieczne, czego często kierowca nawet nie odczuje, ponieważ są one bardzo delikatne w obsłudze. Dzięki utrzymaniu niskich obrotów na trasie i w mieście spalanie potrafi być nawet niższe niż te w skrzyniach manualnych. Zależy to już jednak od konkretnego modelu, a nawet wersji silnikowej.

 

W ogromnej większości przypadków, spalanie uzyskiwane z pomocą skrzyni automatycznej jest jednak identyczne lub mniejsze. Ewentualne różnice na niekorzyść tego typu rozwiązania są też na tyle małe, że nie warto się nimi przejmować. To niska cena za wygodę użytkowania i przyjemność z pokonywania tras z taką skrzynią. Warto raczej zwrócić uwagę na ewentualną awaryjność, jaką przejawia dany typ skrzyni biegów. To zależy już jednak od indywidualnych przypadków. Koszty serwisowania tego typu przekładni są jednak nieco większe niż w przypadku skrzyń manualnych.

Jakie są zalety korzystania z automatycznej skrzyni biegów?

Oczywiście, zalet automatycznych skrzyń biegów jest naprawdę dużo. Trzeba jednak zacząć od jej wygody, która jest znacznie większa niż w przypadku skrzyni manualnej. Lewa noga może odpoczywać, ponieważ nie musi obsługiwać sprzęgła. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie. Nie trzeba się także przejmować ręczną zmianą biegów za pomocą dźwigni. Wszystko wykonuje za nas komputer, który jest też w stanie przyjąć i zrozumieć nasz styl jazdy. Dzięki temu skrzynia automatyczna będzie lepiej znała nasze zamiary, co przełoży się na komfort podróży i odpowiednią zmianę biegów.

 

Ponadto automatyczna skrzynia biegów pozwala nieco odpocząć także na trasie. Nie musimy przejmować się, że podczas hamowania lub wyprzedzania nie zdążymy zredukować biegu. Jest to bardzo istotny czynnik, ponieważ pozwala także na odpoczynek psychiczny kierowcy. Warto także pamiętać o tym, że skrzynie automatyczne potrafią podjąć decyzję znacznie szybciej niż kierowca. Dzięki temu, auto od razu po naciśnięciu gazu będzie mogło zredukować bieg i przyspieszyć. To także świetna pomoc w czasie jazdy, gdy potrzebujemy kogoś wyprzedzić.

 

Nowoczesne skrzynie automatyczne często są także wykorzystywane w samochodach sportowych. W takim przypadku często bywają jedyną opcją, ponieważ nikt nie kupuje w danym modelu skrzyni manualnej. Bywa też tak, że producent od dawna stosuje jedynie skrzynie automatyczne, które i tak zapewniają znakomite osiągi, a także wygodę. Tak jest przykładowo w przypadku samochodów sygnowanych logiem AMG. Dzięki temu producent może się skupić na rozwijaniu skrzyń automatycznych i nie przeznaczać dodatkowych środków na rozwój przekładni ręcznych. Oczywiście ma to też swoje wady, ponieważ istnieje wielu fanów skrzyń manualnych.

Porównanie samochodów z manualną i automatyczną skrzynią biegów

Powyżej przedstawiliśmy naprawdę wiele faktów na temat zarówno manualnych, jak i automatycznych, lecz wiele wiedzy teoretycznej bardzo łatwo jest w stanie położyć praktyka. To właśnie dlatego warto jest dogłębnie zajrzeć do raportów, które są przedstawiane zarówno przez producentów, jak i samych kierowców. To właśnie wtedy będziemy mogli stworzyć prawdziwy obraz całej sytuacji. Poniżej będziecie w stanie porównać aż dwadzieścia różnych modeli kilku producentów. Pod uwagę brany jest taki sam silnik, lecz posiadający w swojej ofercie zarówno opcję manualną, jak i automatyczną. Tylko w taki sposób jesteśmy w stanie otrzymać spójny i rzetelny rezultat.

ModelSpalanie – skrzynia manualna (w litrach na 100 km)Spalanie – skrzynia automatyczna (w litrach na 100 km)
BMW Serii 35,85,8
Audi A33,63,9
Audi A64,45,1
Ford Focus3,74,5
Ford Mustang99,2
Nissan Juke66
Nissan Qashqai4,44,9
Toyota Yaris6,86,6
Opel Astra5,56,8
Opel Corsa5,15,9
Opel Mokka5,96,2
Peugeot 5083,83,7
Peugeot 2084,54,8
Peugeot 40088,18,1
Skoda Fabia4,84,7
Skoda Octavia4,93,7
Hyundai i305,55,5
Hyundai Tucson7,97,9
Renault Megane5,35,4
Renault Kadjar3,83,8

Co jesteśmy w stanie wywnioskować z powyżej podanych danych? Na pierwszy rzut oka może okazać się to wyjątkowo trudne. Koniec końców bowiem możemy zauważyć, że w przypadku konkretnych modeli nie będzie zauważalna różnica w spalaniu pomiędzy jednostkami obsługiwane przez manual i automat, w innych zaś rozstrzał będzie widoczny – raz na jedną, raz na drugą stronę. Gdzie jednak leży różnica?

Można łatwo zauważyć, że skrzynia automatyczna ma przewagę w przypadku mniejszych samochodów, które często jeżdżą po mieście i cechują się mniejszymi silnikami. W takich warunkach automatyczna przekładnia potrafi naprawdę wymiernie pomóc. Co innego w większych gabarytowo samochodach – chociaż nie jest to reguła, widać tę zależność. Czy więc auta wyposażone w automat palą więcej? Cóż, to zależy od konkretnego modelu – nie da się tego w prosty i ogólny sposób określić...