audi a6 allroad

O ile droższe są samochody z napędem 4x4?

Obecnie, samochody z napędem 4x4 są szalenie popularne. Nie ma się jednak co dziwić, ponieważ są one bardzo praktyczne, a także mogą być wykorzystywane w terenie. W związku z tym wiele osób decyduje się na ich zakup, pomimo znacznych dopłat. Jednak o ile droższe są samochody z napędem 4x4? Gdzie najlepiej ich szukać?

Dopłaty do samochodów 4x4 - ile zazwyczaj wynoszą?

W obecnych czasach, samochody 4x4 stały się już normą. Nie jest to już tak luksusowy i niespotykany napęd, jak jeszcze kilkanaście lat temu. Przede wszystkim ma to związek z rozwojem układów hybrydowych, dzięki którym łatwiej można zastosować tego rodzaju napęd. Często wykorzystują to producenci, którzy decydują się na umieszczenie tego rodzaju napędu w hybrydach, a także samochodach elektrycznych. Pomimo tego, ogólnie można zauważyć trend na umieszczanie napędu 4x4 w nowych samochodach. Ma to też związek z tym, że coraz popularniejsze stają się SUV-y, które powinny posiadać napęd na wszystkie koła. Niestety, nie zawsze tak jest.

 

W przypadku aut nowych obecnie dopłaty wynoszą zazwyczaj około dziesięciu do piętnastu tysięcy złotych. Oczywiście, jest to zależne także od klasy samochodu, ponieważ część producentów wymaga większej dopłaty, zwłaszcza w autach luksusowych. Dobrym przykładem jest tutaj Mercedes Klasy S, w którego przypadku dopłata wynosi aż 18 500 złotych. W przypadku aut mniejszych zazwyczaj jest to niższa dopłata. Warto także pamiętać, że sporo samochodów posiada obecnie napęd na wszystkie koła w standardzie. Są to przede wszystkim różnego rodzaju SUV-y, a także auta klasy wyższej. W takich przypadkach napęd 4x4 to także prestiż.

 

Niekiedy bywa też tak, że napęd na 4 koła wiąże się z przymusem wyboru mocniejszej wersji silnikowej. Tak jest przykładowo w segmencie limuzyn, gdzie słabsze odmiany są dostępne jedynie z napędem na przód, a dopiero te mocniejsze można zamówić także z napędem na wszystkie koła. Jest to o tyle ważne, że w takim przypadku dopłata może być znacznie większa, ponieważ płacimy także za mocniejszy i większy silnik. Tak jest przykładowo w przypadku spalinowego Hyundaia Tucsona, który jest dostępny w wersji 4x4 jedynie w mocniejszej wersji 180-konnej. Jest to jednak także domena aut klasy średniej, gdzie często producenci stosują taką sztuczkę.

Gdzie warto szukać samochodów z napędem 4x4?

Oczywiście, nie warto ograniczać się jedynie do samochodów nowych. Nie tylko w nowych autach z salonu stosuje się tego typu napęd. W związku z tym warto także przejrzeć rynek wtórny, który oferuje wiele samochodów tego typu. Oczywiście, w tym przypadku warto pamiętać o tym, że dopłaty mogą rozkładać się zupełnie inaczej. Nie zawsze będą one wynikały jedynie z tego, że auto ma napęd na 4 koła. Dwie różne oferty mogą się różnić ceną nieznacznie, ponieważ samochód może być w różnym stanie i roczniku.

 

Warto także pamiętać, że zwłaszcza w starszych konstrukcjach, wiele osób boi się kupować napędu 4x4. Oczywiście ma to swoje uzasadnienie, ponieważ niektóre samochody z tego typu napędem faktycznie były bardziej awaryjne. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze musi tak być. Wiele zależy od aktualnego stanu technicznego i od tego, jak ktoś dbał o samochód. W związku z tym warto sprawdzić wszystko od A do Z i upewnić się, że nie ma usterek. Jest to niezwykle ważne, jeśli oczekujemy od auta dużej sprawności i niższych kosztów utrzymania.

 

Samochody z napędem na wszystkie koła są dostępne na różnego rodzaju serwisach aukcyjnych. Warto poszukiwania rozpocząć właśnie tam, jednak wcześniej upewniając się o tym, czego konkretnie oczekujemy. Nie każdy potrzebuje napędu na cztery koła, a nie ma co wybierać go na siłę. Jeśli nie będziemy go wykorzystywać na co dzień, możemy narazić się na niepotrzebne koszty, a także wyższe spalanie.

 

Warto w takim wypadku postawić na standardową odmianę napędową. Można także przejrzeć opinie w internecie na temat danego modelu. Dzięki temu będziemy w stanie określić, czy jest on ryzykowny pod względem awaryjności, co jest ważne przed ich zakupem.